سرعت،‌ آدرنالین و رانندگی به‌طور‌معمول برای طرفداران ورزش جذاب است. بسیاری از مردم برای لمس همین هیجان، رویای شرکت در یک مسابقه رانندگی را در ذهن می‌پرورانند. تعجبی ندارد که ویدیو‌ها و بازی‌های سبک رانندگی، مورد استقبال کاربران هستند؛ هر بازی، تجربه‌ها و هیجانات جدیدی را با خود به ارمغان می‌آورد؛ بنابراین این ژانر هرگز اشباع نخواهد شد. یکی از بهترین راه‌های ساخت یک بازی موبایل منحصر‌به‌فرد، طراحی گرافیک مبتکرانه آن است. در همه بازی‌های سبک مسابقه رانندگی، ممکن است رویکرد تیم فنی یکسان باشد؛ اما وجود گرافیک حرفه‌ای، شرطی اساسی برای موفقیت است. در ادامه، تجربه گروهی طراح که چالش ساختن یک بازی منحصر‌به‌فرد را برای گوشی‌های هوشمند به نام Real Multiplayer Racing قبول کرده‌اند، بررسی می‌کنیم. با تپلیغ آکادمی همراه باشید؛ آنچه خواهید خواند، مطالعه گام‌به‌گام فرآیند طراحی گرافیک بازی موبایل است.

گرافیک بازی موبایل

پروژه

طراحی طراحی گرافیک بازی موبایل مسابقه‌ای

فرآیند

در گام اول پروژه، طراحی گرافیک بازی موبایل به تیم منتخب واگذار شد. قبل از شروع فرآیند طراحی، کارفرما طی جلسه‌ای اعلام کرد که تیمش، موازی با تولید این بازی در حال طراحی یک «اپلیکیشن» هم هست؛ بنابراین برای حفظ ارتباط بصری بین بازی و اپلیکیشن، درخواست کرد تا طراحی گرافیک بازی موبایل به‌گونه‌ای باشد که علاوه‌بر ویژگی‌های تعاملی موردنیاز یک بازی موبایل،‌ مجموعه‌ وسیعی از المان‌های گرافیکی را برای ‌استفاده در اپلیکیشن هم فراهم کند. درواقع هدف نهایی، طراحی کردن گرافیکی بود که بازی و اپلیکیشن را هم‌سو و متناسب با یکدیگر نشان دهد.

درخواست کارفرما، ساختن بازی موبایلی بود که از‌لحاظ بصری، جدید و منحصر‌به‌فرد باشد تا در نگاه اول، جلب‌توجه کند؛ به‌علاوه به‌عنوان یک طرفدار بازی‌های مسابقه‌ای، از تیم طراحی درخواست کرد که ماشین‌های مسابقه دارای تصویر‌سازی دقیق و با جزییات باشند تا فضای بازی به واقعیت نزدیک‌تر شود و اتمسفر مسابقه‌های رانندگی واقعی را تداعی کند؛ علاوه بر این، کارفرما انتظار داشت که بازی دارای سبکی کارتونی،‌ مدرن با رنگ‌های روشن و زنده باشد.

گرافیک بازی موبایل

طراحی گرافیک پروژه شامل موارد زیر می‌شد:

  • شبیه‌سازی ماشین‌ها
  • جلوه‌های تصویری
  • موانع
  • اسلحه‌ها

پس از بحث‌ها و طوفان‌های فکری میان تیم طراحی و کارفرما، پروسه طراحی گرافیک بازی موبایل Real Multiplayer Racing آغاز شد.

شبیه‌سازی ماشین‌ها

از چنین بازی‌هایی انتظار می‌رود، انواع مختلف ماشین‌ها را در اختیار کاربران بگذارند؛ از ماشین‌های ساده و ابتدایی تا ماشین‌های با موتور تقویت‌شده؛ بنابراین قبل از آغاز طراحی، تحقیقات دقیق و جدی موردنیاز است. تیم طراحی شروع به کار کرد و ساعت‌های متوالی به بررسی انواع ماشین‌ها و جزئیات مربوط به آن‌ها گذشت. پس از مرحله تحقیق و مطالعه،‌ ارجاعات بصری به ماشین‌های واقعی، باعث پایه‌ریزی روندی شد که در مراحل بعدی طراحی گرافیک بازی موبایل مورداستفاده قرار گرفت؛ درواقع طراحان در ابتدا جزئیات زیادی درباره ویژگی‌های قابل‌توجه وسایل نقلیه مختلف آموختند و سپس به طراحی المان‌های گرافیکی پرداختند.

برای تصویرسازی ماشین‌ها،‌ سبک طراحی دوبعدی انتخاب شد؛ زیرا با خواسته‌های کارفرما بیشترین انطباق را داشت. در این نوع طراحی، شکل‌ها و المان‌های بصری ساده هستند. تصویرسازی‌ها شامل جزئیات دقیق شد تا به‌راحتی نیاز‌های زیبایی شناسانه کاربران را تامین کند. نتیجه را ببینید:

گرافیک بازی موبایل

همان‌طور که می‌بینید،‌ طراح با استفاده از مجموعه‌ای از رنگ‌های شاد و روشن باعث کارتونی‌تر به نظر رسیدن ماشین‌ها شده است؛ البته انحنای ناچیزی لبه‌ها و سایه‌ها، هم تصاویر را خوش‌رنگ و لعاب‌تر نشان می‌دهند.

گرافیک بازی موبایل

ساختار بعضی ماشین‌ها به‌گونه‌ای است که نیازمند توجه ویژه‌ به جزئیات هستند. برای مثال، ماشین‌های «اسپورت»، «هایپر» و «جت» در مراحل بالاتر و پس‌از‌آنکه کاربر تا حدی تجربه و امتیاز به‌دست آورد، در اختیارش قرار می‌گیرد؛ آن‌ها قدرتمند‌تر از ماشین‌های ابتدایی مراحل اول هستند؛ بنابراین شکل ظاهری‌شان باید چشم‌گیر‌تر و برای بازیکن جذاب‌تر باشد. در همین راستا، طراحان، جزئیاتی برای سفارشی‌سازی خودکار اضافه کردند؛ مانند نقاشی‌های رو بدنه ماشین با طرح آتش و جمجمه. این جزئیات با ایجاد اتمسفری شبیه فضای واقعی این مسابقه‌ها، هیجان بیشتری به بازی اضافه می‌کند.

آینده تجارت همراه چه روندی دارد؟
خواندن این مقاله
گرافیک بازی موبایل

برای کاربر، به‌دست آوردن ماشین‌های «ریس»، «سوپر» و «لایتینگ» سخت‌تر است و در مراحل بالا اتفاق می‌افتد؛ در‌واقع این ماشین‌ها نصیب کاربران با‌تجربه و کارکشته می‌شود. پس در زمان طراحی بسیار مهم بود که ظاهرشان با جزئیات بسیار زیاد و جذاب طراحی شود تا برای بازیکن مانند جایزه‌ای در برابر تلاش مستمرش باشد؛ بنابراین طراحان آن‌ها را بسیار شبیه به نمونه واقعی طراحی کردند.

جلوه‌های تصویری

با عبور از مرحله ابتدایی،‌ تیم طراحی گرافیک شروع به کار روی جزئیات گرافیکی بیشتری کردند. همانند بسیاری دیگر از بازی‌های مسابقه‌ای، از Real Multiplayer Racing انتظار می‌رود ویژگی‌های افزوده‌ای داشته باشد تا برای کاربران جذاب‌تر به نظر برسد. طرفداران این دسته از بازی‌ها می‌دانند که رایج‌ترین ویژگی افزودنی، سرعت‌دهنده است که با نام «نیترو» هم شناخته می‌شود. برای قرار دادن این ویژگی در بازی‌های ویدیویی، راه‌های زیادی وجود دارد؛ اما در مورد بازی‌های موبایلی شرایط متفاوت است؛ پیدا کردن راه‌حلی برای جانمایی نیترو در صفحه‌نمایش کوچک و محدود موبایل، چالش جدیدی را برای تیم طراحی گرافیک ایجاد کرد.

تصمیم نهایی طراحان بر نمایش نیترو به‌صورت یک درجه کوچک در قسمت جلوی ماشین بود. درجه به رنگ آبی نمایش داده شد که برای بسیاری از بازیکنان تداعی کننده نیترو و تاثیر آن بر روند بازی است. همچنین،‌ مسابقات چندنفره واقعی، شامل یک سپر افزوده است که ماشین را از آسیب احتمالی محافظت می‌کند. در این مورد، کارفرما رویکردی مشابه رویکردش نسبت به افزودن نیترو به بازی اتخاذ کرد؛ ولی به‌جز رنگ. علامت مربوط به سپر به رنگ‌های قرمز و بنفش طراحی شد. در تصویر پایین نتیجه را مشاهده می‌کنید: ماشین سمت چپ افزوده شدن «نیترو» و ماشین سمت راست، «سپر» را نشان می‌دهد.

گرافیک بازی موبایل

موانع

موانع از قسمت‌های حیاتی بازی‌های مسابقه‌ای هستند. رانندگی کردن در یک جاده صاف ممکن است خسته‌کننده به نظر برسد؛ بنابراین استفاده از موانع، روش خوبی برای سرگرم کردن کاربران است. نوع موانعی که طراحی می‌شود، به اتمسفر و موقعیت مکانی مسابقه، بستگی دارد؛ بنابراین در نقشه راه مسابقه، موانعی به شکل گل، آجر، تعمیرات جاده‌ای و غیره طراحی شد.

گرافیک بازی موبایل

علاوه بر این‌ها، تعدادی وسیله نقلیه رها‌شده در کنار جاده به‌عنوان مانع طراحی شد. این ماشین‌ها معمولی و غیر مسابقه‌ای بودند؛ مانند اتوبوس مدرسه یا ماشین‌های اوراقی. طراحان تصمیم گرفتند ماشین‌هایی را که نقش مانع دارند، با رنگ‌های ملایم مشخص کنند تا ماشین‌های مسابقه در جاده چشم‌گیر‌تر به نظر برسند.

گرافیک بازی موبایل

اسلحه‌ها

یکی از خصوصیات اصلی مسابقات چندنفره، توانایی استفاده از اسلحه‌هاست؛ این اسلحه‌ها شامل شتاب‌دهنده، سپر و تعدادی موشک برای از بین بردن ماشین‌های رقیب هستند؛ همچنین بعضی از اسلحه‌ها توانایی پایین آوردن سرعت سایر رقبا را برای مدت معینی دارند. وظیفه طراحان، خلق نشانه‌های کوچک اما قابل‌شناسایی بود که کاربران بتوانند خیلی سریع، نوع اسلحه‌ای را که انتخاب می‌کنند، تشخیص دهند. در تصویر زیر نتایج نهایی را می‌بینید:

گرافیک بازی موبایل

یک طراحی گرافیک کارآمد،‌ نقشی حیاتی در موفقیت یک بازی موبایلی ایفا می‌کند. تصویرسازی‌های دوبعدی اوریجینال، راه خوبی برای ساخت یک بازی موبایل منحصر‌به‌فرد است که پا را از انتظارات کاربران فراتر می‌گذارد.

منبع: UX Planet

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید