سازندگان ویدیو در یوتیوب در کانال فوق‌العاده محبوب MyFroggyStuff سه نکته را برای ساخت محتوای آموزشی یا How-To ارائه می‌دهند که می‌تواند بیننده را جذب کند.

در دنیای انباشته از محتوا، ایستادگی در میان خیل جمعیت و جلب‌توجه مخاطبان، کار سختی است؛ ولی تولیدکنندگان محتوای یوتیوب، برای غلبه بر این هیاهو، راهی پیدا کرده‌اند: محتوای آموزشی. آن‌ها در این مورد می‌گویند:

«این موضوع را صرفا به‌عنوان یک سازنده ویدئو نمی‌گوییم، بلکه جایگاهی است که به آن دست پیدا کرده‌ایم؛ یعنی بیش از یک میلیارد بازدید از ویدیوهای آموزشی عروسک‌سازی در کانال MyFroggyStuff. شاید تحقیقی جدی برای تایید این مطلب انجام نشده باشد، ولی محتوای آموزشی یا How-To، در مقایسه با هر نوع دیگری از محتوا که در یوتیوب است، بیشترین مخاطب را جذب می‌کند.»

محتوای آموزشی

این مطلب، معنی واضحی دارد؛ درواقع، جذاب‌ترین محتوا، پاسخ به نیاز کاربر است و چه کاری بهتر از تولید محتوای آموزشی که چگونگی انجام کاری را به مشتاقانش یاد بدهد؟ این بدان معنا نیست که تولید محتوای آموزشی، به‌ویژه برای برندها، کار ساده‌ای است. در ادامه، سه درس از زبان سازندگان ویدیوی کانال MyFroggyStuff را بازگو می‌کنیم که می‌تواند در استراتژی دیجیتال مارکتینگ شرکت‌ها کاربردی باشد. با تپلیغ آکادمی همراه شوید.

محتوای آموزشی

۱. وجه تمایز خود را پیدا کنید

یکی از اولین مواردی که همه‌ی بازاریابان یاد می‌گیرند، اهمیت تمایز است. اینکه محصولی که می‌فروشید یا خدماتی که ارائه می‌کنید، چه تفاوتی با محصولات و خدمات مشابه رقبایتان دارد؟ مهم‌ترین بخش محتوای آموزشی هم همین است؛ یعنی شناخت آن‌چه شما بهتر از هر کس دیگری انجام می‌دهید.

بر اساس تحقیقات، محتوای آموزشی یکی از دلایل اصلی گرایش مردم به یوتیوب است؛ بنابراین رقابت تنگاتنگی برای جلب‌توجه مخاطب وجود دارد. به دلیل اصلی توجه مشتریان به نام تجاری خود فکر کنید. پاسخ به این سوال، نقطه شروع خوبی برای تصمیم‌گیری درباره این است که تلاش‌های خود را بر کدام بخش از محتوای آموزشی متمرکز کنید. سازندگان ویدیوی کانال MyFroggyStuff در این مورد می‌گویند:

«از روز اول، استراتژی ما برای ساخت کانال ساده بود: سعی نکنید در همه چیز خوب باشید، تمرکز کنید که فقط در یک چیز عالی باشید. یکی از مواردی که ما در آن خوب هستیم، ساخت عروسک است؛ کاری که تمام انرژی خود را در آن متمرکز کرده‌ایم. به همین دلیل تقریبا یک دهه پس از راه‌اندازی کانالمان، هنوز هم میلیون‌ها نفر به تماشای ویدیوهای ساخت ما می‌نشینند.»

۲. در برابر کمال گرایی مقاومت کنید

جلب‌توجه مردم و حفظ آن، در روزگاری که محتوای خیلی زیادی برای دیدن و خواندن هست، مستلزم انجام کار مداوم، طبق برنامه‌ای خیلی منظم است تا همیشه کاری برای ارائه داشته باشید؛ اما کار با چنین سرعت زیادی، همیشه با داشتن خلاقیت زیاد در تضاد است: پس قبول کنید که قرار نیست تمام چیزهایی که می‌سازید، کامل باشد. اگر می‌خواهید توجه مخاطبان را جلب کنید، باید یک رابطه پیوسته با آن‌ها برقرار کنید.

چرخه عمر محتوا ؛ حلقه‌ای بسته در استراتژی محتوا
خواندن این مقاله

محتوا کارهای MyFroggyStuff در مورد کمال‌گرایی می‌گویند:

«ما بیش از ۲۰۰۰ ویدئو ساخته‌ایم و تعداد زیادی از آن‌ها را دوست داریم دوباره انجام بدهیم. این کار فقط درصورتی ممکن است که آن‌ها را در دنیای واقعی بررسی کنیم و ببینیم کدام کار می‌کند و کدام نمی‌کند. گاهی اوقات کامل نبودن، می‌تواند برای مخاطبان جذاب‌تر هم باشد.»

۳. مخاطبان را درگیر کنید

معیار کلیدی که همیشه باید بر آن تمرکز کنید، تعامل است. اگر قصد جلب توجه مخاطبان را دارید، آن‌ها را به تحرک وا دارید و با آن‌ها پیوند ایجاد کنید. حداقل این کار را در برنامه طولانی‌مدت خود قرار دهید. روش صحیح انجام این کار این است که آن‌ها را درگیر کنید و ویدیوهای آموزشی چهارچوب کاملی برای انجام این کار دارد.

محتوای آموزشی

سازندگان MyFroggyStuff این‌گونه مخاطبان خود را درگیر کانال خود می‌کنند:

«ما هر جمعه، برای طرفدارانمان پخش زنده از یوتیوب می‌گذاریم و به آن‌ها این فرصت را می‌دهیم تا در زمان مشخص، سوالات خود را درباره‌ی چگونگی انجام کار بپرسند. این نوع ویدیوها شاخص‌های تعامل را به سقف می‌رساند. یک ویدیوی هفتگی پخش زنده، کامنت‌های زیادی به‌دنبال دارد. چیزی بیش از تمام کامنت‌های ویدیوهای در طول هفته. با ایجاد ارتباط با مخاطبان خود با این روش می‌توانید بفهمید، آن‌ها دوست دارند چه چیزهایی یاد بگیرند و این یک منبع عالی ایده، برای محتواهای آینده خواهد بود.»

منبع: Think With Google

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید