ماجرای تجربه کاربری صفحات «خطا» یا «در حال تعمیر» و… خیلی فراتر از یک طراحی زیباست. در واقع، زیبا بودن طراحی صفحه خطا می‌تواند لبخندی بر گوشه لب مخاطبان و کاربران شما ظاهر کند، اما باید اطمینان حاصل کنید که علاوه بر لبخند زدن، آیا کاربران به‌درستی راهنمایی می‌شوند؟ آیا شما به حل شدن مشکل آن‌ها کمک می‌کنید؟
طراحی، فقط به معنی کنار هم قرار دادن پیکسل‌ها و ایجاد یک رابط کاربری نیست، اینکه از چه کلماتی استفاده می‌کنید، بار معنایی لعات و جملات و… همه و همه بخشی از یک فرآیند موفق طراحی است.
هنگام طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری یک صفحه خطا (مثل خطای ۴۰۴) و صفحات در حال تعمیر یا در حال به‌روزرسانی، باید همواره چند سوال مشخص و ۲ نکته را در ذهن خود داشته باشید:

 • این مشکل، مشکل «چه کسانی» است؟
 • چه اتفاقی رخ داده است و «چرا؟».
 • این مشکل چه زمانی حل می‌شود؟ دائمی است یا موقت؟
 • چه آلترناتیو‌هایی به‌صورت عملی برای حل این مشکل به کاربر ارائه می‌شود؟
 • طراحی صفحه، با هویت برند شما در تضاد نباشد.
 • مخاطب را سوپرایز کنید و یک تفریح یا لذت به او هدیه دهید.
طراحی صفحه خطا

این مشکل، مشکل چه کسانی است؟

همواره به ضمایری که استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید. به چه کسی اشاره می‌کنید؟ شما چه اقدامی انجام می‌دهید؟ آیا مشکلی که پیش آمده است، نتیجه اشتباهی است که کاربر مرتکب آن شده است؟ آیا این ایراد از طرف شرکت شماست؟ این سوالات و داشتن درکی عمیق از اتفاقی که رخ داده است، به شما کمک می‌کند که به‌درستی تشخیص دهید که باید از «متأسف» باشید و عذرخواهی کنید و متعاقب آن، زمان حل مشکل را به کاربران اعلام کنید، یا اینکه باید صرفا کاربر را به جای درست هدایت کنید؟ اگر در حال به‌روزرسانی وب‌سایت خود هستید یا قرار است بخش جدیدی به سایت خود اضافه کنید و صفحه «در حال تعمیر» دارید،‌ از ضمیر «ما» استفاده کنید تا کاربر به‌راحتی متوجه شود که علت خطایی که رخ داده است، او نیست؛ بلکه مشکل از طرف «کمپانی شما» است. به‌عنوان مثال: «نمی‌توانیم این صفحه را پیدا کنیم» – «صفحه‌ای که دنبالش می‌گردید، پیدا نمی‌شود» – «این صفحه [که وارد آن شده‌اید] وجود ندارد» – «ببخشید. مشکلی از طرف ما پیش آمده است»

طراحی صفحه خطا

چه اتفاقی افتاده است و چرا؟

شما باید به کاربر بفهمانید که یک خطای ۴۰۴ چیست و چرا رخ می‌دهد. یک کد (مثلا ۴۰۴) که معنای آن برای شما و سایر اعضای تیمتان از روز هم روشن‌تر است و فکر می‌کنید همه می‌دانند که معنی‌اش چیست، برای کاربران کافی نیست. همه آدم‌ها از سردرگمی متنفرند. از سوی دیگر اگر احساس کنند شما چیزی که آن‌ها بلد نبوده‌اند را پیشاپیش فرض کرده‌اید که می‌دانند، خوشحال نمی‌شوند و احساس می‌کنند که رد نگاه بالا به پایینی در میان است. پس باید به کاربران توضیح دهید که خطایی که با آن مواجه شده‌اند به چه معناست و در جه مواقعی رخ می‌دهد. در توضیح این جور موارد، کم‌گوی و گزیده‌گوی باشید و باه زبان ساده‌ای که تمام مخاطبان، به‌راحتی آن را درک کنند برایشان به‌کوتاهی، توضیح دهید که با چه خطایی و چرا مواجه شده اند؟
پیام خطای شما باید از دو قسمت تشکیل شده باشد: «این صفحه وجود خارجی ندارد» – «ممکن است که در نوشتن آدرس صفحه، دچار اشتباه تایپی شده باشید یا اینکه این صفحه قبلا وجود داشته است و اکنون دیگر حذف شده است». فراموش نکنید که نباید حتی یک کاربر را سرگردان به‌ حال خودش رها کنید.

ایمیل مارکتینگ ؛ فرصتی بی‌نظیر برای بازاریابی دیجیتال
خواندن این مقاله
طراحی صفحه خطا

این مشکل تا چه زمانی برطرف می‌شود؟

«خطای ۴۰۴» یک خطای دائمیست، درحالی که پیغام خطای صفحه «در حال تعمیر» یک خطای موقتی است. بنابراین،‌ لحن پیام شما و همچنین اطلعاتی که در آن می‌گنجانید، ممکن است تفاوت‌های بسیار زیادی داشته باشند. به‌هرحال، شما موظفید که تمام کاربران خود را از زمان بازیابی صفحه و حل شدن مشکل -یعنی وقتی که دیگر پیغام خطا را نخواهند دید- مطلع سازید. خوب است به آن‌ها بگویید که این اتفاق پیش‌بینی‌شده بوده است یا به‌صورت غیر منتظره‌ای رخ داده است. حتی باید به آن‌ها بگویید که آیا آن‌ها را از حل شدن مشکل و دوباره در دسترس قرار گرفتن صفحه، مطلع می‌سازید یا خیر و اگر این اطلاع‌رسانی را انجام می‌دهید، چگونه؟ معمولا یکی از بهترین راه‌ها برای اطلاع‌رسانی هنگام حل شدن چنین مشکلاتی، ارجاع کاربران از صفحه خطا یا صفحه در حال تعمیر به شبکه‌های اجتماعی فعال هر کسب‌وکار است تا از آن طریق، از درست شدن وب‌سایت، مطلع شوند. پس در طراحی صفحه خطا به این نکته توجه کنید.

مشکل چه‌طور حل می‌شود؟
اکنون کاربران شما مطلع شده‌اند که چه اتفاقی افتاده است، پیغام خطایی که مقابل چشم‌های آن‌ها ظاهر شده است، به چه معنیست و مشکل از چه قرار است. اکنون هنگام آن است که به آن‌ها بگویید برای حل مشکلشان باید چه کار کنند؟ به آن‌ها راه‌حل‌های عملی بدهید و توجیهشان کنید که چظور می‌توانند از این مشکل عبور کنند. در صفحه خطا یا صفحه در حال تعمیرتان، لینک‌هایی برای ارجاع آن‌ها به گزینه‌های آلترناتیوی که در نظر گرفته‌اید قرار دهید تا کاربرانتان بدون درسر اضافی وارد صفحات جایگزین شوند. در این بخش می‌توانید از راه‌حل‌های زیر استفاده کنید:

 • مطلب دیگری را پیشنهاد دهید.
 • قسمت «جستجو» وبسایت را در دسترس قرار دهید.
 • منوی راه‌بری اصلی سایت را در دسترس قرار دهید.
 • صفحات محبوب و پربازدید سایتتان را پیشنهاد کنید.
 • دکمه بازگشت به صفحه اصلی را تعبیه کنید.

به‌عنوان مثال می‌توانید ذیل پیغام خطا بنویسید:
نمی‌توانیم صفحه‌ای که به‌دنبال آن می‌گردید را پیدا کنیم؛ ممکن است صفحه سوالات متداول وب‌سایتمان به شما کمک کند؟
اگر وب‌سایتی دارید که خدماتی ضروری و حیاتی به مردم ارائه می‌کند، حتی به قیمت ارجاع به رقیبانتان، در طراحی صفحه خطا لینک‌هایی درنظر بگیرید که کار مخاطبانتان را به‌معنای واقعی، راه بیاندازد.

طراحی صفحه خطا

از نماد‌های برندنتان استفاده کنید

به‌نظر نمی‌رسد که طراحی صفحات خطا فرست مناسبی برای درگیر کردن کاربران با یک برند یا کسب‌وکار باشد، اما اتفافا می‌توانید از این موقعیت هم برای برقرار کردن ارتباطی بهتر و صمیمانه‌تر با کاربران و مشتریانتان استفاده کنید. به‌عنوان مثال، فیس بوک از نماد «لایک» خود در طراحی صفحه خطا استفاده می‌کند؛ یا برند Etsy که از طرحی مرتبط برای رابط کاربری صفحه خطای خود استفاده می‌کند.

طراحی صفحه خطا
حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید