خیلی وقت است که دیگر فضای مجازی تنها برای پیدا کردن دوستان قدیمی جدید استفاده نمی‌شود و در واقع به زمانی رسیده‌ایم که فضای مجازی به ابزاری حیاتی برای ارتباط با مردم و مشتریان مرتبط با برندها بدل شده است. اکنون این امکان برای برندها وجود دارد که از فروش از طریق فضای مجازی را در دستور کار خود قرار دهند. در این مقاله، قصد داریم درباره هفت ترفند اساسی و مهم برای جذب مشتریان بیشتر صحبت کنیم.
حتما روزهای تاریک و بی‌روح بازاریابی تلفنی را به‌‌یاد دارید. در آن دوران، شما اطلاعات بسیار ناچیزی درباره مشتریانتان می‌دانستید. اما امروزه، شبکه‌های اجتماعی تغییرات زیادی ایجاد کرده‌اند. این تغییرات صرفا مربوط به تکنیک‌ها نیست بلکه شامل رفتارها نیز می‌شود. این روزها، دیگر اکثر مردم، صرفا بر اساس میزان فروش یک کالا، درباره آن تصمیم نمی‌گیرند، بلکه ترجیح می‌دهند خودشان دست به‌کار شده و شروع به تحقیق کنند و این تحقیقات، مسلما بیشتر به‌صورت آنلاین و از طریق شبکه‌های مجازی صورت میگیرد. ۵۶ درصد از مشتریانی که از شبکه‌های مجازی برای ارتباط با برندها استفاده می‌کنند، احساس صمیمیت بیشتری نسبت به آن دارند. بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته روی ۲۲۰۰۰ مشتری که توسط PwC انجام گرفته است، در زمان خرید، شبکه‌های مجازی بیشترین سهم از تاثیرگذاری را در بین تمام رسانه‌های دیجیتال در بین مشتریان دارند. بنابراین فضای مجازی چیزی نیست که توسط بازاریابان به‌سادگی مورد غفلت قرار بگیرد و آن‌ها فروش از طریق فضای مجازی را همواره در نظر دارند. در این مقاله، ما شیوه‌های جذب مشتری و فروش از طریق فضای مجازی را آموزش می‌دهیم؛ اما بیایید قبل از آن، به خود فروش مجازی بپردازیم.

فروش از طریق فضای مجازی

فضای مجازی را قبل از فروش سر و سامان دهید!

اگر بخواهیم اصطلاح فروش مجازی را به‌سادگی بیان کنیم، باید بگوییم که فروش از طریق فضای مجازی به معنای اجتماعی کردن برند شما یا جذاب جلوه دادن آن به مشتریان شما است. اکنون و در این دوران، وجود ابزارهای تحلیل فضای مجازی، این کار را از همیشه ساده‌تر کرد است؛ به‌شکلی که شما می‌توانید یک دید کلی درباره پرسونای مشتریانتان به‌دست آورید. دانستن علایق و عادت‌های مخاطبانتان، می‌تواند کمک شایانی به برقراری یک رابطه بلندمدت با آن‌ها بکند. در فضای مجازی، زمانی که می‌خواهید محصول یا خدماتی را به مشتری خود بفروشید، آن مشتری نباید احساس غریبی بکند. حال بیایید با هم بررسی کنیم که چه‌طور می‌توان به این اهداف رسید.

۱. یا شبکه مجازی مخصوص و مناسب خود را انتخاب کنید یا کلا بی‌خیال شوید!

هر یک از رسانه‌های مجازی، دارای شخصیت منحصر به فرد خودشان هستند. به‌عنوان مثال، «پینترست» هنردوست، «اینستاگرام» محبوب و شلوغ، «لینکدین» حرفه‌ای است. شما باید یکی از آن‌ها را با توجه به نوع محصول یا خدماتتان و همچنین هویت برندتان انتخاب کنید. به‌عنوان مثال، اگر شما سرویسB2B دارید، بهتر است بیشتر روی «لینکدین» تمرکز کنید تا «اینستاگرام». اما اگر شما یک برند پوشاک دارید، دیگر قضیه فرق می‌کند، در این حالت «اینستاگرام» محل اصلی فعالیت شما خواهد بود. پس برای فروش از طریق فضای مجازی همیشه بخشی از توجه خود را به انتخاب رسانه مورد نظرتان معطوف کنید. در اینجا به سه نکته برای انتخاب شبکه مجازی مناسب اشاره شده است:

مشتریان شما بیشتر کجا هستند؟
شما کجا می‌توانید بیشترین ارتباط را با بازار هدف خود داشته باشید؟
تبلیغات شما در چه جاهایی بیشترین کلیک را می‌خورند؟

شما باید عملکردتان در هر شبکه مجازی را به‌درستی تحلیل کنید. البته راه‌حل دیگر در صورت داشتن زمان و بودجه کافی آزمایش کردن تمام شبکه‌های مجازی است. این روش می‌تواند دید بهتری درباره شبکه مجازی مناسبتان به شما را بدهد.

۲. در گروه‌ها عضو شوید، برای خودتان گروه بسازید یا هردو کار را بکنید!

احتمالا گروه‌های زیادی که مرتبط با محصول یا خدمات شما باشند در فضای مجازی یافت می‌شود. در آن گروه‌ها عضو شوید، بحث‌ها را دنبال کنید و در آن‌ها مشارکت فعال داشته باشید. به‌یاد داشته باشید که گروه‌های مرتبط با کار شما، شانس شما برای ارتباطات بیشتر را سرعت می‌بخشند. اگر هیچ گروهی را نیافتید، پس خودتان یک گروه ایجاد کنید و اجازه دهید فضایی برای افرادی که علاقه‌مند به این حوزه هستند به‌وجود بیاید که در آن عضو شوند و به بحث و تبادل نظر بپردازند. برای مثال، گروهی در «لینکدین» با نام Big Data and Analytics با ۳۳۷۲۳۴ عضو وجود دارد که در نوع خودش بی‌نظیر است و بزرگترین گروه در این شاخه است. این گروه عظیم توسط خانم «سارا هاوس» اداره می‌شود و که مدیر «هاوس مدیا» است.

۳. تحلیل، کلید کار است!

تقریبا برای تمام فعالیت‌های بازاریابی، شما نیاز به تحلیل دارید تا بفهمید میزان تاثیرگذاری کارتان به چه شکل است. این شیوه، به شما کمک می‌کند که درک درستی از استراتژی‌های پیش رو در جهت پیشرفت داشته باشید. برای فروش از طریق فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی، تحلیل یکی از امور ضروری است. شما باید دائما عملکرد پست‌هایی که قرار می‌دهید را رصد کنید. ابزاری در لینکدین به‌نام LinkedIn’s Social Selling Index وجود دارد که می‌تواند ابزار‌های رایگانی در اختیار شما قرار دهد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید میزان موفقیت خود را در فروش رصد کنید.
ممکن است قبلا نام Google Analytics به گوشتان خورده باشد یا حتی از آن برای بررسی میزان ترافیک ورودی به وبسایتتان استفاده کرده باشید. ابزاری به نام Leadfeeder نیز وجود دارد که به قابلیت‌های پیش‌فرض Google Analytics، چیز‌های دیگری نیز اضافه می‌کند. این ابزار، به شما نشان می‌دهد که چه شرکت‌ها یا کمپانی‌هایی، سایت شما را می‌بینند. با استفاده از سیستمی به نام DNS معکوس، این ابزار می‌تواند میزان درگیر بودن مخاطبانتان با دیگر شرکت‌ها را با استفاده از آدرس IP آن‌ها به‌دست آورد. این ابزار یک ترافیک مخفی را به‌صورت اتوماتیک برای بهبود در فروش مجازی ایجاد می‌کند؛ فقط کافیست در داشبورد Leadfeeder خود بر روی شبکه‌های مجازی موجود کلیک کنید و تمام.

۴. از داستان‌سرایی برای مشارکت استفاده کنید!

اکنون شما دنبال‌کننده‌هایی دارید و ممکن است نظر بعضی از افراد را نیز جلب کرده باشید اما کار شما اینجا تمام نمی‌شود. این تازه شروع سفر است. شما باید با کاربران در یک ماجراجویی همراه شوید. وگرنه این امکان وجود دارد که هر لحظه آن‌ها علاقه‌شان به شما را از دست بدهند. راه های زیادی برای این منظور وجود دارد: مثل پست گذاشتن از محتواهای مفید ، قرار دادن مطالب متنوع و… اما به‌عقیده شخصی من داستان‌سرایی مؤثرترین روش برای مشارکت کاربران است. داستان‌سرایی می‌تواند به‌وسیله یک ویدیو باشد یا یک متن یا یک عکس ساده. یک ویدیو که در آن توضیحات واضح و شفافی وجود داشته باشد، یک داستان‌سرایی عالی از طرف برند شما خواهد بود. درباره مزایای استفاده از محصولاتتان و این که چه‌طور می‌توان با استفاده از آن زندگی را راحت‌تر کرد و اینکه چه‌طور تا کنون به چندین نفر کمک کرده است که زندگی بهتری داشته باشند، داستان‌سرایی کنید. همچنین می‌توانید درباره این که چه‌طور ایده ساخت این محصول به ذهنتان رسید و مشکلاتی که از سر راه برداشته‌اید تا بتوانید آن را تولید کنید را به‌صورت داستان بگویید. به‌عنوان مثال: می‌توانید مجموعه عکس‌ها و مجموعه سفرهای Airbnb را مشاهده کنید. این سبک‌ها، به فروش از طریق فضای مجازی کمک می‌کند.

قرار‌گیری در صفحه اکسپلور اینستاگرام: راهنمای جامع
خواندن این مقاله

۵. از تبلیغات هدفمند استفاده کنید!

به دلیل اینکه کانال‌های زیادی در شبکه‌های مجازی وجود دارند، ممکن است دست‌یابی به نتیجه، کمی زمان ببرد. تبلیغات در شبکه‌های مجازی ممکن است به فروش از طریق فضای مجازی کمک کند و از روز اول جواب دهد بنابراین تمرکز اصلی خود را بر روی آن قرار دهید. تقریباً تمام کانال‌ها در شبکه‌های مجازی شیوه‌های تبلیغ مختص به خودشان را دارند. برای به‌دست آوردن مشتریان بیشتر، در هر کانال می‌توانید گزینه‌های تبلیغاتی را آزمایش کنید. برای مثال در لینکدین گزینه‌های تبلیغات بسیار هدف محور هستند به‌صورتی که مستقیماً تبلیغات شما را به کسانی که آماده تصمیم‌گیری هستند نشان می‌دهد. در ادامه به چهار روش مرسوم تبلیغ در شبکه‌های مجازی می‌پردازیم.

فیس بوک
فیس‌بوک اجازه دسترسی به تبلیغات پیشرفته هدف‌دار را به شما می‌دهد. همچنین شما می‌توانید یک صفحه در فیس‌بوک بسازید و آن صفحه را ارتقا بدهید. بر اساس گزارش‌هایی که ازMetricool منتشر شده است، میانگینGPG تبلیغات فیس‌بوک، ۰٫۰۵ دلار است. البته این میزان می‌تواند از کسب‌وکاری به کسب‌وکار دیگر متفاوت باشد. همچنین این مقدار می‌تواند با توجه به اهداف کمپین شما تغییر کند. شما می‌توانید صفحه و پست‌هایتان را با استفاده از داشبوردی که در فیس‌بوک وجود دارد مدیریت کنید و همچنین از ابزارهای گرافیکی برای فهم بهتر تحلیل‌ها و آنالیزها استفاده کنید. در اینجا یک تبلیغ در فیس‌بوک را می‌توانید ببینید.

اینستاگرام
اینستاگرام چهار گزینه‌ اصلی برای امر تبلیغات دارد. تبلیغات عکسی، تبلیغات ویدیویی، تبلیغات چرخشی معروف به Carousal-Ads و در آخر تبلیغات در استوری اینستاگرام که می‌تواند به افزایش فروش از طریق فضای مجازی کمک کند. در تبلیغات چرخشی، شما می‌توانید بیش از یک تصویر را در یک تک تبلیغ قرار دهید. استوری اینستاگرام، هم دسترسی بیشتری به شما می‌دهد و هم خاصیت تمام صفحه‌ای و عمودی آن باعث جذاب‌تر شدنش می‌شود.در اینجا یک تبلیغ در اینستاگرام را می‌‌بینید.

لینکدین
لینکدین محتواها را حمایت می‌کند، حمایت‌های برای ایمیل و همچنین حمایت‌های مربوط به تبلیغات متنی. لینکدین نیز یکی دیگر از ابزارهای فوق‌العاده هدف محور است. شما می‌توانید تبلیغات را در مزایده بخرید. شما در ابتدا یک قیمت را پیشنهاد می‌دهید و سپس بر سر دستیابی به مخاطبانی که رقیبان شما هم قصد دارند به آنها برسند رقابت می‌کنید. در زیر یک نمونه از پست‌های ارتقا یافته در لینکدین را مشاهده می‌کنید.

توییتر
در توییتر انواع مختلفی از کمپین‌ها وجود دارند که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید. این کمپین‌ها شامل: توییت‌های ارتقاءیافته، حساب کاربری‌های ارتقاءیافته، ترندهای ارتقاءیافته و کارت‌های وب‌سایت می‌شوند. آن‌ها همچنین یک امکان مخصوص برای آژانس‌های شبکه‌های مجازی دارند که این آژانس‌ها می‌توانند به‌وسیله آن خدمات بهتری به مشتری‌های خود ارائه دهند. به‌عنوان مثالFerguson یکی از بزرگ‌ترین عمده‌فروشان صنعت لوله‌کشی در آمریکا است. این شرکت از تبلیغات توییتر برای نشان دادن استفاده از هنر در تولیداتشان به صنعتگران و صاحب‌خانه ها استفاده کرد.

فروش از طریق فضای مجازی

۶. همه جا از هشتگ استفاده کنید!

هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند که از انبوه جمعیت فعال در شبکه‌های مجازی خود را جدا کنید و به این وسیله آمار فروش در فضای مجازی خود را بهبود بخشید. این که شما در شبکه‌های مجازی چقدر دیده شوید، به هشتگ‌های مناسبی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. هشتگ‌ها در شبکه‌های مجازی به‌صورت فهرست‌وار در می‌آیند و باعث می‌شوند پست‌هایی که قرار می‌دهید به جمعیت وسیع‌تری از افرادی که آن هشتگ را جستجو می‌کنند نمایش داده شوند. هیچ شکی وجود ندارد که افرادی که شما را به‌وسیله هشتگ ها پیدا می‌کنند، به برند شما علاقه‌مند می‌شوند. مزایت دیگر هشتگ‌ها، تقسیم‌بندی است؛ پس در رابطه با هشتگ‌ها، شما باید کاملا هوشیار عمل کنید و همیشه از هشتگ‌های محبوب استفاده کنید. لازم به ذکر است که شما همچنین می‌توانید مشخصات برند یا محتوای برند خود را نیز به‌صورت هشتگ در بیاورید. برای مثال، مردم ممکن است تنها دنبال برند شما بگردند، در چنین موردی، هشتگ مفید واقع خواهد شد. یک هشتگ درباره ی یک کالای خاص میتواند مردم مشتاق به آن را جذب کند. به‌عنوان نمونه، هشتگ شرکت Coke که به‌صورت #ShareACoke وجود دارد، به‌عنوان یکی از بهترین نمونه‌ها در کمپین‌های هشتگی به‌حساب می‌آید.

۷. همیشه اعمال تخفیف‌ها را در بودجه کلی محاسبه کنید!

شما برای راه‌اندازی یک سری پیشنهادات مجازی، نیاز به بودجه کپن‌های تخفیف، مسابقه‌های سالانه. این‌ها بهترین روش‌ها برای جلب مشارکت دنبال کننده‌ها و همچنین به‌دست آوردن دنبال کننده‌های جدید است. شما می‌توانید یک کمپین که اساسش بر پول است ترتیب دهید یا چند درصد تخفیف را به آنها پیشنهاد دهید. برای تمام پیشنهاد‌ها و تخفیفاتی که در نظر می‌گیرید، همواره حسی از محدود بودن زمان برای این پیشنهاد‌ها را القا کنید. مردم زمانی دست‌به‌کار می‌شوند که احساس کنند ممکن است چیزی را از دست بدهند. شما ممکن است در اولین اقدامات خود نتایج مورد انتظارتان را نگیرید به‌همین دلیل باید به‌طور مرتب دست به آزمایش بزنید. شما می‌توانید این‌گونه کمپین‌ها را ایجاد کرده و سپس توسط ابزارهای بازاریابی در شبکه‌های مجازی نتایج آن‌ها را رصد کنید. برای مثال ShopRite به‌صورت منظم کمپین کپن‌های خود را در صفحه‌ی فیس‌بوک اجرا می‌کند.

این روش‌ها که درباره آن‌ها بحث کردیم، از جمله بهترین استراتژی‌ها برای برداشتن موانع و بدست آوردن کاربران بیشتر و افزایش فروش از طریق فضای مجازی هستند. من دیگر بیشتر نمی‌توانم بر اهمیت تن به آب زدن و شنا کردن در شبکه های مجازی برای شما بگویم. یک حضور مؤثر از خود در شبکه‌های مجازی ایجاد کرده و روابط خود را با کاربران پرورش دهید. دنبال‌کننده‌ها را همیشه به مشارکت بطلبید اما حواستان باشد که با پست‌ها و اطلاعات اضافی، به باری روی دوش آن‌ها تبدیل نشوید. تحقیقات شخصی خودتان را ادامه دهید و حتما آزمایش های زیادی انجام دهید تا بفهمید در چه زمان‌هایی پست‌هایتان بیشترین بازدید را پیدا می‌کنند.

و کلام آخر اینکه، در زمان مناسب در جای مناسب باشید.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید