آیا ما باید دکمه‌های با لبه تیز را با دکمه‌های لبه‌گرد تعویض کنیم؟ آیا طراحی دکمه‌ گرد باعث افرایش فایده می‌شوند؟ در رابطه با انتخاب دکمه‌ها در رابط کاربری باید چه تصمیمی بگیریم؟
این‌ها سؤالاتی هستند که شما ممکن است در زمان مواجهه با تجربه کاربری درباره دکمه‌های گرد از خود بپرسید. همه ما می‌دانیم که دکمه‌های با اندازه بزرگ‌تر، با رنگ روشن‌تر و با سایه‌های قوی می‌تواند دکمه را بیشتر برجسته کند اما هنوز این چالش وجود دارد که این المان‌ها باید در دکمه‌های فراخوان یا المان‌های غیرفعال دیگر به چه شکلی استفاده شوند.

آیا دکمه‌های گرد بیشتر قابل شناسایی‌اند؟

تشخیص در طراحی دکمه‌ گرد برای چشم راحت‌تر است. زمانی که ما تقسیم‌بندی‌ها را به‌صورت یک سطر در‌آورده‌ایم، تشخیص تعداد این تقسیم‌بندی‌ها درصورتی‌که دور آن‌ها گرد باشد بسیار ساده‌تر است. دلیل این امر این است که گوشه‌های شکل دار این اصطلاحاً کارت‌ها چشمان را به درک تفاوت‌‌ها سوق می‌دهد. گوشه‌های تیز کارت‌ها و حالت هماهنگ آن باعث می‌شوند احتمال جلب‌توجه آن کم شود.
در سیستم جدول‌بندی، استفاده از گوشه گرد حتی بهتر نیز هست.
برای مثال، در تپلیغ آکادمی گوشه‌های گرد برای هر پست باعث شده است این بخش بیشتر جلب‌توجه کرده و برای چشم حالتی ملایم داشته باشد.
آیا باید همیشه از طراحی دکمه‌ گرد استفاده کنم؟
استفاده از طراحی دکمه‌ گرد در رابط کاربری‌هایی که فضای کافی در آن وجود داشته باشد بسیار مناسب است. برای مثال در سایت Spotify، قرار‌گیری دکمه‌های سبز‌رنگ گرد برای جلب نظر کاربران بسیار موفق بوده است.
در بخش متن، ازآنجایی‌که این سایت تماماً درباره پلی کردن موسیقی، پلی کردن پادکست و کشف پلی لیست‌هاست، تعاملات اولیه در سایت بسیار واضح است. دکمه‌های پلی که به‌صورت کامل گرد هستند و این دکمه‌‌ها را از توضیحات آلبوم و لیست جدا می‌کنند و همین امر به‌نوعی سبب تشویق کاربران به کلیک روی آن‌ها می‌شود.

طراحی دکمه‌ گرد

چه زمانی دکمه‌های کاملاً گرد جواب‌گو نیست؟

چند مورد وجود دارد که در آن‌ها استفاده از دکمه‌های کاملاً گرد باعث مشکلاتی در امر استفاده می‌شود.

۱. دکمه‌های کاملاً گرد گاهی شبیه به تگ‌ها هستند
زمانی که دکمه‌‌های کاملاً گرد شبیه به تگ‌ها هستند، کاربران ممکن است دچار سردرگمی شوند: «آیا من روی یک دکمه کلیک می‌کنم یا یک فیلتر؟»
۲. دکمه‌های گرد در نمایش گزینه‌ها مشکل ایجاد می‌کنند
در طراحی دکمه‌ گرد معمولاً یک عدد فلش کوچک در کنار خود دارند تا مشخص شود چند گزینه در پس آن‌‌‌ها گنجانده‌شده است. نقطه مؤثر برای این منظور تابع اندازه این نماد فلش است (۱۶*۱۶ پیکسل یا ۲۴*۲۴ پیکسل)
آیا این اندازه کافی است؟ مسلماً این اندازه بسیار کم است.
حال اگر ما به‌جای استفاده از دکمه کاملاً گرد از دکمه نیم‌گرد استفاده کنیم، می‌توانیم به خوبی دکمه‌های گزینه دار عادی از آن استفاده کنیم. بعد از کلیک کردن، تمام گزینه‌های موجود به نمایش درخواهند آمد. قطعاً این مورد مؤثرتر است.
شرکت اپل همیشه استفاده از دکمه‌های گرد به‌عنوان دکمه‌های فراخوان را نهی می‌کند. دکمه‌های کاملاً گرد معمولاً برای بخش «کمک» یا در بخش دکمه‌های رادیویی (radio buttons) استفاده می‌شوند.

راهنمای تصویری استفاده از تبلیغات همسان یا Native
خواندن این مقاله
طراحی دکمه گرد

۳. دکمه‌های کاملاً گرد برای دسته‌بندی مناسب نیستند
زمانی که ما دکمه‌های کاملاً گرد را در جداول و کارت‌ها استفاده می‌کنیم، بسیار ناموزون به نظر می‌آیند. برای مثال فرض کنیم یک جدول شامل ۱۰ سطر داریم که در هرکدام یک دکمه وجود دارد؛ در آخر ما با ۱۰ دکمه که همه آن‌ها شبیه به اولی است مواجه می‌شویم.
به‌صورت جایگزین می‌توانیم از دکمه‌های بدون حاشیه مثل آن‌هایی که در آپدیت‌های جدید سیستم‌عامل مکینتاش وجود دارد استفاده کنیم یا از دکمه‌های پروازی به‌جای آن بهره ببریم. با کمتر شدن تعداد دکمه‌ها، کاربر بیشتر روی بخشی که با آن سروکار دارد تمرکز می‌کند.

زیبایی‌شناسی گوشه‌های گرد

گوشه‌های گرد مدرن به نظر می‌آیند. استفاده از گوشه‌های گرد از موبایل شروع شد و بعد‌ها به رابط کاربری وب بسط پیدا کرد. گوشه‌های گرد به‌نوعی حس سادگی، مفید بودن و آزاد بودن را القا می‌کنند. شاید این دلایل استفاده وسیع گوشه‌های گرد در دکمه‌ها، آیکن‌ها و تصویر‌گری‌ها را توضیح دهند.
آخرین آپدیت گوگل کروم، با آدرس‌بار کاملاً گرد شروع می‌شود تا قابلیت همگام‌سازی آن با موبایل را به نمایش بگذارد.افراد هم می‌توانند در هنگام تایپ نتایجی از جستجو را به‌صورت موقت ببینند.
به‌غیراز ظاهر گرد، دکمه‌های دیگر در بخش نوار‌ابزار با یک حالت پروازی گرد وجود دارند. فرم‌های گرد به‌سادگی در باقی آپدیت‌ها گوگل در برنامه‌های دیگرش به خوبی دیده می‌شود.

خلاصه

در استفاده از گوشه‌های گرد یا تیز هیچ صحیح یا غلطی وجود ندارد. اگر یک شعاع برای گوشه دکمه‌ها در نظر گرفته شود، کاربران را به تعامل با برنامه تشویق کرده و حواس‌پرتی را از آن‌ها می‌گیرد.
به‌بیان‌دیگر، اگر کلیکی در کار نباشد بردی در کار نخواهد بود.
اگر از این پست لذت بردید، در بخش کامنت ما را از آن مطلع کنید.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید