ایده ساخت اپلیکیشن

فرض کنید الهه شعر و موسیقی، ایده‌ای برای ساخت اپلیکیشن به شما الهام کرده است. تبریک عرض می‌کنم، اکنون وقت آن رسیده است تا به ایده خود، نگاهی دقیق داشته باشید و تصمیم بگیرید که با آن ایده چه کنید؟  ایده را اصلاح کنید یا برای آن نسخه آزمایشی بسازید، یا حتی به‌کلی ایده ساخت اپلیکیشن جدیدتان را لبِ طاقچه بگذارید و آن را برای همیشه فراموش کنید.
اگر برنامه‌نویس نباشید، تبدیل ایده ساخت اپلیکیشن به یک برنامه قابل اجرا، کار ساده‌ای نیست. ممکن است مطمئن نباشید که ایده شما با تکنولوژی‌های روز دنیا قابل اجراست یا پروژه‌ای خارق‌العاده است که نیاز به میلیارد‌ها تومان سرمایه فقط برای تحقیق دارد تا بتوان آن را به‌درستی به مرحله عمل رساند. سرمایه‌گذاران در جستجوی استارتاپ هایی هستند که مبتنی بر واقعیت‌اند نه افسانه‌هایی که ممکن است پنجاه سال بعد به سود برسند. با در نظرگرفتن این موضوع،

ساخت اپلیکیشن

گام اول در تعیین اعتبار ایده ساخت اپلیکیشن موبایل، پیداکردن مشکلات است

در  کمپانی eTeam، محصولات مفیدی می‌سازند که به میلیونها نفر کمک می‌کند تا کاری را بهتر انجام دهند یا زندگی خود را ساده‌تر کنند. این موضوع از ارزش‌های اصلی این کمپانی است. این طرز فکر، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک ایده خوب ساخت اپلیکیشن است. آیا اپلیکیشنی که ایده ساختش را دارید، واقعا مفید است؟ توجه کنید که منظور از «مفید»، جذاب، مدِ روز یا خوش‌ساخت نیست. منظور دقیقا «مفید و به‌درد بخور» است.
در حال حاضر، من دوازده اپلیکیشن دارم که چنین کارهایی را برایم انجام می‌دهند: یک سیستم مدیریت زمان برای این‌که هیچ چیز از قلم نیفتد، Trello برای پیگیری کار‌ها و وظایف، Asana برای سامان‌دهی کارهای روزانه و… ، هر یک از این اپلیکیشن‌ها، در امور روزمره به‌کار می‌آیند و مشکلات واقعی را حل می‌کنند.
وقتی ایده ساخت اپلیکیشن در ذهن دارید، یکی دو روز به مشکلی که آن اپلیکیشن حل می‌کند فکر کنید و توجه کنید که این مشکل در زندگی روزمره چطور ظاهر می‌شود. یادداشت‌ بردارید، ممکن است در فرآیند یادداشت‌برداری متوجه شوید که بسیاری از اپلیکیشن‌های موجود که مخصوص یادداشت‌نویسی‌اند تا رسیدن به سطح دلخواه کاربران، راه زیادی دارند و همین موضوع تبدیل به ایده ساخت اپلیکیشن بهتری شود. به روشن‌ترین شکل ممکن، تعیین کنید که «چرا کاربران باید اپلیکیشن شما را نصب کنند؟»

ساحت اپلیکیشن
ساخت اپلیکیشن

اصل «مفید‌بودن»، فقط برای اپلیکیشن‌ های کاربردی نیست

تصور این که همه اپلیکیشن‌ها باید در حد یک اپلیکیشن کاربردی باشند، اشتباهی است که مردم به‌طور معمول مرتکب می‌شوند.
اینستاگرام، اپلیکیشن مورد علاقه بسیاری از مردم دنیاست. دیدن عکس‌های فوری از سراسر جهان، با خبربودن از دوستان و سایر قابلیت‌های این اپلیکیشن سبب جذابیتش شده است؛ اما آیا اینستاگرام هر روز یک مشکل از زندگی مردم حل می‌کند؟ حتی برنامه‌ای که برای سرگرمی و تفریح هم ساخته شده می‌تواند مفید باشد و یک مشکل واقعی را حل کند.

محافظت از ایده ساخت اپلیکیشن

وقتی که ارزیابی شما از مفیدبودن ایده ساخت اپلیکیشن به نتیحه برسد و بفهمید که آن ایده، امکان تبدیل شدن به یک اپلیکشن واقعی را دارد، اوضاع تغییر می‌کند.
یکی از دوستان من، هر هفته یک ایده ساخت اپلیکیشن دارد او هربار ایده‌اش را در شبکه‌های اجتماعی مختلف اعلام می‌کند؛ البته این دوست من، در تبدیل ایده‌های خود به حداقل محصول قابل عرضه (MVP) همیشه جدی نیست؛ با این وجود، فریادزدن ایده‌های ساخت اپلیکیشن در یک فضای عمومی مثل یک شبکه اجتماعی، کار خوبی نیست. جز یک یک‌بار که نسخه اصلاح‌شده‌ای از ایده ساخت اپلیکیشن دوست من وارد بازار شد، بقیه موارد آن سرقت شدند و افراد دیگری آن‌ها را تصاحب کردند.
سخت است که وقتی یک ایده حذاب به ذهنتان می‌رسد بر هیجان خود غلبه کنید؛ اما ایده یک کسب‌و‌کار هوشمندانه، زمانی شکل می‌گیرد که از ایده اصلی خود محافظت کنید. ایده‌تان را فقط با حلقه کوچکی از شرکای تجاری مورد اعتمادتان در میان بگذارید و آن را آزمایش کنید.
وقتی برای توسعه برنامه خود، شروع به ایجاد ارتباط با سازمان‌های مختلف می‌کنید، مطمئن شوید که توافقی محرمانه (NDA) دارید. اگر آن‌ها تمایلی به امضای بند محرمانه‌بودن قرارداد نداشتد، به هم‌کاری با آن‌ها حتی فکر هم نکنید.
این موضوع، ارزشش را دارد که برایش به‌دنبال آژانس‌ها یا شرکایی بگردید که ماهیت حقوقی دارند و در حوزه قضایی، شناخته‌شده اند.
لازم نیست بی‌‌گدار به آب بزنید؛ پیش از این‌که بدون هیچ محدودیتی ایده خود را به شبکه‌های اجتماعی بکشانید، با آژانس‌های معتبری که بر اساس قانون عمل می‌کنند مشورت کنید.

ساخت اپلیکیشن

نحوه ارائه ایده ساخت اپلیکیشن به یک توسعه دهنده

توسعه دهندگان جادوگر نیستند. هرگز دیده‌اید که یک توسعه‌دهنده، ذهن افراد را بخواند؟ به ‌همین دلیل مهم است که بدانید ایده ساخت اپلیکیشن را چگونه به یک توسعه دهنده معرفی کنید.

اپلیکیشن را ساده نگه دارید: «من» به‌عنوان یک پرسونا، می‌خواهم به هدفم برسم، نه به ویژگی‌های متنوع یک اپلیکیشن.
شما احتمالا می‌توانید در موارد زیر، محصول را حدس بزنید:
– به عنوان یک نوجوان، می‌خواهم عکس‌ها را از تلفنم به اشتراک بگذارم تا راحت‌تر با دوستانم در ارتباط باشم.
– به‌عنوان یک حرفه‌ای، می‌خواهم کارهای طولانی‌مدتم را در یک لیست سازمان‌دهی و حفظ کنم تا کاری از قلم نیفتد.
– به‌عنوان یک نویسنده، می‌خواهم داستان‌هایم را بدون نیاز به کدنویسی به اشتراک بگذارم تا بتوانم روی محتوا تمرکز کنم.
این موارد «داستان کاربر» نام دارند. چند داستان کاربر بنویسید تا همه مخاطبان هدف، پرسوناها و وظایفی که قرار است با اپلیکیشن خود انجام دهید را پوشش دهد. به‌نظر من، داشتن چند داستان کاربر جامع برای توسعه دهنده لازم است؛ زیرا توسعه دهنده باید درک کند که آیا پروژه شما از دیدگاه فنی امکان‌پذیر است یا
خیر.
متخصصان می‌توانند به شما در مورد این‌که اپلیکیشن شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا به اهداف ذکر‌شده در داستان کاربر برسید، راهنمایی کنند.

ساخت اپلیکیشن

شما هم ایده ساخت اپلیکیشن دارید؟

اگر ایده ساخت اپلیکیشن دارید و مایل به صحبت در مورد آن هستید، با تپلیغ تماس بگیرید تا با تیم پشتیبانی ما مشورت کنید. کارشناسان ما می‌توانند در فرآیند تبدیل ایده به MVP با شما همراه شوند.

ساخت اپلیکیشن
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید