رعایت اصول دیجیتال مارکتینگ در کسب‌وکارهای مختلف به پیشرفت بیشتر و سریع‌تر می‌انجامد. در این مقاله به مبحث طراحی کمپین تبلیغاتی می‌پردازیم و پنج قانون برای تاثیرگذاری بهتر آن را بیان می‌کنیم. برای همراه شدن با قطار دیجیتال مارکتینگ باید علاوه برداشتن وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی برای معرفی برند، به طراحی کمپین تبلیغاتی هم بپردازید. با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

قوانین طراحی کمپین تبلیغاتی

باوجوداینکه تمام مباحث دیجیتال مارکتینگ نیاز به رعایت نکاتی مشترک دارد، اما برخی استراتژی‌های خاص به موفقیت بیشتر در طراحی کمپین تبلیغاتی کمک می‌کند که ما در این مقاله تحت عنوان پنج قانون مختلف برایتان آورده‌ایم.

با یک عنوان مخاطب را به چالش بکشید

در هر حوزه که قصد تبلیغات دارید یا از هر رسانه‌ای که استفاده می‌کنید، پیامی انتخاب کنید که بتواند تاثیر زیادی روی مخاطب بگذارد.

طراحی کمپین تبلیغاتی

عناوین قوی و خوب، باعث ایجاد ارتباط بین طراحی کمپین تبلیغاتی شما و مخاطب می‌شود. بهترین عنوان‌ها، ساده و کوتاه هستند و کاربر را به عکس‌العمل وادار می‌کنند. از نمونه‌های جالب می‌توان شرکت Pantene را مثال زد که با یک تیتر جذاب تحت عنوان «موهایتان را نشویید» شروع می‌شود! مخاطب در همان ابتدا درگیر شده و منتظر شنیدن ادامه‌ این پیام می‌ماند.

دقت کنید که عنوان باید با بقیه اجزا ازجمله تایپوگرافی و گرافیک طراحی کمپین تبلیغاتی هماهنگی خوبی داشته باشد. می‌تواند لحنی قدرتمند و مستحکم، نرم و دلسوزانه یا پرسشگرانه باشد. نهایتا باید تا حد امکان به‌یادماندنی باشد و یک ارتباط منطقی با برند شما و محتوای آگهی ایجاد کند. در طراحی یک کمپین تبلیغاتی می‌توان یک عنوان مشترک را در کل کمپین با تصاویر مختلف استفاده کرد. یا اگر از عناوین مختلف استفاده می‌شود، تمامی آنها بایستی به همان ظرافت عنوان اول انتخاب شوند.

در هر حوزه که قصد تبلیغات دارید یا از هر رسانه‌ای که استفاده می‌کنید، پیامی انتخاب کنید که بتواند تاثیر زیادی روی مخاطب بگذارد.

یک روایت تصویری بسازید

هر کمپین باید بازگوکننده داستان مشخصی باشد. این داستان‌وار بودن را در یک یا چند قسمت می‌توانید بگنجانید. با این کار مخاطب خود را پای ادامه داستان می‌نشانید و پیامتان را به او منتقل می‌کنید. این داستان تصویری می‌تواند شامل عکس، فیلم و بنر یا تصویرگری‌هایی با رنگ و تایپوگرافی ثابتی در کل کمپین باشد. طراحی کمپین تبلیغاتی را مانند تکمیل یک پازل با قطعات مختلف در نظر بگیرید که تمام این قطعات باید به‌درستی و هماهنگ در کنار هم قرار بگیرند.

داستان خود را بیش‌ازحد شلوغ نکنید! یک اشتباه رایج این است که بخواهید کلی اطلاعات زیاد و درهم‌ریخته را در داستان خود بگنجانید. اگر شما می‌خواهید که مخاطبان در یک نگاه بتوانند اطلاعات جامعی را از کمپین شما بگیرند، نباید حتی در مقیاس بزرگ هم از اطلاعات بیش‌ازحد استفاده کنید. فراموش نکنید که شما رمان نمی‌نویسید. تنها یک داستان کوتاه را برای مخاطب بازگو می‌کنید.

۶ مورد از مهم‌ترین نکات اینفلوئنسر مارکتینگ که باید بدانید!
خواندن این مقاله

مخاطب را غافلگیر کنید

بهترین کمپین تبلیغاتی کاری می‌کند که مخاطب انتظار دیدن آن را ندارد. برای این کار می‌توانید از یک تصویر جالب و شگفت‌انگیز یا متنی خلاقانه و حتی ترکیبی از عناصر استفاده کنید. این غافلگیر کردن مخاطب باید هوشمندانه و مرتبط باهدف نهایی شما باشد. چه کلیک روی لینکی جهت دریافت محصول و چه کسب اطلاعات بیشتر درگیر شدن بیننده با موضوع را می‌رساند.

برای طراحی کمپین تبلیغاتی شگفت‌انگیز و غافلگیرکننده، به کسب‌وکار خود نگاه کنید و ببینید چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی در آن پیدا ‌کنید؟ یا چگونه با روشی متفاوت می‌توانید آن را ارائه کنید. بهترین راه، داشتن جلسات «طوفان مغزی» است که هیچ محدودیتی در ایده‌های مطرح‌شده وجود ندارد.

طراحی کمپین تبلیغاتی

بهترین کمپین تبلیغاتی کاری می‌کند که مخاطب انتظار دیدن آن را ندارد.

طراحی کمپین تبلیغاتی

یک تجربه مبهم ایجاد کنید

به‌طور خاص، طراحی کمپین تبلیغاتی آزادی عمل بیشتری برای شما ایجاد می‌کند تا به‌جای اینکه صرفا به فکر تبلیغ باشید، تجربه‌ای را برای مخاطبان خود رقم بزنید که کمتر شبیه تبلیغات باشد. مفاهیمی را که ارتباطی عاطفی با مخاطب ایجاد می‌کنند، با تصاویر، صوت و ویدئوهایی قوی برسانید. از رسانه‌های اجتماعی برای این کار استفاده کنید. پلتفرم‌های تصویر محور، مثال ساده‌ای هستند از اینکه تصاویر قدرت زیادی دارند تا مخاطب را به تعامل وادار کنند. گزینه‌ای را پیش روی مخاطب بگذارید و نشان دهید که افراد بسیاری آن را انتخاب می‌کنند. در این حالت کاربران خود را جزو جامعه‌ی مشترکی احساس می‌کنند که به انجام کار مشخصی مشغول‌اند.

بیش‌ازحد به شرح جزئیات نپردازید

با اثربخشی کمپین مخاطبان نیاز به یک عکس‌العمل پیدا می‌کنند. این عکس‌العمل می‌تواند اقدام به خرید، حمایت یا حتی بازدید از وب‌سایت شما باشد. طراحی کمپین تبلیغاتی شما باید سریع، جالب و منجر به اقدامی باشد. درواقع فلسفه رها کردن کاربرانی که هنوز هم نیاز به فکر کردن بیشتر دارند این است که زمان و هزینه زیادی صرف می‌شود! درنتیجه برای گرفتن یک فرد با نیازهای بیشتر در یک آگهی وقت نگذارید! کاربران دوست دارند همیشه برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنند؛ اما یکجایی باید آنها را به اقدامی مثل خرید یا گرفتن تخفیف هدایت کنید.

منبع: Design Shack

مجید نوردوست

مجید نوردوست

مجید بیش از ۱۰ سال است که درحوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی می‌نویسد. بازی‌های ویدیویی اصلی‌ترین علاقه او به حساب می‌آیند و به همین دلیل نیم‌نگاهی هم به فیلم‌ها و کتاب‌های فانتزی و علمی-تخیلی دارد.

پاسخ دهید