داشتن یک صفحه فرود چشم‌گیر که در نگاه اول توجه بازدید‌کنندگان را جلب کند برای وب‌سایت تمام کسب‌و‌کار‌ها حیاتی است؛ صفحه فرود باید قبل ازآن‌که کاربر به فکر پیدا کردن دکمه بازگشت بیفتد، مأموریتش را به‌پایان برساند. خوشبختانه، فرایند طراحی یک صفحه فرود موفق بیش از هر زمان دیگری آگاهانه و سنجیده انجام می‌شود. شگرد کار، درک المان‌های لازم برای تضمین تأثیرگذاری یک صفحه فرود در لحظه است. در تپلیغ آکادمی به همه نکات ضروری برای طراحی یک صفحه فرود چشم‌گیر پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

هیچ‌کس از معطل شدن خوشش نمی‌آید؛ اگر به بازدیدکنندگان وب‌سایتتان بی‌درنگ آنچه را که می‌خواهند، یا آنچه را فکر می‌کنید از شما خواهند خواست ارائه ندهید، تصمیم می‌گیرند به دنبال گزینه‌های دیگری بروند. به زبان ساده: فرصت فروش را از دست می‌دهید.

بالا‌تر بودن نرخ پرش وب‌سایت از نرخ تبدیل آن، درد مشترک تمام صاحبان کسب‌و‌کار است؛ اما شاید این موضوع حامل پیامی جدی باشد: وقت آن است به صفحه فرود یا صفحات فرود نگاهی دوباره بیندازند. مشکل کجاست؟ چه چیزی کم است؟ چه باید کرد تا مشکلات رفع شوند.

صفحه فرود

تپلیغ در کنار صاحبان کسب‌و‌کار است. در ادامه به اصولی می‌پردازیم که باید هسته مرکزی یک صفحه فرود قرار بگیرند. این اصول به‌طور همزمان برای کسانی که قصد راه‌اندازی یک استارتاپ B2C را دارند و صاحبان کسب‌و‌کار‌های بزرگ B2B که قصد تجدیدنظر در فعالیت‌هایشان را دارند مفید خواهد بود.

پیشنهادتان را به‌طور مستقیم مطرح کنید.

به بیان ساده، اگر کاربر مجبور باشد «تلاش کند» تا بفهمد که چه پیشنهادی برایش دارید، برای صرف پول یا زمانش در وب‌سایت شما «تلاشی نخواهد کرد». مزیت رقابتی شما باید در نگاه اول واضح و روشن باشد و این نکته‌ای است که با یک طراحی حساب‌شده، قابل‌دستیابی خواهد بود.

برای نمونه به اپلیکیشن The Headspace توجه کنید؛ صفحه فرود این اپلیکیشن مشهور، به عناصر بصری جذاب محدود نمی‌شود، بلکه پیامش را به‌وضوح منتقل می‌کند. کاربر با ورود به این صفحه، یک پیشنهاد مستقیم را تجربه می‌کند: تیتر و زیرتیتر با دو دکمه فراخوان تکمیل‌شده‌اند و «ارزش پیشنهادی» فقط با ۱۵ کلمه مطرح می‌شود. این شیوه برقراری ارتباط را می‌توان یکی از دلایل آمار دانلود میلیونی این اپلیکیشن دانست.

صفحه فرود

یک رابط کاربری ساده و شفاف طراحی کنید.

میزان اهمیت رابط کاربری بر کسی پوشیده نیست؛ اما کمتر به‌طور جدی موردبررسی قرار می‌گیرد. اگر اپلیکیشن یا نرم‌افزاری می‌فروشید، محصول باید بتواند به‌تنهایی یک رابط کاربری فوق‌العاده را تضمین کند؛ رابطی که از توقعات کاربر پیشی بگیرد و او را شگفت‌زده نماید. نکته مهم اینجاست که وجود یک رابط کاربری ضعیف می‌تواند صفحه فرود را از ماموریت اصلی‌اش بازدارد و آن را به مانعی بین کاربر و محصول تبدیل کند. این موضوع، سفر مشتری را خدشه‌دار و فرایند فروش را مختل خواهد کرد.

به‌عنوان نمونه، اپلیکیشن Duolingo صفحه فرودی را به نمایش می‌گذارد که در آن اشتیاق همیشگی مردم دنیا به یادگیری زبان‌های جدید هدف قرار گرفته شده است و هدایت کاربران به‌صورت ساده و قابل‌فهم انجام می‌شود. در این صفحه فرود هیچ‌گونه آشفتگی دیده نمی‌شود؛ مسیر دسترسی به محصول، تمام زبان‌هایی که توسط این اپلیکیشن ارائه می‌شوند و پلتفرم‌های سازگار با آن، بی‌درنگ در مقابل چشمان کاربر قرار می‌گیرند؛ بنابراین کاربر به‌راحتی آنچه را که می‌خواهد می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود تجربه‌ای دلپذیر برای کاربر رقم بخورد که تاثیر مثبتش حتی در زمان استفاده از اپلیکیشن هم برجا بماند.

صفحه فرود

بین تجربه کاربری و سایر فعالیت‌های بازاریابی انسجام ایجاد کنید.

«انسجام» کلید موفقیت است؛ این جمله را یک‌میلیون بار شنیده‌اید و می‌توان گفت که صحت آن در تک‌تک گام‌های زندگی دیجیتالتان تایید می‌شود. کاربران فقط در زمان مواجهه با وب‌سایت یا اجرای برنامه، توقع یک تجربه منسجم را ندارند؛ آن‌ها به دنبال انسجام در تمام فعالیت‌های شما هستند. به‌بیان‌دیگر، درخواست همیشگی کاربران، تجربه‌ای یکپارچه و منسجم در مواجهه با تمام کانال‌های ارتباطی است؛ ایمیل، شبکه‌های اجتماعی یا فروشگاه فرقی ندارد.

یک نمونه خوب برای درک بهتر موضوع، IFTTT است؛ این وب‌سایت که نام و اعتبارش را بر پایه یکپارچگی و انسجام بنا کرده است، نمونه‌ای عالی برای طراحی صفحه فرود هماهنگ با تجربه کاربری است. سبکی که برای برقراری ارتباط با کاربر انتخاب می‌کند، با توجه به هدف اصلی‌اش که نمایاندن مزیت‌های استفاده از تکنولوژی در زندگی روزمره است، به‌طور مشخص در بازاریابی ایمیلی و صفحه فرود نمایان و هماهنگ است.

صفحه فرود

ساختاری منطقی همراه با یک متن تبلیغاتی جذاب برای صفحه فرود آماده کنید.

وقتی به دنبال ایجاد یک صفحه فرود بی‌نقص هستید، باید تمام جزییات با یکدیگر مرتبط و هماهنگ باشند. هدف فقط طراحی چشم‌نواز یا متن تبلیغاتی حرفه‌ای نیست؛ هدف حتی ارائه یک پیشنهاد عالی هم نیست. درواقع، هدف آن است که با کنار هم قرار دادن همه این‌ها، صفحه‌ای منسجم تشکیل شود که تصویری تمام‌نما از کسب‌وکار شما در اختیار کاربر قرار دهد.

اپل در استفاده از متن تبلیغاتی برای تاکید بر اولویت داشتن کاربر موفق و پیشتاز بوده است. به نمونه زیر توجه کنید؛ همه‌چیز به «شما» و نیاز‌های «شما» بستگی دارد. سپس محصول را به‌گونه‌ای ارائه می‌دهد که برای رفع آن نیاز‌ها کاملا ضروری به نظر برسد.

صفحه فرود

یک دکمه فراخوان که مستقیماً هدف را نشانه برود.

اگر با کاربرانی مواجه هستید که تمرکز کردن برایشان مشکل است، هیچ‌چیز مهم‌تر از جلب‌توجه آن‌ها در لحظه نیست. این کار، تعادل خوبی در دنیای رقابتی دیجیتال ایجاد می‌کند؛ اما رقیبان به‌طور پیوسته در بازی‌ نفر اول شدن درزمینه طراحی، ساختار قیمت‌گذاری و سرویس مشتریان گرفتار می‌شوند.

برای نمونه، صنعت پخش موسیقی نبردی جدی را میان Spotify و Deezer شاهد است. رقابت آن‌ها بر سر ارائه قیمت کم‌تر و تجربه کاربری باکیفیت‌تر است. نکته جالب اینجاست که دکمه فراخوان صفحه فرود هردو، انگیزه‌های اقتصادی کاربر را نشانه می‌گیرد. همان‌طور که در هر دو مثال می‌بینید، برچسب زدن دکمه فراخوان با فعل امری باعث ایجاد حس اضطرار در کاربر می‌شود و احتمال کلیک را بالا می‌برد.

صفحه فرود

میزان مقبولیت اجتماعی کسب‌و‌کارتان را نمایش دهید.

دوست داشته باشیم یا نه، بیشتر تصمیم‌های ما بر پایه نتیجه حاصل از تصمیماتی گرفته می‌شوند که پیش‌تر از این توسط کسانی دیگر برایمان گرفته شده است.

به این موضوع فکر کنید که «نقد و بررسی‌ها» تا چه اندازه بر چرخه خرید ما تاثیر دارند؛ اصلا عجیب نیست که سایت‌هایی مانند Trustpilot و Yelp در اوج هستند. گزارشی از سایت Mintel اعلام می‌کند که ۷۰ درصد از آمریکایی‌هایی که خرید می‌کنند به‌طرز فعالانه‌ای نقد و بررسی‌های نوشته شده بر محصولات مختلف را قبل از اقدام به خرید جستجو و مطالعه می‌کنند. این آمار مربوط به سال ۲۰۱۵ است و پیش‌بینی می‌شود تا امروز، رشد قابل توجهی هم داشته باشد.

موضوع تصمیم‌گیری برای صرف پول یا زمان برای یک محصول با توجه به نقد و نظر دیگران درباره آن،‌ فقط به اعلام رضایت‌ها یا نقد ها ختم نمی شود؛ اعداد کاربری و آمار و ارقام مرتبط به فروش یک کسب‌و‌کار هم تاثیری مشابه بر تصمیم کاربران دارند.

وب‌سایت Shopify از «اثبات اجتماعی» برای فروش بیشتر سود می‌برد؛ این وبسایت، ارقام قابل ملاحظه و گواهی‌های رضایت مشتریان را در صفحه فرود قرار می‌دهد و به این ترتیب بر تصمیمات کاربران تاثیر می گذارد. این اطلاعات ممکن است در نیمه پایینی صفحه فرود قرار گیرند اما این در واقع یک استراتژی برای تشویق کاربران به اسکرول کردن صفحه و درگیری بیشتر با آن است؛ این کار باعث می‌شود که توجه کاربر بیشتر جلب شده و آمار فروش یا گواهی رضایت مشتریان بر تصمیم نهایی آن‌ها تاثیرگذار تر باشد. این شیوه چندان قدیمی نیست اما بار‌ها و بار‌ها نتیجه داده است بنابراین می توان وجود ان در یک صفحه فرود را حیاتی دانست.

صفحه فرود

برای مخاطبان متفاوت، صفحه فرود های متفاوت طراحی کنید.

ممکن است تعدادی شباهت میان صفحه فرود های موفق وجود داشته باشد، همانطور که تصاویر این مقاله هم تایید می‌کند، اما حقیقت این است که مجموعه ای از ویژگی‌های یکسان نمی‌تواند ساختار یک صفحه فرود موفق را تعریف کند. تمام نمونه‌هایی که نام برده شدند، وابسته به مجموعه‌ای از رفتار‌های منحصر‌به‌فرد در زمان جستجو، چرخه خرید و نحوه استفاده از دستگاه و مواردی از این قبیل هستند. اما اصولی که باید پایه و اساس صفحه فرود شما قرار بگیرند باید با واکنشی که از مخاطبان خود دریافت می‌کنید تناسب داشته باشد. به نیاز‌های مخاطبانتان دقت کنید، هنگام طراحی صفحه فرود آن‌ها را در نظر بگیرید تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید