می‌دانیم که هدف از طراحی رابط کاربری مناسب این است که درک و فهم اطلاعات را آسان‌تر کنیم. روانشناسی در واقع تلاشی است برای فهمیدن این مسئله که دستگاه روان انسان چگونه جهان اطراف خودش را درک می‌کند؛ بنابراین می‌تواند به شما کمک کند تا تجربه‌های شهودی و رابط کاربری مناسب‌ برای انسان‌ها طراحی کنید.
«در سطح کلان، حتی می‌توانیم بگوییم که جهان در واقع یک رابط کاربری بزرگ طبیعی است که تعیین می‌کند چگونه رابط کاربری‌‌های مصنوعی بر ذهن ما تاثیر می‌گذارند»
برای داشتن یک رابط کاربری مناسب طراحان باید چند اصل را به کار بیاندازند:

طراحی رابط کاربری مناسب

اصل اول: قانون هیک، بار شناختی و درک اطلاعات

این قانون به زبان ساده به ما می‌گوید که اگر گزینه‌های پیش روی ما پیچیده باشند، زمان بیشتری صرف انتخاب خواهد شد. این قانون برای طراحان به این معنی است که رابط کاربری مناسب باید ساده باشد تا زمانی که کاربر صرف تحلیل آن می‌کند کاهش پیدا کند. این روزها شاهد یک تغییر انقلابی در عرصه رابط کاربری هستیم: برآمدن و همه‌گیر شدن رابط کاربری صوتی که نمونه خوبی برای نشان دادن سادگی یک رابط کاربری مناسب است. با استفاده از رابط کاربری صوتی می‌توانیم خرید‌های خود را انجام دهیم، با دوستان خود تماس بگیریم، قرارهای ملاقات خود را تنظیم کنیم و همه این‌ کارها را بدون استفاده از رابط کاربری لپ‌تاپ یا تلفن همراه انجام دهیم.
حالا منظور از بار شناختی چیست؟ بار شناختی را با یک مثال بهتر می‌توان درک کرد: اگر از رابط کاربری مناسب صوتی استفاده کنید، به بار شناختی کمتری در مقایسه با رابط کاربری گرافیکی نیاز دارید؛ زیرا رابط کاربری صوتی از الگوهای طبیعی صحبت‌ کردن پیروی می‌کند و برای درک اطلاعات به ذهن فشار کم‌تری وارد می‌شود.
نکته مفید برای طراحان:

• رابط کاربری خود را به مرحله‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا بار شناختی کمتری نیاز داشته باشد.
• مدام خصوصیات و مفاهیم جدید به رابط کاربری خود اضافه کنید؛ البته توجه داشته باشید که قبل از معرفی هر قابلیت جدید، توضیحات لازم برای درک راحت آن‌ها را ارائه کرده باشید.

اصل دوم: قانون میلر در مورد محدودیت‌های حافظه کوتاه‌مدت انسان

قانون میلر به زبان به این نکته اشاره می‌کند که ذهن انسان در زمان‌های کوتاه تنها قادر است حدود ۷ چیز را به خاطر بسپارد؛ البته معنی‌اش این نیست که رابط کاربری مناسب همیشه باید ۷ آیتم داشته باشد. بیشتر به این معنی است که کاربران اطلاعات را در دسته‌بندی‌های حدودا ۷ تایی به خاطر می‌سپارند. اما این قانون چه تاثیری بر طراحی رابط کاربری مناسب دارد؟
باید در طراحی خود، دسته‌بندی‌های منطقی در رابط کاربری ایجاد کنید که اسکن و جستجوی محتوا را آسان‌تر کند؛ برای مثال ببینیم در مورد متن چه کاری باید انجام داد.
در مورد متن‌ها نباید اطلاعات را پشت سر هم و بدون تمایز مشخص نوشت. عنوان‌ها باید با هوشمندی انتخاب شوند و پاراگراف‌ها نباید به هم چسبیده باشند. در یک متنی که بر اساس یک رابط کاربری مناسب طراحی شده است عنوان‌ها از هم متمایزاند و زیر هم قرار می‌گیرند. هیچ پاراگراف طولانی وجود ندارد و عنوان‌ها جذاب و مرتبط به موضوع هستند.

نکته‌ مفید برای طراحان:

• اطلاعات را به قسمت‌های منطقی کوچک‌تر تقسیم کنید.

اصل سوم: قانون یاکوب نیلسون در مورد مدل‌های ذهنی و انتظارات کاربران

یکی از طراحان اصلی آزمون کارایی، یاکوب نیلسون، این نکته را کشف کرد که افراد انتظار دارند سایت شما شبیه به سایت‌هایی که قبلا بازدید کرده‌اند باشد. در واقع کاربران در طول زمان یک مدل ذهنی در مورد اینکه سایت خوب چگونه باید باشد در ذهنشان تشکیل می‌دهند.
در هنگام طرح ریزی یک رابط کاربری مناسب باید بتوانید با این مدل ذهنی آشنا باشید. این کار باعث می‌شود بار شناختی کمتری مورد نیاز باشد و کاربر مجبور نشود از صفر شروع کند و با فوت و فن رابط کاربری شما آشنا شود. البته معنی‌اش این نیست که باید در طراحی رابط کاربری محافظه‌کار باشید و فقط نمونه‌هایی که مورد استقبال قرار گرفته‌اند را کپی کنید؛ این کار باعث می‌شود رابط کاربری شما کسل کننده شود.
در حقیقت همان‌طور که Jony Ive گفته است: «هدف از طراحی این است که چیزی جدید خلق کنیم که به طرز عجیبی آشنا به نظر برسد.»
این چیزی است که طراحان باید انجام دهند: با مدل‌های ذهنی کاربران آشنا شوند و آن را برای یک رابط کاربری مناسب بکار بگیرند.
در نظر گرفتن مدل‌های ذهنی کاربران در بازسازی و طراحی دوباره رابط کاربری نیز بسیار اهمیت دارد؛ وقتی رابط کاربری خود را به روز می‌کنید باید مطمئن شوید که با مدل‌های ذهنی فعلی کاربران‌تان هماهنگی لازم را دارد.

نکته‌ مفید برای طراحان:

• از الگوهای موجود رابط کاربری مناسب استفاده کنید تا کارتان شهودی‌تر شود و کیفیت بهتری داشته باشد.
• وقتی در حال طراحی یک رابط کاربری جدید هستید سعی کنید آن را با رابط‌های کاربری که اکثر کاربران به آن عادت دارند هماهنگ کنید.

این ۴ روش‌ ساده، نرخ تبدیل تبلیغات موبایل را بهینه می‌کند!
خواندن این مقاله
تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید