اگر از طریق بازاریابی محتوا یا هر نوع بازاریابی اینترنتی دیگری با سئو در ارتباط‌ باشید، احتمالا عبارت اصطلاح محتوای همیشه سبز را شنیده‌اید.

در این مطلب به بررسی مفهوم محتوای همیشه سبز می‌پردازیم و تاثیر این نوع محتوا بر سئو را تحلیل می‌کنیم؛ همچنین نحوه تولید محتوای سبز را شرح می‌دهیم.

محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز (Evergreen) نوعی محتوای سئویی مناسب و کارآمد است که همیشه برای خوانندگان، تازه باقی می‌ماند. با تپلیغ آکادمی همراه  بمانید.

محتوای همیشه سبز
محتوای همیشه سبز

چرا آن را «همیشه سبز» می‌نامند؟

اصطلاح «همیشه سبز» برای همه آشناست. حتی برای گوش‌های ناآشنا با بازاریابی، درختِ همیشه سبز، نماد یک زندگی دائمی است؛ زیرا این درختان در همه فصول، سرسبزند و هیچ‌وقت دچار برگ‌ریزان نمی‌شوند. محتوای همیشه سبز نیز مثل این درختان، همیشه ماندگار است.
شاید بگویید همه محتواهای آنلاین، ماندگارند؛ مقالات و پست‌های وبلاگ، هرگز پاک نمی‌شوند و همیشه وجود دارند.
اما وقتی ما در مورد یک نمونه محتوای همیشه سبز صحبت می‌کنیم، منظورمان محتوایی است که پس از انتشار، تقریبا برای همیشه مفید باقی بماند و درنتیجه، ترافیک سایت را همواره در طول زمان افزایش دهد. برای روشن شدن اینکه چه نوع نوشتاری «همیشه سبز» به‌حساب می‌آید، اول بررسی می‌کنیم که کدام محتواها، به‌طور خاص سبز نیستند.

محتوا‌هایی که «همیشه سبز» نیستند!

• مقاله‌های خبری
• گزارش‌های آماری و عددی که با گذشت زمان احتمالا تغییر می‌کنند.
• مطالب مربوط به تعطیلات ویژه یا فصل‌ها
• مقالاتی که به موضوعات جاری یا فرهنگ‌ عامه می‌پردازند، موضوعاتی که در حال از بین رفتن‌اند.
• آخرین مدهای لباس و پوشاک

وب‌سایت همیشه سبز (Evergreen) عملا هیچ تاریخ انقضایی ندارد و در حالت ایده ‌آل، ارزشش را در طولانی‌مدت حفظ خواهد کرد؛ به‌عنوان مثال، چیزهایی که در مورد انتخابات ریاست جمهوری اخیر نوشته شده است، محتوای همیشه سبز نیست؛ زیرا بعد از گذشت تنها شش ماه، کاملا منسوخ خواهد شد و بسیاری از کلمات کلیدی و عناوین مرتبط با آن به گورستان گوگل سپرده می‌شود و هرگز دوباره جستجو نخواهد شد.

چارچوب‌های معمول برای محتوای همیشه سبز

بعضی از فرمت‌های کلی و رایج محتوای همیشه سبز، که در ایجاد محتوای ماندگار تاثیرگذارند، عبارت‌اند از:
• لیست‌ها
• نکته‌های مهم
• آموزش‌های فرمت «How To»
• مقاله‌های به‌شکل دایرهالمعارف‌
• مقاله‌های بررسی محصولات
• ویدیوها

موضوع مقاله‌های همیشه سبز

بعضی موضوعات، هیچ‌وقت کهنه نمی‌شوند؛ این هم برخی از موضوعات مقاله‌های همیشه سبز که قدمتی به‌اندازه خلقت بشر دارند:
• عشق و عاشقی
• غذا
• موضوعات مالی و صرفه‌جویی در پول
• والدین
• کاهش وزن
• مشاغل و بازار کار
• مراقبت از حیوان خانگی
• مراقبت از گیاهان آپارتمانی

محتوای همیشه سبز

چند قالب و چارچوب محتوای همیشه سبز برای موفقیت طولانی‌مدت

مرجعی برای ابزارها:
اگر مخاطبان شما از ابزارهای آنلاین استفاده می‌کنند، برایشان از یک یا چند مقاله که می‌تواند به‌عنوان مرجع همیشگی به‌کار برده شود، برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کنید. و همان‌طور که ابزارهای جدیدتر یا بهتری را ‌شناسایی می‌کنید، این مقاله‌ها را به‌روز کنید تا تازه باقی بماند.

واژه‌نامه‌ها:
نظر شما در مورد واژه‌های عمومی و متداول در صنعت و کلمه‌های اختصاری چیست؟ تخصص خود را با ارائه تعریف مناسبی برای این کلمات نشان دهید. در اغلب موارد این تعریف‌ها، همیشگی و پایدارند و به‌ندرت تغییر می‌کنند.

پست‌های وبلاگ و سایر محتواهای وب‌سایت:
برخی از محتواهای وب‌سایت نمی‌توانند همیشه سبز باشند؛ برای مثال، مطالبی که مربوط به معرفی محصول و رویدادهای خاص‌اند. این دسته از مطالب می‌آیند و می‌روند و مدام تغییر می‌کنند. اما بسیاری از پست‌های وبلاگ و دیگر محتواهای وب‌سایت قادرند برای موضوعاتی که جستجوگران به آن علاقه‌مندند مطالبی همیشگی با عمق کافی ارائه دهند.

اینفوگرافیک:
برخی از اینفوگرافیک‌ها، به‌سادگی یک فرآیند یا سیستم را توضیح می‌دهند و همین موضوع باعث می‌شود کاندیدای بسیار مناسبی برای محتوای همیشه سبز باشند. اینفوگرافیک‌های بارگذاری شده همراه با آمار، می‌توانند سال‌ها ارزشمند باشند.

محتوای همیشه سبز

مصاحبه‌های سوال و جوابی Q & A:
یک پرسش و پاسخ دقیق با یکی از متخصصان خود ترتیب دهید یا با شخص دیگری که در صنعت فعال است مصاحبه کنید. بسیاری از پیشنهادات و رویکرد‌های آن‌ها می‌تواند مدت زیادی کاربرد داشته باشد؛ حتی اگر کارشناس، شغلش را تغییر دهد، باز هم افکار و نظرات او ارزش خواهد داشت.

تحقیق اوریجینال:
انجام یک تحقیق، تلاش‌های زیادی را نیاز دارد. اگرچه ممکن است بسیاری از این تحقیقات، شامل محتوای تاریخ‌دار باشند، اما باز هم می‌توانید از تحقیق، برای ایجاد محتوای همیشه سبز استفاده کنید.

چگونگی انجام یک کار خاص How-to guide:
معمولا، راهنمایی در سطح کلان، به شما کمک خواهد کرد؛ اما اگر این راهنمایی به خوبی خلاصه و ارائه نشده باشد، طولانی بودن آن می‌تواند بازدیدکنندگان را ناراحت و آزرده‌خاطر کند. برای اینکه بتوانید از محتوایی مثل تصاویر، نقل‌قول‌ها و دکمه‌های فراخوان برای تهیه محتوای سایر سایت‌ها استفاده کنید، به نشانه‌های بصری نیاز دارید.

چک‌لیست:
برخی از مطالب همیشه سبز شما ممکن است برای خوانندگان آشنا و تکراری باشد. شما مجبور نیستید با هر تصویر یا پاراگرافی که ایجاد می‌کنید لزوما کار جدیدی را پایه‌گذاری کنید. گاهی اوقات به‌سادگی می‌توانید با جمع کردن ایده‌ها و یادآوری‌های موجود و افزودنشان به یک چک‌لیست دستی، محتوایی باارزش ایجاد کنید.

محتوای همیشه سبز

مطالعات موردی:
یک مطالعه موردی کوتاه در مورد چند نکته شماره‌گذاری شده، ممکن است شبیه هیچ نوعی از محتوای همیشه سبز به نظر نرسد؛ اما مطالعات موردی خوب می‌توانند از برند‌ها پشتیبانی کنند و چشم‌اندازها و نقطه نظراتی ارائه دهند که برای سال‌های زیادی کاربرد دارند.

قرار دادن محتوای همیشه سبز در سایت

چه نوعی از محتوای همیشه سبز برای کسب‌و‌کار شما مناسب است؟ دانش خود را چطور تنظیم کرده‌اید؟

کلیدِ کار، ایجاد محتواهایی است که یا موضوع مورد علاقه مردم باشند و یا زمانی که مردم درباره موضوعی سوال دارند موتورهای جستجو آن محتوا را پیدا ‌کنند. از آنجا که نمی‌دانید مردم چه زمانی به سراغ آن محتوا می‌روند، محتوایی همیشه سبز است که در قالب‌های مختلف بتواند سایت شما را قادر سازد که امروز، فردا، و در سال‌های آینده به سوالات مردم پاسخ دهد.

محتوای همیشه سبز
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید