رابط کاربری (User Interfaces) به‌طورکلی المان‌های مختلفی را شامل می‌شود؛ هر‌کدام از آن‌ها تاثیری متمایز بر تجربه کاربری ایفا می‌کند که به‌اندازه نرخ تبدیل وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها مهم است؛ حتی طراحی اجزای کوچک مانند دکمه‌ها به توجه زیادی نیاز دارد تا بتواند به اهداف ذهنی و عینی که از آن‌ها انتظار می‌رود، برسد. در ادامه مطلب، درباره طراحی دکمه فراخوان (Call To Action) استاندارد بخوانید. با تپلیغ آکادمی همراه شوید.

هدف اصلی دکمه فراخوان این است که کاربر را وسوسه کند تا عمل خاصی را انجام دهد.

دکمه فراخوان چیست؟

دکمه فراخوان یا CTA، المانی وابسته به رفتار کاربر در رابط کاربری وب‌سایت و موبایل است. هدف اصلی دکمه فراخوان این است که کاربران را وسوسه کند تا عمل خاصی را انجام دهند و شاهد تغییری درون یک صفحه خاص باشند؛ مثل خرید کردن، ارتباط برقرار کردن یا موافقت کردن.

افزایش فروش، هدف اولیه هر کسب‌و‌کاری است که دکمه‌های فراخوان برایشان ساخته می‌شود. وقتی طراحی یک دکمه به‌اندازه کافی گیرا باشد و بی‌درنگ توجه مشتری بالقوه را جلب کند، می‌تواند آن‌ها را وسوسه کند که کلیک کنند و به مرحله بعدی بروند؛ مثل پر کردن یک فرم کوتاه در‌زمینه برقراری ارتباط یا پیش سفارش یک محصول.

وجوه حیاتی طراحی دکمه فراخوان عبارت‌اند از: ابعاد، رنگ، فرم، جانمایی و میکروکپی. اگر تمام مشخصه‌ها به‌درستی اعمال شود، دکمه فراخوان شانس بیشتری برای جذب کاربر دارد؛ اما چطور می‌توان این جنبه‌ها را قوی‌تر کرد؟ در ادامه تعدادی نکته عملی را در رابطه با طراحی دکمه فراخوان مرور می‌کنیم.

طراحی دکمه فراخوان
طراحی دکمه فراخوان

۱. دکمه را قابل کلیک طراحی کنید.

اولین وظیفه هر دکمه فراخوان این است که کاربر را وادار به کلیک کردن کند؛ پس طراحی آن باید همراه با مقصود عینی باشد.

در حین استفاده از یک محصول، افراد نمی‌خواهند که مدام درگیر تشخیص این موضوع باشند که کدام المان‌های طراحی، تعاملی هستند؛ به همین دلیل، مهم است که مطمئن شوید همه این المان‌ها به‌صورت قابل کلیک پدیدار می‌شود.

اما چه چیزی می‌تواند باعث شود که یک دکمه قابل کلیک به نظر برسد؟

پیش از هر چیز موضوع ارائه بصری مطرح است. یک دکمه ممکن است قابل کلیک‌تر به نظر برسد، اگر طراحان تعدادی افکت سه‌بعدی به آن اضافه کنند؛ برای نمونه، یک دکمه فراخوان با شیب ملایم یا کمی سایه، به‌طور‌معمول اشتیاق به فشردن دکمه را ایجاد می‌کند؛ چون در این حالت دکمه چشمگیر‌تر به نظر می‌رسد. اگر دکمه‌ای با افکت سه‌بعدی و استایل انتخاب‌شده همخوانی ندارد و طراحی تخت دارد، قابلیت کلیک شدن می‌تواند از طریق گرد کردن لبه‌ها القا شود.

۲. اندازه مناسبی انتخاب کنید.

اندازه، یکی از رایج‌ترین ابزارهاییست که به چیدن محتوا‌های رابط کاربری با توجه به اهمیتشان کمک می‌کند. هر‌چه المان بزرگ‌تر باشد، بیشتر مورد‌توجه قرار می‌گیرد. از‌آنجایی که هدف اول دکمه فراخوان جلب‌توجه کاربر است، طراحان سعی می‌کنند آن‌ را نسبت به سایر دکمه‌های موجود در صفحه، برجسته‌تر طراحی کنند. دکمه‌های بزرگ شانس بالایی برای جلب‌توجه و کلیک شدن دارد؛ اما همچنان باید حدودی را رعایت کنید. یک دکمه فراخوان گیرا، به‌طور‌معمول به‌اندازه‌ای بزرگ است که بی‌درنگ پیدا شود؛ اما نه آن‌قدر بزرگ که ترکیب‌بندی بصری طرح آسیب ببیند.

شرکت‌های مطرح توصیه‌هایی را درباره‌ی سایز موثر دکمه‌ها در دستورالعمل‌هایشان تهیه می‌کنند؛ برای مثال، اپل می‌گوید که دکمه‌های فراخوان در‌زمینه رابط کاربری موبایل بهتر است، ۴۴×۴۴ پیکسل باشد در‌حالی‌که مایکروسافت، ۲۶×۳۴ پیکسل را توصیه می‌کند.

طراحی دکمه فراخوان

۳. رنگ‌های متناسبی استفاده کنید.

انتخاب رنگ به جنبه‌های مختلفی بستگی دارد که فرآیند را پیچیده می‌کند. طراحان باید متوجه مزیت‌های بالقوه و خصوصیات روان‌شناختی مخاطبان هدف باشند. موضوع حیاتی برای انتخاب رنگ دکمه فراخوان این است که رنگ دکمه‌ها و رنگ پس‌زمینه باید به‌اندازه کافی متناسب باشند تا دکمه‌ها نسبت به بقیه اجزای رابط کاربری، برجسته‌تر باشد.

طراحی دکمه فراخوان

برای نمونه، اگر یک طراح از پالت رنگی آبی استفاده می‌کند، استفاده از قرمز یا زرد برای دکمه‌های فراخوان، ایده خوبی خواهد بود.

۴. کلمات کم‌تر، فرمان‌های بیش‌تر

میکروکپی متن‌های کوتاهی است که به کاربر‌ها می‌گوید اگر روی دکمه کلیک کنند، چه واکنشی دریافت می‌کنند. میکروکپی قوی توجه کاربر‌ها را بی‌درنگ جلب می‌کند و آن‌ها را مستقیم به سمت واکنش مورد‌نظر هدایت می‌کند. برای ساختن یک دکمه فراخوان موثر، باید تعداد کلمات را در حداقل ممکن نگه دارید. چند کلمه مناسب، خیلی سریع‌تر از یک عبارت بلند توصیفی کار می‌کند.

افزایش سرعت نصب بازی به کمک بهبود تجربه کاربری
خواندن این مقاله

۵. نقشه راه کاربر را در ذهن داشته باشید.

سایز بزرگ و رنگ‌های درخشان، ابزار‌های موثری برای جلب‌توجه کاربر هستند؛ اما، جایگذاری هوشمندانه می‌تواند شانس مورد‌توجه قرار گرفتن یک دکمه فراخوان را بیشتر کند. نقشه راه کاربر که با عنوان سفر کاربر هم شناخته‌شده است، مسیری است که کاربر در یک محصول دیجیتال دنبال می‌کند تا فعالیت مشخصی را کامل کند. نقشه راه کاربر کمک می‌کند تا نوعی از تجربه کاربری ایجاد شود؛ به‌صورتی‌که افراد بتوانند قدم‌به‌قدم به سمت هدفشان بروند و به‌تدریج اطلاعات موردنظرشان را به‌دست آورند. با در ذهن داشتن سفر کاربر، می‌توانید محل‌های مناسب برای جایگذاری دکمه‌های فراخوان را انتخاب کنید؛ برای مثال، در زمان ایجاد کردن یک صفحه فرود، باید مطمئن شوید که کاربران بعد از خواندن اطلاعات درباره سرویس‌ها، دکمه فراخوانی را با عنوان ثبت‌نام پیدا می‌کنند. در مواردی که افراد دکمه فراخوان را قبل از خواندن اطلاعات می‌بینند، احتمال این‌که از آن چشم‌پوشی کنند، بالا می‌رود.

۶. از فضای خالی به‌عنوان ابزار استفاده کنید.

«فضای خالی» که با عنوان «فضای منفی» هم شناخته می‌شود، فضای بین المان‌ها در ترکیب‌بندی است. افراد معمولا از نقش مهم فضا آگاه نیستند؛ اما طراحان باید توجه زیادی به این موضوع داشته باشند. فضای خالی، فقط یک پس‌زمینه از یک ترکیب‌بندی بصری نیست، بلکه اغلب به‌عنوان ابزاری کمکی برای هدفی مشخص به‌کار می‌رود تا بر المان‌های رابط کاربری تاکید کند. اگر تعداد محتوای بصری زیاد باشد، دکمه فراخوان می‌تواند در صفحه‌نمایش گم شود. وجود فضای خالی به مقدار مناسب در اطراف یک دکمه، به جلب‌توجه کاربر کمک می‌کند و باعث می‌شود که آن دکمه چشم‌گیر‌تر شود. علاوه بر آن، فضای خالی ارتباط بین المان‌های رابط کاربری را تنظیم می‌کند. هرچه فضای خالی بین المان‌ها کم‌تر باشد، به یکدیگر مرتبط‌تر به نظر می‌رسد؛ بنابر‌این اگر تعدادی المان وجود دارد که می‌تواند دکمه فراخوان را پشتیبانی کند، باید نزدیک آن قرار گیرد.

طراحی دکمه فراخوان

۷. مقدار بیشتری اطلاعات اضافه کنید.

همان‌طور که گفته شد، مهم است که پیام دکمه فراخوان را کوتاه نگه‌دارید تا بتواند بی‌درنگ جلب‌توجه کند؛ اما وقتی‌که مخاطب متوجه دکمه فراخوان می‌شود، تهیه مقداری اطلاعات تکمیلی سودمند خواهد بود. این اطلاعات می‌تواند شامل توضیح کوتاهی باشد که نکته‌ای را درباره مرحله بعدی توضیح می‌دهد؛ مثلا می‌توانید توضیح دهید که پروسه ثبت‌نام بیش از ۱۵ ثانیه طول نمی‌کشد یا اینکه ثبت‌نام رایگان است.

۸. به‌طور پیوسته آزمایش انجام دهید.

برای اطمینان از کار کردن صحیح هر بخش، باید آن را آزمایش کنید. این قانون طلایی، در هر زمینه‌ای صادق است و طراحی رابط کاربری را هم شامل می‌شود. تحقیق و تحلیل درباره کاربر به طراحان کمک می‌کند که مشخصه‌های مخاطبان هدف را تشخیص دهند؛ اما، فهمیدن دقیق این موضوع که تصمیم‌های گرفته‌شده درزمینه‌ی طراحی بهترین تصمیم‌های ممکن است یا خیر، سخت خواهد بود. به همین دلیل است که آزمون‌ها تبدیل به یک راه‌حل قابل‌قبول می‌شود که به تردید‌ها را از بین می‌برد.

طراحی دکمه فراخوان

یکی از موثر‌ترین روش‌های آزمودن دکمه فراخوان، روش A/B است. این روش دو نسخه از یک محصول دیجیتال را مقایسه می‌کند تا تشخیص دهد که کدام نسخه بهتر اجرا می‌شود. تیم تبلیغاتی، کاربران را به دو گروه طبقه‌بندی می‌کند و به هر‌کدام از آن‌ها نسخه‌های مختلفی نشان داده می‌شود. نیمی از آن‌ها نسخه A و نیم دیگر نسخه B. رویکردی که به یافتن یک راه‌حل سودمند کمک می‌کند. تفاوت میان A و B، از کوچک‌ترین تا مهم‌ترین موضوعات متنوع است؛ برای مثال، درباره دکمه فراخوان، طراحان می‌توانند مکان قرارگیری، سایز، رنگ یا میکروکپی آن‌ها را تغییر دهند. برای حصول نتیجه‌های دقیق‌تر، توصیه می‌شود در هر بار آزمایش، یکی از جنبه‌ها مورد آزمون قرار گیرد؛ مثلا فقط یک رنگ از یک دکمه؛ بدین ترتیب، شما قادر به تشخیص این‌که کدام فاکتور تغییر ایجاد می‌کند، خواهید بود.

تست A/B رویکردی است که کمک می‌کند تغییرات طراحی بااحتیاط انجام شود تا کاربر احساس ناراحتی نکند. طراحان می‌توانند استاندارد‌ها و اطلاعات مورد‌نیاز را در‌حالی‌که افراد به‌طور همزمان مشغول استفاده از اپلیکیشن یا وب‌سایت هستند، جمع‌آوری کنند.

برای ساختن یک دکمه فراخوان قدرتمند، طراحان باید روی اهدافی که پشت آن دنبال می‌شود تمرکز کنند. یک دکمه فراخوان کارآمد باید سایز، رنگ، محل قرار‌گیری مناسبی داشته باشد که بی‌درنگ کاربر را علاقه‌مند کند و میکروکپی‌های هوشمندی که او را تشویق کند تا عمل موردنظر را انجام دهد.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید