مسابقه در اینستاگرام راهی عالیست برای جذب فالوئر، جذب مخاطبانی که نرخ درگیری بالاتری دارند و رشد برند. البته اگر مراقب نباشید، مسابقه شما می‌تواند مخاطبان اشتباه را به سمت شما جذب کند. هدف مسابقه در اینستاگرام نباید فقط جذب فالوئر بیشتر باشد. شما باید با این کار، آگاهی از برند و همچنین افزایش نرخ درگیری فالوئر‌های فعلی را به‌دست آورید. بنابراین قبل از برپایی یک مسابقه و بخشیدن یک هدیه -مثل یک دستگاه تلویزیون- به دیگران، در ادامه، برخی از نکات مربوط به این کار را برای نتایج بهتر مطالعه کنید.

مسابقه در اینستاگرام

قبل از برپایی مسابقه در اینستاگرام

قبل از هرچیز ، باید مطمئن شوید همه کار را بر اساس برنامه انجام دهید. این یعنی چند دقیقه را صرف یادگیری قوانین مسابقات اینستاگرام کنید. قطعاً دوست ندارید چندین ساعت را صرف راه‌اندازی مسابقه کنید و سپس مسابقات شما توسط اینستاگرام به دلیل تخطی از قوانین متوقف شود.

بخشی از مهم‌ترین قوانین شامل:
• مسابقه شما باید حتماً شامل قوانین، ضوابط و شایسته‌سالاری باشد.
• شما باید حتماً ذکر کنید که اسپانسر مسابقه شما اینستاگرام نیست یا به نحوی با آن همکاری ندارد.

درست است که متوقف شدن یک مسابقه توسط اینستاگرام، بسیار نادر است؛ اما بهتر است مراقب باشید.

۱. از هشتگ اختصاصی استفاده کنید!

هر مسابقه‌ای که شروع می‌کنید باید هشتگ مخصوص خود را داشته باشد. هشتگ، به شما کمک می‌کند که مکالمات مردم درباره مسابقه‌ای که برگزار کرده‌اید را رصد کنید و صحبت‌های آنان را درباره جایزه و مسابقه بدانید. وقتی‌ که فقط از هشتگ‌های عمومی مثل #مسابقه استفاده کنید، رصد کردن آن تقریباً غیرممکن است؛ زیرا هزاران پست هستند که از همین هشتگ استفاده می‌کنند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شما هنوز هم باید از این هشتگ‌ها در کپشن خود استفاده کنید زیرا شما نیاز دارید مسابقه خود را به مردم بیشتری نمایش دهید. برای این‌ که مشخص شود آن هشتگ خاص از هشتگ عمومی جدا است، از خط فاصله‌ها در کپشن استفاده کنید تا جدا بودن را مشخص کند. اول لیست اطلاعات موردنیاز مسابقه در اینستاگرام را که شامل هشتگ برند‌شده می‌شود تهیه کنید سپس هشتگ‌های عمومی‌تر را در انتهای لیست قرار دهید.

۲. یک گرافیک، عکس یا ویدیوی عالی بسازید

اینستاگرام یعنی کیفیت بصری، حتی وقتی‌ که صحبت از مسابقات و هدایا می‌شود. گرافیک مسابقه در اینستاگرام شما باید بسیار گیرا و درگیرکننده باشد. اگر به‌نظر بیاید که تصویر شما در نرم‌افزار «Paint» ساخته‌شده است، به‌ احتمال‌ زیاد افراد زیادی را جذب نخواهد کرد. به یک ایده کلی در مورد طراحی برسید. از این طریق وقتی شما اینستاگرام خود را در وب‌سایت یا باقی شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنید، برندسازی شما استوار‌تر خواهد بود. شما می‌توانید از ترکیب نرم‌افزار‌های Canva و Landscape برای ساخت گرافیکی که قرار است در تلگرام، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی قرار گیرد، استفاده کنید.

۳. جایزه‌ای معقول را برای مسابقه تعیین کنید

این مورد یکی از شایع‌ترین اشتباهاتی است که شرکت‌ها در زمان برپایی یک مسابقه در اینستاگرام دچار آن می‌شوند. آن‌ها جایزه‌ای را تعیین می‌کنند که هیچ ارتباطی با برند‌ یا حوزه فعالیت آن‌ها ندارد زیرا فکر می‌کنند از این طریق طرفداران بیشتری را جذب خواهند کرد. مثلاً جایزه دادن کارت اعتباری هدیه یا وجه نقد، ممکن است باعث جذب افراد زیادی شود اما کیفیت کمتری را در بر خواهد داشت. هدیه‌های عمومی و مرسوم، بیشتر افراد سودجو که علاقه‌ای به شرکت شما ندارند را جذب می‌کنند که فقط به گرفتن چیزی به‌صورت رایگان علاقه دارند. به‌جای این روش کلیشه‌ای که به شرکت شما هیچ ارتباطی ندارد، جایزه‌ای را در نظر بگیرید که با حوزه فعالیت شما، کاملاً مرتبط باشد. یک گزینه مناسب می‌تواند بن‌های هدیه برای خرید در مغازه شما باشد یا حتی یک محصول رایگان از شما. این نوع از جوایز، باعث آگاهی از برند شما شده و به مردم اجازه می‌دهد محصول شما یا خدمات شما را آزمایش کنند.

۴. ورود را ساده کنید

ورود به مسابقه در اینستاگرام باید بسیار ساده و مستقیم باشد. ۵ راه مختلف برای شرکت در مسابقه ممکن است گیج‌کننده باشد و ره‌گیری داده‌های شبکه‌های اجتماعی که بعداً ممکن است برای شما مفید باشد را سخت‌تر می‌کند. همچنین شما باید قوانین را به‌صورت واضح تعیین کنید و محلی را برای دیدن آن‌ها قرار دهید. شما می‌توانید یک راهنمای قدم‌به‌قدم را در کپشن خود قرار داده و یک صفحه از سایت خود را به این منظور اختصاص دهید. روشن و شفاف بودن و لیست کردن قوانین، تعداد سؤالات دریافتی از کاربران را کم می‌کند.

۵. از UGC برای شرکت‌کننده‌ها استفاده کنید

درباره موضوع «ورود»، شما چند گزینه متفاوت برای ورود کاربران به مسابقه در اینستاگرام دارید. بعضی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند برای یک پست کامنت گذاشته شود و گروه دیگر، دوست دارند یکی از پست‌های آن‌‌ها، لایک شود. به‌صورت عمومی، هرچه کار کم‌تری از مردم بخواهید، تعداد ورودی‌های شما بیش‌تر خواهد شد؛ اما هرچه تعداد بیشتری از افراد، ترغیب به انجام یک عملیات (Action) شوند، (مثل پست کردن یک عکس و تگ کردن برند شما زیر آن) نرخ درگیری بالاتری ایجاد می‌شود در نتیجه، فالوئرهایتان بیشتر خواهد شد. شرکت‌کنندگان باید به‌نحوی برند شما را وارد بازی کنند، مثلاً محصول شما یا لوگوی محصولات شما را در کارشان درج کنند. تمام تصاویر باعث افزایش مقدار محتوای کاربر‌ساز ( User Generated Content = UGC) در اینستاگرام شما خواهد شد. UGC بسیار قدرتمند است.

چگونه به اینفلوئنسر اینستاگرام تبدیل شویم؟
خواندن این مقاله

بر اساس تحقیقات، UGC از انواع دیگر محتوا، ۳۵ درصد به‌یادماندنی‌تر و ۵۰ درصد اعتماد‌ساز‌تر است. به‌جای پر کردن اینستاگرام خود با پست‌های شخصی، به مخاطبان خود اجازه دهید تا برند‌سازی را برای شما انجام دهند.

۶. مسابقات را کش ندهید!

یک مسابقه در اینستاگرام چقدر باید طول بکشد؟ این یک سؤال مشهور است اما پاسخ صحیحی برای آن وجود ندارد. در بحث عمومی، بیشتر مسابقات تقریباً یک هفته طول می‌کشند. یک هفته زمان کافی را به مردم برای شرکت در مسابقه می‌دهد. مشکل برگزاری مسابقه در اینستاگرام در مدت طولانی این است که حس عجله در افراد ایجاد نمی‌کند. اگر مسابقه برای ۳۰ روز طول بکشد، مردم تمایل بیشتری به تعویق انداختن دارند یا به‌کلی ماجرا را فراموش می‌کنند. به این مسئله فکر کنید، آیا شما بیشتر تمایل دارید از یک مغازه که انقضای ۲ روزه برای فروش با تخفیف دارد خرید کنید یا مغازه‌ای که انقضای ۲ هفته‌ای با تخفیف دارد؟ همچنین مطمئن شوید تاریخ شروع و پایان مسابقه به‌صورت دقیق تعیین شود. به این شکل مردم در قسمت نظرات مدام در مورد تاریخ سؤال نمی‌پرسند.

۷. اجازه همه‌پرسی عمومی دهید

تعیین برنده مسابقه در اینستاگرام یک موضوع دیگر است که گزینه‌های زیادی در خود دارد. رأی‌گیری عمومی می‌تواند یکی از بهترین رویکرد‌ها باشد زیرا باعث ایجاد یک جامعه شده و درگیری کاربران را افزایش می‌دهد. اضافه بر آن، این کار باعث می‌شود مسابقه به‌صورت طبیعی در بین مردم رشد کند چراکه هر فرد از دوستان و آشنایان خود می‌خواهد که به او رأی دهند.

۸. در پروفایل خود، مسابقه اینستاگرامی را تبلیغ کنید

تمام کاربران پست‌های شما را دانه به دانه نمی‌بینند تا پست مربوط به مسابقه در اینستاگرام را پیدا کنند. اگر شما در روز دوشنبه پستی قرار دهید و سپس روزانه ۳ پست را در هفته جاری قرار دهید، عملاً پست مربوط به مسابقه در بین انبوه پست‌ها دفن می‌شود.
برای مقابله با این مشکل، می‌توانید یک الی دو جمله درباره مسابقه در اینستاگرام خود در قسمت پروفایل بنویسید. حتی می‌توانید یک لینک را برای اطلاعات بیشتر در بخش بیو قرار دهید. اشاره به مسابقه در پروفایل همچنین برای برند‌هایی که سالیانه چندین مسابقه در اینستاگرام برگزار می‌کنند بسیار عالی است. اضافه کردن این اطلاعات به پروفایل باعث می‌شود کاربران مسابقه فعلی شما را ببینند که از گشتن کاربران در بین پست‌ها برای مسابقه جلوگیری می‌کند.

۹. مسابقه را سرگرم‌کننده کنید

از برگزاری مسابقه در اینستاگرام که هیچ دلیلی ندارد، پرهیز کنید. مسابقات شما باید با برنامه و بافکر باشند. این کار با یک ایده بامزه و سرگرم‌کننده شروع می‌شود. شما می‌توانید برای مسابقات خود یک تم مخصوص به‌جای استفاده از راه‌کار‌های عمومی مثل «این پست را لایک کنید تا برنده شوید» قرار دهید. بعضی از بهترین مسابقات اینستاگرامی در سال ۲۰۱۶ تنها به دلیل ابتکاری بودن، موفق بوده‌اند. یک مثال عالی که درواقع سنت‌شکن بود، «ما را تگ کنید تا برنده شوید» بود. همیشه برای مسابقه در اینستاگرام خود، خارج از چارچوب بی اندیشید.

۱۰. از ابزار‌های مناسب استفاده کنید

برگزاری مسابقات در اینستاگرام می‌تواند بسیار مشکل باشد. از آنجایی که این کار در خود اینستاگرام به‌عنوان ابزار تعبیه نشده است، شما باید تمام کار‌ها را به‌صورت دستی انجام دهید که شامل پیدا کردن شرکت‌کنندگان، شمارش رأی‌ها و رصد گفتگو و مکالمات است.
خوشبختانه ابزار‌هایی وجود دارند که کار را ساده‌تر می‌کنند. بعضی از گزینه‌ها در زیر آمده است:
• Wishpond
• Woobox
• Glean
این ابزار‌ها مخصوص مسابقات عکسی که هشتگی در آن دخیل است، ساخته‌شده‌اند و بسیار پرکاربرد هستند. این ابزار‌ها همچنین امکان تبلیغ مسابقه در اینستاگرام شما در بلاگ و سایر شبکه‌های اجتماعی را می‌دهند و امکان تحلیل در آن‌ها را نیز فراهم می‌کنند.
شما همچنین به رصد مکالمات بین کاربران در مورد مسابقه احتیاج دارید. این کار زمانی رخ می‌دهد که ابزاری مثل Sprout Social که مخصوص مدیریت شبکه‌های اجتماعی است، وارد صحنه می‌شود. این ابزار امکانات زیادی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی دارد. برای مثال، شما می‌توانید به‌سرعت به تمام کامنت‌های خود جواب دهید و حتی هشتگ‌های خاص که در مسابقه به‌کاررفته را رصد کنید.

آیا آماده برپایی مسابقات اینستاگرامی خود هستید؟

چه شما مسابقات ناموفقی درگذشته داشته‌اید یا علاقه دارید برای بار اول این کار را انجام دهید، نکاتی که در این مقاله آموختید، شما را در این مسئله کمک خواهد کرد. زمانی که موبه‌مو این نکات را اجرا کنید، مسابقه در اینستاگرام شما می‌تواند معنایی فراتر از تنها گرفتن کالا‌های رایگان داشته باشد. این کار می‌تواند یک ابزار بازاریابی قوی برای رشد برند شما و ساخت یک جامعه قدرتمند در اینستاگرام برای شما باشد.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید