آنچه در ادامه می‌خوانید، مقاله‌ای درباره مراحل طراحی لوگو نخواهد بود؛ در تپلیغ آکادمی قصد داریم به اصولی کلیدی بپردازیم که هرکدام از آن‌ها بخشی از ماهیت درونی کسب‌و‌کار را به نمایش می‌گذارند اما، احتمال نادیده گرفته شدنشان در فرایند طراحی وجود دارد.

طراحی لوگو

طراحی لوگو را می‌توان تلاش برای طرح‌ریزی یا برگزیدن یک «محرک بصری» دانست؛ محرکی که در کسری از ثانیه، ماهیت و ارزش‌های یک برند یا کسب‌و‌کار را یادآور شود.

یکی از دلایلی که به طراحی لوگو اهمیتی زیادی می‌بخشد، میزان زمان و هزینه‌ای است که صرف آن می‌شود. اهمیت این موضوع، محصوصا در کسب‌و‌کار‌هایی دیده می‌شود که محصولاتشان به‌صورت فیزیکی در دسترس هستند. لوگو، پاشنه آشیل برند است؛ طراحی هم‌سو با ذات کسب‌و‌کار و محصول، بازاریابی صحیح و تلاش برای اثرگذاری بصری در ذهن مخاطب، نوعی سرمایه‌گذاری بلند‌مدت تلقی می‌شود.

اگر با لوگو و برند ارتباط برقرار کنید، با همه جوانب یک کسب‌و‌کار ارتباط برقرار کرده‌اید.

چند حقیقت درباره طراحی لوگو

جالب است بدانید که یک توافق کلی و نانوشته میان طراحان وجود دارد: لوگو باید منحصربه‌فرد، مقیاس‌پذیر و ساده باشد. همچنین باید طوری طراحی شود که اجرای آن به‌صورت تک‌رنگ هم چشم‌گیر به نظر برسد. در عصر اینترنت، علی‌رغم رشد بی‌رویه ابزارها، پیدا کردن لوگویی با این مشخصات بسیار دشوار شده است؛ برای آژانس‌ها و طراحان حرفه‌ای عناصر گرافیکی، نفوذ به سازمان‌های بزرگ و حتی کسب‌وکارهای متوسط کار آسانی نیست و از سوی دیگر، استارتاپ‌ها هم در این زمینه رویکردی منفعلانه دارند و به‌جای کار اصولی، از روش برون‌سپاری استفاده می‌کنند.

برون‌سپاری در بسیاری از موارد روشی کارآمد است؛ اما نه زمانی که «هویت بصری» یک برند مطرح باشد.

دیجیتالی شدن، فرآیند طراحی لوگو هم آسیب‌های مخصوص خودش را دارد؛ نرم‌افزار‌های رندر گرافیکی، معمولا فرم‌های خطی ساده مانند مربع، مثلث و بیضی را پیشنهاد می‌دهند که استفاده مداوم از آن‌ها، خلاقیت موجود در طراحی‌ها را به‌شدت کاهش داده است. به‌بیان‌دیگر، منحصر‌به‌فرد بودن المان‌های بصری، دیگر چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ چون آنچه طرح‌ها را از هم متمایز می‌کرد، یک مشارکت هم‌سو، بین فکر و قلم بود که با جایگزینی موس و نرم‌افزار از دست رفت.

طراحی لوگو

وظیفه لوگو در قبال یک برند چیست؟

برای تشخیص یک لوگوی عالی، ابتدا باید بدانیم هدف از داشتن لوگو چیست.
هر کسب‌وکار باید از طریقی محصول یا خدماتش را از آنچه رقبا ارائه می‌دهند، متمایز کند. این کار به شیوه‌های گوناگون انجام می‌شود؛ تعریف سبک خاص برای بسته‌بندی، تبلیغات و پیام‌هایی که به مخاطب مخابره می‌شود، بخشی از این استراتژی هستند. اگر لوگو و برندسازی وجود نداشت، تشخیص اینکه یک محصول از کدام تولید‌کننده خریداری شده است، بسیار دشوار بود. همچنین در هنگام خرید نیز، زمان زیادی برای خواندن برچسب‌ها و شرح محصولات صرف می‌شد.

بدون در نظر گرفتن هویت برند، محصولات و خدمات به ابزاری ساده تبدیل می‌شوند که فقط بر اساس کاربردشان دسته‌بندی شده‌اند.

علی‌رغم اینکه بعضی مکتب‌های فکری، چنین شرایطی را ایده‌آل می‌دانند، اما تصور وجود تعداد زیادی محصول، رستوران و شرکت، آن هم با برچسب‌ها، طراحی و رنگ یکسان، دنیایی بسیار کسالت‌آور را تداعی می‌کند. بدین ترتیب، خلق طرحی نو برای کسب‌و‌کار‌ها، فرهنگ‌ها و برند‌ها اهمیت دارد.

بنا بر آنچه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که لوگو، فرمی منحصر‌به‌فرد است که مالکیت یک کالا یا سرویس خاص را بیان می‌کند.

برند و لوگو دارای اهمیت هستند چون محصولات و سرویس‌ها قابل تعویض‌اند. برای مثال، یک قوطی کوکاکولا و یک قوطی پپسی را در نظر بگیرید: هردو، تقریبا مقدار یکسانی از یک فرآورده مشابه را عرضه می‌کنند.
تحقیقات نشان داده‌اند که حتی تشخیص تفاوت‌ بین طعم دو محصول، برای درصد زیادی از مصرف‌کنندگان امکان‌پذیر نیست. اما اهمیت برندینگ در چنین شرایطی پدیدار می‌شود.

بد نیست بدانید که بیشتر خریدها، بر اساس احساسات انجام می‌شوند و منطق نقشی به‌مراتب کمرنگ‌تر دارد. اهمیت طراحی لوگو وقتی مشخص می‌شود که رابطه تنگاتنگ آن را با برند در نظر بگیریم.

طراحی لوگو

برای درک بهتر موضوع مثالی می‌زنیم؛ همه ما، در یک نگاه رستوران‌های زنجیره‌ای مک دونالدز را می‌شناسیم. جلوه بصری ورودی فروشگاه، نشانه‌ها، بنر‌ها و رنگ مخصوص مک دونالدز، نامش را فریاد می‌زند. به یاد داشته باشید، برندینگ باعث می‌شود آیتم‌هایی به‌ظاهر معمولی «معنایی خاص و مشترک» پیدا کنند؛ البته نقش تبلیغات را هم نباید فراموش کرد.

طراحی لوگو

در تبلیغات مک دونالدز، همه آیتم‌های مهم یادشده به‌گونه‌ای در متن تصاویر دیده می‌شوند؛ ترکیب آن‌ها با داستانی تبلیغاتی که صفاتی مانند جوانی، شادی و لذت را تداعی می‌کند، در ناخودآگاه مخاطب حک می‌شود. بنابراین دیدن هرکدام از نشانه‌های مک دونالدز با احساس شادی یا لذت همراه است؛ این احساسات مثبت، افراد را به خرید تشویق می‌کند.

حال که متوجه نقش اساسی عناصر بصری در برانگیختن احساسات افراد هنگام خرید شده‌اید، خوب است بدانید که رویکردی کلاسیک، بین صاحبان برند وجود دارد که تمام تلاششان را برای برقراری ارتباط بین جامعه مخاطب و دارایی‌های بصری برند می‌کنند. هنوز هم از خود می‌پرسید که هدف برند‌ها از داشتن «نشان» چیست و چرا طراحی لوگو باید جدی گرفته شود؟

اصولی که هنگام طراحی لوگو باید در نظر گرفته شوند:

اصل اول: ایجاد تصویر ذهنی کافی نیست؛ لوگویی عالی است که مخاطب بتواند آن را با دست بکشد.

اگر نحوه طراحی لوگوی شما به‌گونه‌ای باشد که توجه فرد را جلب کند، در خاطرش بماند و مخاطب، خودش بتواند با یک خودکار آن را نقاشی کند، می‌توانید بگویید که برندتان صاحب یک لوگوی موفق است. اگر لوگویی دارید که مخاطب نمی‌تواند با دست آن را بکشد، باید بدانید که ساختارش برای حضور درازمدت در ذهن مشتریان مناسب نیست؛ این موضوع می‌تواند یا به دلیل پیچیدگی بیش‌ از حد باشد و یا به دلیل پیش‌ پا افتاده بودن طراحی لوگو.

اولین چالش یک طراح برای رعایت اصل اول در طراحی لوگو ، استفاده از اشکالی است که در عین سادگی و در خاطر ماندن، با علامت دیگری اشتباه گرفته نشوند. برای مثال، علامت «+» ساده است و در خاطر می‌ماند؛ اما آیا به‌عنوان لوگوی یک برند پذیرفتنی است؟ آیا به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار که این طراحی لوگو را از یک دیزاینر تحویل گرفته است، در زمینه برندینگ آن‌ قدر مهارت دارید که مفهوم «+» را از ذهن مخاطب پاک کنید و با نام و ارزش‌های برندتان جایگزین کنید؟

طراحی لوگو

در برخی موارد، درهای گشوده دنیای دیجیتال به‌جای آسان کردن کارها، آن‌ها را دشوارتر کرده‌اند؛ هر روز کسب‌وکارهای جدید به‌راه می‌افتند که از تمام ظرفیت‌های خود برای رسوخ در ذهن مشتری و ربودن گوی سبقت در فروش محصولات استفاده می‌کنند. سلاح شما، ماندن در خاطر مخاطب است. حافظه بصری و هر آنچه از طریق چشم وارد مغز شود، قوی‌ترین تاثیر را بر ناخودآگاه دارد؛ در میان انبوه اطلاعاتی که هر ثانیه ارائه می‌شود و رقابت سرسام‌آور لوگوها، کسب‌وکاری برنده است که در طراحی لوگو خود، ساده اما منحصربه‌فرد عمل کرده باشد.

این مقاله ادامه دارد...

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید