فرآیند جمع‌آوری، تحویل، بازیابی، مدیریت و اداره‌ی کلی اطلاعات در فرمت‌های مختلف، مدیریت محتوا نام دارد. این اصطلاح به‌طور معمول در رابطه با مدیریت چرخه عمر محتوا از ایجاد تا ذخیره‌سازی دائمی یا حذف استفاده می‌شود. محتوا می‌تواند شامل تصاویر، ویدئو، صدا و البته متن باشد. با تپلیغ آکادمی همراه شوید تا با این اصطلاح بیشتر آشنا شوید.

فرآیند مدیریت محتوا

شیوه و نوع فرآیند مدیریت محتوا، متناسب با هدف و نوع سازمان متفاوت است؛ این موضوع به تفاوت مراحل و اصطلاحات هم منجر می‌شود. مراحل چرخه عمر مدیریت محتوا عبارت‌اند از:

مدیریت محتوا
 • سازمان؛ مرحله اول، جایی است که دسته‌بندی‌ها در آن ایجاد می‌شود و طرح‌های طبقه‌بندی‌شده طراحی و توسعه می‌یابند.
 • طبقه‌بندی؛ محتوا در دسته‌های مختلف دسته‌بندی می‌شود.
 • ذخیره‌سازی؛ این مرحله تصمیم‌گیری درباره‌ی قالب محتوا و ذخیره‌سازی آن بر اساس سهولت دسترسی، تحویل، امنیت و سایر عوامل وابسته به نیازهای سازمان است.
 • جریان کار؛ در این مرحله، قوانین وضع‌شده، محتوا را با توجه به نقش‌های مختلفش با سیاست‌های سازمان همسو می‌کند.
 • ویرایش؛ این مرحله شامل مدیریت نسخه‌های مختلف محتوا و تغییرات ارائه شده است.
 • انتشار؛ مرحله‌ای که محتوا به کاربران تحویل داده می‌شود که به‌صورت بازدیدکننده‌ی وب‌سایت یا انتشار داخلی از طریق اینترانت برای کارمندان تعریف شود.
 • بایگانی؛ مرحله‌ی نهایی که محتوا حذف یا به آرشیو منتقل می‌شود. در این زمان محتوا دیگر به‌ندرت بازدیدی دارد یا منسوخ شده است.

مدیریت محتوا، تولیدکنندگان محتوا را تامین می‌کند و ساختار و دستورالعمل‌ها را می‌سازد.

مدیریت محتوا

مدیریت محتوا، تولیدکنندگان محتوا را تامین می‌کند و ساختار و دستورالعمل‌ها را می‌سازد. حدود چگونگی مدیریت محتوای دیجیتال می‌تواند به تعیین اولویت‌ها، ارائه‌ی استانداردهای دقیق، اختصاص مالکیت به محتوا و کنترل دسترسی آن کمک کند. این فرآیند، تجربه‌ای پایدار به وجود می‌آورد که نفوذ مطالب را کمتر و کنترل‌هایی داخلی ایجاد می‌کند. ابزارهای مدیریتی متداولی که همه‌ی سازمان‌ها از آن استفاده می‌کنند شامل گردش کار محتوا، طبقه‌بندی‌ها و راهنمایی‌های همراه با ابزارهای مدیریتی است که پیگیری امور ممیزی جهت تایید محتوا را شامل می‌شود.

مدیریت محتوا

انواع مدیریت محتوای دنیای دیجیتال

برای هر رسته از محتوا در دنیای دیجیتال، ابزاری مرتبط یا فرآیندی مدیریتی مخصوص همان رسته وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

پادکست و نقش آن در فرآیند برندسازی کسب‌و‌کارها
خواندن این مقاله
 • مدیریت محتوای رسانه های اجتماعی؛ ابزار مدیریت رسانه‌های اجتماعی به ایجاد استراتژی بازاریابی رسانه‌ای سازمان یافته با اهداف مشخص و مشارکت در تجزیه‌وتحلیل کمک می‌کند. برخی از سیستم‌های مدیریت محتوای رسانه‌های اجتماعی عبارت‌اند از Sprout Social ،Google Analytics و BuzzSumo.
 • مدیریت محتوای وب؛ مدیریت وب‌سایت برای ایجاد، مدیریت و نمایش صفحات وب استفاده می‌شود. یک سیستم مدیریت محتوای وب یا WCMS برنامه‌ای است که سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعات دیجیتالی را در یک وب‌سایت بدون داشتن دانش قبلی از برنامه‌نویسی وب مدیریت کنند؛ این سیستم می‌تواند شامل اجزا یک صنعت خاص مانند مدیریت محتوای اپلیکیشن یا CMA باشد.
 • مدیریت محتوای موبایل؛ مدیریت محتوای موبایل یا MCM دسترسی ایمن به اطلاعات شرکت‌ها را روی تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌ها فراهم می‌کند. اجزای اصلی MCM، ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل است.
 • مدیریت محتوای سازمان؛ سیستم مدیریت محتوای سازمانی یا ECM اجزائی دارد که به شرکت‌ها کمک می‌کند به‌طور موثر داده‌ها را مدیریت کنند. اجزای ECM، اهدافی مانند دسترسی آسان، حذف تنگناها و به حداقل رساندن سربارها همراه با کنترل نسخه‌ها، مسیریابی، آرشیو، مدیریت محتوا و امنیت را تامین می‌کنند.
مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا و ابزارهایش

علاوه بر سیستم‌های مدیریت محتوا برای انواع محتوا، سیستم‌های مدیریت جامع محتوا (CMS) هم وجود دارد که فرآیندهایی خودکار برای مدیریت و ایجاد محتوای دیجیتال را فراهم می‌کند. CMS معمولا شامل ویژگی‌هایی نظیر مدیریت فرمت، قابلیت انتشار و توانایی به‌روزرسانی محتوا می‌شود. سیستم مدیریت محتوا به کاربر قدرت ایجاد ظاهری یکپارچه و داشتن نسخه‌های کنترل را می‌دهد؛ اما نقطه‌ضعف آن، این است که تولیدکنندگان محتوا برای این منظور باید آموزش ویژه ببینند. سیستم مدیریت دیجیتال دارایی (DAM) نوع دیگری از سیستم مدیریت محتواست که مدیریت اسناد، فیلم و سایر دارایی‌های غنی رسانه‌ای را بر عهده دارد. چند نمونه از CMS های قابل توجه، وردپرس، جوملا و دروپال هستند.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید