ازآنجاکه تعداد کاربران موبایل، بی‌وقفه در حال افزایش است، بازاریابان باید همه توجه خود را برای طراحی تبلیغات موبایل تاثیرگذار متمرکز کنند.

یک کمپین تبلیغاتی حساب‌شده، تقریبا تمام فضاهای اطلاعاتی را پوشش می‌دهد و حتی پس از خاموش‌شدن کامپیوترِ خریداران بالقوه، باز هم بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد. با تپلیغ آکادمی همراه شوید تا چگونگی طراحی تبلیغات موبایل تاثیرگذار را بررسی کنیم.

۷۰ درصد از کلیک‌های تبلیغات موبایل در رسته‌های
خرده‌فروشی، مسافرت، تجارت خودرو و پیام‌های خصوصی انجام می‌شود.

این‌که تعداد خرید از طریق ابزارهای موبایل، گوشی های موبایل، تبلت ها و ساعت های هوشمند، به‌سرعت در حال افزایش است، موضوعی مهم و بااهمیت است؛ اما در اینجا چند واقعیت جالب وجود دارد:

  • ۷۰ درصد از کلیک‌های تبلیغات موبایل در رسته‌های خرده‌فروشی، مسافرت، تجارت خودرو و پیام‌های خصوصی انجام می‌شود.
  • نرخ کلیک (CTR) در ابزارهای موبایل، بالاتر از کامپیوتر است؛ مثلا، متوسط CTR برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی، دو برابر بیشتر از رایانه‌های شخصی است؛ همچنین خرید در دستگاه‌های موبایل، بر اساس خرید دسته‌بندی‌های مختلف محصول در کامپیوتر ساخته شده است.
  • ابزارهای موبایل به‌طور موثر، مکمل و حتی جایگزین کامپیوتر می‌شوند؛ به‌عنوان مثال، فروش کامپیوتر در تعطیلات و آخر هفته‌ها، ۱۰ درصد کاهش می‌یابد؛ درحالی‌که در همین زمان، فروش آی‌پدها ۱۶ درصد بیشتر می‌شود.
  • تعداد کلیک در تبلیغات موبایل به‌طورکلی زیاد است؛ البته بیشتر آن‌ها به‌واسطه کلیک‌های تصادفی است؛ به‌عبارت‌دیگر، کاربران به‌طور تصادفی تبلیغات موبایل را انتخاب می‌کنند. آن‌ها می‌خواستند جای دیگری کلیک کنند. این اتفاق، هزینه‌های مرتبط با تبلیغات موبایل را افزایش می‌دهد. برای طراحی تبلیغات موبایل، نیازمند فاصله کافی تبلیغ از سایر لینک‌هاست تا از کلیک‌های تصادفی جلوگیری شود.
تبلیغات موبایل

مزایای تبلیغات موبایل

مزیت اصلی تبلیغات موبایل این است که به تبلیغ‌کننده اجازه می‌دهد تا به‌طور پیوسته با مخاطبان در ارتباط باشد. دیگر مهم نیست که آن‌ها با کامپیوتر شخصی خود کار می‌کنند یا نه؛ البته، تبلیغات موبایل اصولا تا حدی آزاردهنده است؛ به‌خصوص وقتی‌که نتوانید آن را از روی صفحه بردارید، آن را ببندید یا به طریقی از دستش خلاص شوید. تبلیغات موبایل به دلیل فضای محدود صفحه‌نمایش، حتی آزاردهنده‌تر است.

در این راستا، وظیفه اصلی تبلیغات تلفن همراه این است که در کاربر این توانایی را ایجاد کند که به‌راحتی تبلیغات را ببندد و به کارش ادامه دهد؛ بدین معنی که تبلیغ‌کننده باید تصویری ایجاد کند که کاربر، به‌جای آن‌که مجبور به دیدن آن شود، خودش تصمیم بگیرد آن را ببیند یا آن را ببندد.

تبلیغات موبایل

این روزها مفهوم طراحی تبلیغات موبایل تاثیرگذار، برجسته‌تر از هر زمان دیگری است. فناوری‌های جدیدِ مسدودکننده، تبلیغاتی را که کاسه صبر کاربران را لبریز کرده است، به‌شدت تهدید می‌کند. دیوید کینت، مدیرعامل سازمان تجارت رسانه‌ای Digital Content Next در مورد این مشکل می‌گوید:

این یک واقعیت است که با پیشرفت تکنولوژی رقم می‌خورد؛ چراکه کاربران برای مدت طولانی نادیده گرفته شده‌اند. در حال حاضر مسدود کردن تبلیغات، پیش‌بینی‌های درآمدی حاصل از کل تبلیغات دیجیتال را کاهش داده است.

درنتیجه شما دو خروجی خواهید داشت:

  1. تبلیغات باید به‌سادگی بسته شود و بشود آن را «نادیده» گرفت.
  2. شما یک مشتری جدید پیدا خواهید کرد.

چگونه تبلیغات موبایل تاثیرگذاری طراحی کنیم؟

طراحان تیم DesignContest، پنج توصیه را به‌عنوان موارد کلیدی در طراحی تبلیغات موبایل بیان کرده‌اند:

تبلیغات موبایل

۱. از تبلیغات همه گیر یا Intrusive استفاده نکنید.

بنرهای بزرگ که تمام اطلاعات صفحه را پوشش می‌دهند، موجب آزردگی می‌شود. هنگامی‌که یک بنر پاپ آپ، محتوا را در مهم‌ترین لحظه‌ها مسدود می‌کند، ممکن است کاربر اپلیکیشن را ترک کند. بنرهای عظیم می‌تواند به نام تجاری شما هم آسیب برساند. نرخ کلیک متوسط برای بنرهای تبلیغاتی موبایل ۰٫۱۴ درصد است که بسیار ناراحت‌کننده است. متاسفانه حتی این میزان کوچک هم غلط و غلوشده است چون تعداد زیادی از تبلیغات موبایل، به‌صورت تصادفی کلیک می‌شود. خوشبختانه، تبلیغات بنر موبایل بخش کوچکی از هزینه‌های دیجیتال یک شرکت است؛ حدود ۹ درصد.

۲. دکمه‌های دیالوگ باکس را نپوشانید و معکوس نکنید.

اگر بنرها، از عناصر رابط کاربری مانند یک دیالوگ باکس تقلید کنند، نمی‌توانید دکمه‌های «ادامه» و «لغو» را جابه‌جا کنید؛ زیرا بسیاری از کاربران به‌طور خودکار روی آن‌ها کلیک می‌کنند. بعضی از تبلیغ‌کنندگان، برای افزایش نرخ کلیک به‌صورت مصنوعی چنین آگهی‌هایی را طراحی می‌کنند؛ اما توصیه ما به شما این است که صادق باشید و به کاربران احترام بگذارید.

۳. بنرها باید با دقت ساخته شود و متن باید قابل‌خواندن باشد.

طراحی تبلیغات موبایل موثر، باید متکی بر پایبندی دقیق به اصول رابط کاربری باشد. هنگام انتخاب ترکیبی از رنگ پیش‌زمینه و پس‌زمینه، مراقب باشید. ترکیب سیاه و قرمز بهترین انتخاب نیست. کوچک بودن یک بنر، بهانه مناسبی برای این‌که متن آن غیرقابل‌خواندن یا نامشخص باشد نیست. اگر می‌خواهید اطلاعات زیادی روی بنر بگذارید، اول بررسی کنید که آیا متن، مناسب آن فضا هست و آیا در جای درستی قرار گرفته است. برای قرار دادن تمام اطلاعات در بنر، از چند قاب استفاده کنید.

کوچک بودن یک بنر، دلیل کافی برای ناخوانا بودن متن آن نیست.

۴. ضربدرِ بستن را خیلی کوچک نگیرید.

بدون تردید، تبلیغات برای هر شرکتی بسیار مهم است؛ به همین دلیل است که باید کاملا مشخص و پیدا باشد. بله، شما می‌توانید کاربر را مجبور کنید تا تبلیغتان را تماشا کند؛ اما این اولین و آخرین باری است که از وب‌سایت شما بازدید می‌کند. تبلیغاتی ازاین‌دست، هرگز نتایج مثبتی به دنبال ندارد؛ بنابراین، بهتر است ضربدر یا همان X که به کاربران اجازه می‌دهد تبلیغات را ببندند، کاملا مشخص و قابل‌دیدن باشد؛ به‌طوری‌که کاربرانی که به تبلیغات علاقه‌مند نیستند، بتوانند آن‌ها را به‌راحتی ببندند. فریب دادن کاربران برای تماشای تبلیغ، باعث ایجاد احساسات منفی می‌شود که به نام تجاری شما آسیب می‌رساند.

کاربران فقط به تبلیغاتی پاسخ مثبت می‌دهند که محصول تبلیغ‌شده با نیازهای آن‌ها مطابقت داشته باشد. سخت کردن کار مبارزه با تبلیغات برای کاربر، عملی ناکارآمد است و فرآیند جستجوی کاربر برای پیدا کردن علامت بستن پنجره، مشتریان کسب‌وکارتان را کم می‌کند.

تبلیغات موبایل
تبلیغات موبایل

۵. متون آگهی‌ها را چک کنید تا اشتباه محتوایی یا غلط تایپی نداشته باشد.

تبلیغاتی که توام با غلط مفهومی و محتوایی باشد، باعث جذب کاربران نمی‌شود؛ برعکس، این قضیه اثری منفی روی شرکت شما خواهد گذاشت.

توصیه ما این است که تبلیغات را در پایین صفحه قرار دهید؛ زیرا تبلیغات این قسمت، کاربران را کمتر اذیت می‌کند؛ به‌علاوه، بر اساس مطالعات اخیر، چنین آگهی‌هایی، در مقایسه با آن‌هایی که در بالای صفحه هستند، بیشتر کلیک می‌خورد.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید