سرویس‌های VOD یا «ویدیو هنگام درخواست» در سرتاسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارند که Netflix یکی از محبوب‌ترین این سرویس‌هاست. سرویس‌های VOD را می‌توان مثالی برای تکامل استراتژی بازاریابی و تبدیل آن به یک مدل کسب‌وکار دانست؛ اما سرویس VOD چیست و چرا برای کسب‌وکارها بسیار مهم است؟ در این مطلب به شرح همین موضوع می‌پردازیم. پس با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

سرویس VOD چیست ؟

VOD یا «ویدیو هنگام درخواست» به سرویس‌های پخش ویدیو آنلاین گفته می‌شود که به‌راحتی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. بعضی وقت‌ها این ویدیو‌ها با پرداخت حق اشتراک قابل‌مشاهده هستند و برخی دیگر رایگان هستند. تمام محتوای این سرویس‌ها آنلاین هستند و حتی برخی از آن‌ها محتوای انحصاری خود را برای جذب مخاطب بیشتر تولید می‌کنند. سرویس‌هایی مانند Netflix و Hulu ازجمله محبوب‌ترین سرویس‌های ویدیو هنگام درخواست هستند که هرروز به تعداد مخاطب‌های آن‌ها افزوده می‌شود.

سرویس VOD

VOD یا ویدیو هنگام درخواست به سرویس‌های پخش ویدیو آنلاین گفته می‌شود که به‌راحتی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

سرویس VOD

مدل‌های مختلف VOD

حالا که متوجه شدید VOD چیست، باید با انواع این سرویس آشنا شوید. سرویس‌های VOD ساختاری کاملا مشخص دارند، اما چند مدل مختلف می‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت که با توجه به کسب‌وکارتان می‌توانید یکی از آ‌ن‌ها را انتخاب کنید.

  • SVOD یا VOD با پرداخت حق اشتراک: این مدل با پرداخت حق اشترک از سوی کاربر امکان پذیر است. کاربران با پرداخت حق اشتراکی مشخص می‌توانند به محتوای ویدیویی دسترسی داشته باشند. در این مدل کاربران می‌توانند تا مدت زمانی که از حق اشتراک آن‌ها باقی مانده، ویدیو تماشا کنند.
  • TVOD یا VOD با تراکنش: این مدل هم یکی دیگر از روش‌هایی است که کاربران در آن پول پرداخت می‌کنند. در این روش کاربران تنها با توجه به میزان پولی که پرداخت کرده‌اند، می‌توانند ویدیو مشاهده کنند. در این روش می‌توان پول ویدیویی خاص را پرداخت کرد و به تماشای آن پرداخت؛ درواقع در از این سرویس‌ها می‌توان نسخه دیجیتالی فیلم‌های پرفروش دنیا را خریداری کرد. این سرویس‌ را فروشگاه آمازون برای فروش نسخه دیجیتالی فیلم‌ها و سریال‌ها استفاده می‌کند. البته مدل TVOD چندان محبوب نیست، چرا که مردم حالت پرداخت حق اشتراکی را بیشتر دوست دارند.
  • AVOD یا VOD با پخش تبلیغات: در واقع این سرویس رایگان است و کسب‌وکارهای مختلف ویدیوهای رایگان برای جلب مشتری بیشتر تولید می‌کنند؛ البته می‌توان از این ویدیوها هم کسب درآمد کرد. پخش تبلیغات در بین این ویدیوها یکی از روش‌های کسب درآمد است. یوتیوب یکی از معروف‌ترین سرویس‌های AVOD دنیا به حساب می‌آید.

چرا VOD برای کسب‌وکارها بسیار مهم است؟

استفاده از سرویس ویدیو هنگام درخواست به چند دلیل مختلف یک استراتژی مناسب برای کسب‌وکارها به حساب می‌آید. دلیل اول این است که می‌توانید محتوای باکیفیت و آن چیزی که کاربران می‌خواهند را ارائه دهید. به این موضوع فکر کنید که چند نفر از سرویس‌هایی مانند Netflix ،Hulu ،Amazon Prime و  YouTube Red استفاده می‌کنند. در واقع این افراد دنبال محتوای خوب می‌گردند. از آنجایی که محتوای شما در جای دیگری پیدا نمی‌شود، کاربر به سمت استفاده از سرویستان جذب می‌شود. داشتن سرویس VOD باعث می‌شود که بتوانید بهتر بازاریابی محتوایی را انجام دهید. محتوای ویدیویی یک روش دیگر برای ارتباط برقرار گرفتن با مشتریان به حساب می‌آید.

نقشه راه رشد به کمک دیجیتال مارکتینگ در سال جدید
خواندن این مقاله

داشتن سرویس VOD باعث می‌شود که بتوانید بهتر بازاریابی محتوایی را انجام دهید.

سرویس VOD

یک کسب‌وکار به چه صورت می‌تواند با سرویس VOD ترکیب شود؟

پس از اینکه متوجه شدید VOD چیست و با مدل‌های مختلف آن هم‌ آشنا شدید، به احتمال زیاد می‌توانیم از این سرویس روی سایت خود استفاده کنید. پس باید مراحل زیر را طی کنید:

  • آرشیو بزرگ از ویدیو

اگر می‌خواهید از VOD با پرداخت حق اشتراک استفاده کنید باید آرشیو بزرگی از محتوای ویدیویی داشته باشید. با این کار سرویسی ارزشمند ایجاد می‌کنید که کاربر حاضر است برای آن پول پرداخت کند. اگر آرشیو بزرگی نداشته باشید، باید سرویس VOD با تراکنش انجام دهید تا کاربران برای ویدیوهای خاص پول پرداخت کنند.

  • وب‌سایت VOD راه‌اندازی کنید

یوتبوب مخاطب‌های بسیار زیادی دارد، پس ساخت کانال در این سرویس می‌تواند بازدیدکننده‌های زیادی برای شما به همراه بیاورد؛ اما نباید از این سرویس به عنوان VOD سایت خودتان استفاده کنید. شرکت‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند سرویس‌های  VOD مانند Netflix برای شما خلق کنند. اگر نمی‌خواهید از این شرکت‌ها کمک بگیرید، خودتان باید سایتی طراحی کنید که کاملا براساس VOD ساخته شده باشد.

  • وب‌سایت VOD راه‌اندازی کنید

یوتبوب مخاطب‌های بسیار زیادی دارد، پس ساخت کانال در این سرویس می‌تواند بازدیدکننده‌های زیادی برای شما به همراه بیاورد؛ اما نباید از این سرویس به عنوان VOD سایت خودتان استفاده کنید. شرکت‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند سرویس‌های  VOD مانند Netflix برای شما خلق کنند. اگر نمی‌خواهید از این شرکت‌ها کمک بگیرید، خودتان باید سایتی طراحی کنید که کاملا براساس VOD ساخته شده باشد.

  • از دامنه tv. استفاده کنید

استفاده از دامنه tv. مشخص می‌کند که سایت شما یک سرویس VOD است. با این دامنه می‌توانید امکانات سایت خود در حوزه VOD را گسترش دهید.

سرویس VOD
سرویس VOD
  • خیلی سریع محتوا آپلود کنید

برای اینکه مخاطب همیشه به سرویس VOD سر بزنید باید محتوای جدید تولید شود. روند آپلود ویدیوها باید سریع باشد تا کاربران سرویس را ترک نکنند. درحالی‌که باید محتوای جدید تولید شود، باید سریع در اختیار کاربران هم قرار بگیرند؛ همچنین بد نیست که برای آخر هفته محتوای ویژه‌ای پخش شود.

  • تبلیغ کنید

سعی کنید سرویس‌ VOD خود را به شکل‌های مختلف تبلیغ کنید. استفاده از محتوای متنی سئو محور برای ویدیوها می‌تواند در این زمینه کمک کند. کاربران با جست‌وجو می‌توانند خیلی سریع به ویدیوهای شما دسترسی داشته باشند؛ همچنین استفاده از Google AdWords و Facebook Ads هم می‌تواند در این زمینه کمک کنند.

مجید نوردوست

مجید نوردوست

مجید بیش از ۱۰ سال است که درحوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی می‌نویسد. بازی‌های ویدیویی اصلی‌ترین علاقه او به حساب می‌آیند و به همین دلیل نیم‌نگاهی هم به فیلم‌ها و کتاب‌های فانتزی و علمی-تخیلی دارد.

پاسخ دهید