محبوبیت گوش دادن به پادکست‌ها طی چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. پادکست‌ها که قبلاً به‌عنوان یک صنعت حاشیه‌ای و فرعی شناخته می‌شدند، این روزها به یکی از اشکال موردعلاقه سرگرمی جهان تبدیل‌شده‌اند. این روزها طبق آخرین ارزیابی‌های انجام‌گرفته، بیش از ۷۳ میلیون شنونده پادکست فقط در ایالات‌متحده آمریکا وجود دارند. با روی آوردن مردم به سمت گوش دادن پادکست، هرروز پادکست‌های بیشتری برای برآورده کردن تقاضاهای مختلف تولید می‌شوند. اگر شما یک پادکستر هستید، این روزها رقابتی سخت‌تر از همیشه برای دیده شدن در انتظار شماست. به همین دلیل باید استراتژی‌های کاربردی و به‌روزی را برای خودتان بسازید تا بتوانید مصاحبه پادکستی خوب و باکیفیتی را تولید نمایید که شنونده‌های خود را راضی نگه‌دارید و رفته‌رفته بر تعداد مخاطبان خود اضافه کنید و همچنین بتوانید باعث بهبود رضایت شنوندگان از برنامه ساخته‌شده توسط خود بشوید.
در این مقاله، تمام اطلاعاتی را که برای تهیه و تولید یک مصاحبه پادکستی موفق نیاز دارید به شما خوانندگان عزیز ارائه می‌شود. با ما تا انتهای این متن همراه باشید تا همه اطلاعاتی را که برای مصاحبه با یک فرد و ساخت پادکست نیاز دارید، به دست آورید.

نکات برتر درباره نحوه مصاحبه با افراد برای تولید یک مصاحبه پادکستی

مصاحبه پادکستی خود را با ضبط مطالبی که کمتر شنیده‌شده و جدید هستند، از سایر رقیب‌ها جدا کنید تا بتوانید مخاطبین بیشتری را برای خود جذب نمایید. این امر به خلاقیت و نوآوری شما در ساخت پادکست بستگی دارد. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا کاربردی‌ترین و ارزشمندترین نکات را برای شروع و بهبود هرچه بیشتر کارتان در اختیار شما قرار دهیم.

مصاحبه پادکستی

دایره ارتباط با اطرافیان خود را گسترش دهید

یکی از سخت‌ترین قسمت‏های تولید یک مصاحبه پادکستی که مورد توجه تعداد زیادی از شنوندگان قرار بگیرد، اولین بخش آن یعنی یافتن نامزدهایی برای انجام مصاحبه است. خیلی از پادکسترها این دغدغه را تجربه می‌کنند که چگونه مهمان یا مهمانان مصاحبه را پیدا کنند. برای ساختن لیستی از افرادی که می‌خواهید با آن‌ها در پادکست خودتان مصاحبه کنید، باید دایره ارتباط خود با اطرافیان را گسترش دهید و یا به‌عبارت‌دیگر، به‌صورت شبکه‌ای عمل کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید به حلقه اجتماعی اطراف خود مراجعه کنید و از اعضای خانواده، دوستان نزدیک و همکاران بخواهید که در این زمینه، افرادی را که شایسته می‌دانند به شما معرفی کنند. آن‌ها ممکن است با توصیه فردی که می‌شناسند به شما، بتوانند شروع خوبی برای کارتان رقم بزنند. به‌علاوه این نکته را هم از یاد نبرید،‌ هنگامی‌که توسط واسطه‌ای با مهمان خود آشنا شوید، ازآنجایی‌که واسطه شما کلیات کار را برای شخص ثالث شرح می‌دهد، شما در طی ضبط مصاحبه بسیار راحت‌تر از زمانی که خودتان مهمان را پیدا کنید خواهید بود.
همچنین یکی از راه‌های دیگری که می‌توانید برای یافتن افراد مناسب جهت ایجاد یک مصاحبه پادکستی از آن استفاده کنید این است که در رویدادهای محلی که با موضوع پادکست شما مرتبط است شرکت کنید. پس از ملاقات حضوری با مردم، با افراد مختلف و دارای طرز تفکرهای گوناگون آشنا می‌شوید و با انجام پیگیری‌های ساده و درخواست از آن‌ها، می‌توانید مهمانان مناسبی که آن‌ها هم به موضوع پادکست شما علاقه‌مند هستند را در کنار خود داشته باشید.

گام اول را به‌درستی بردارید

ممکن است برای افرادی که دوست دارید با آن‌ها مصاحبه انجام دهید، ایده‌های فراوانی را در ذهن خود داشته باشید اما آیا به چگونگی ترغیب آن‌ها به انجام این مصاحبه فکر کرده‌اید؟ این امر که شما بتوانید انجام مصاحبه را برای آن‌ها جذاب و هیجان‌انگیز جلوه دهید، به‌سادگی سؤال کردن از آن‌ها نیست. برای این‌که انجام مصاحبه برای مهمان شما کاری حوصله سر بر و بیهوده به نظر نرسد،‌ باید گام اول را به‌درستی برداشته تا شانس شما قبل از شروع کار خراب نشود. در برخی از موارد، ممکن است آن‌ها حتی ایمیل شما را هم باز نکنند. در زمانی که می‌خواهید برای تولید یک مصاحبه پادکستی از مهمان خود دعوت کنید، این نکات را حتماً مدنظر قرار دهید:
یک موضوع جالب در ایمیل خود مطرح کنید: موضوع ایمیل شما باید قدرت و توانایی آن را داشته باشد که خواننده را به خواندن متن ایمیل ترغیب کند تا درنهایت فرد علاقه‌مند شود که برای کسب اطلاعات بیشتر ایمیل شما را باز کند.

  • خودتان را به‌خوبی معرفی کنید: اطلاعات کافی را در اختیار مهمان احتمالی خود قرار دهید و بگویید که چرا به دنبال تولید یک مصاحبه پادکستی با فردی مانند او هستید. راجع به رزومه‏ای که دارید صحبت کنید و نمونه کارهای قبلی خود را برای آن فرد ارسال نمایید.
  • خاص باشید: ایمیل‌هایی با یک‌شکل و ظاهر عمومی و یکسان ارسال نکنید تا مخاطب شما احساس نکند که آن را به‌صورت گسترده برای چندین مهمان فرستاده‌اید. برای اینکه مهمانان شما اطمینان حاصل کنند که دارای شخصیتی جالب و درخور توجه هستند و اینکه شما قصد دارید با آن‌ها مصاحبه کنید تا بیشتر باشخصیت و چگونگی تفکرات آن‌ها آشنا شوید، می‌توانید منابع خاصی را به متن خود اضافه کنید. این امر باعث می‌شود که پیام شما از جانب مخاطب شخصی‌تر به نظر برسد.
  • سعی کنید متن ایمیلتان مختصر و مفید باشد: اگر محتوای ایمیل شما خیلی طولانی باشد، به یک ایمیل حوصله سر بر تبدیل‌شده و مهمان احتمالی شما ممکن است در اواسط نامه خسته شود و برای خواندن ادامه آن انگیزه لازم را نداشته باشد. تلاش کنید تا متن نامه کوتاه و مختصر باشد تا خواننده احساس بی‌حوصلگی نکند و برای خواندن آن تا انتها علاقه‌مند و مشتاق باشد.
  • مرحله بعد را در آن شرح دهید: در صورت تمایل می‌توانید ایمیل خود را با دستورالعمل‌هایی خاص درباره گم بعدی به پایان برسانید؛ به عنوان مثال می‌توانید در انتهای ایمیل، فرمی برای پر کردن قرار دهید و یا فهرستی از تاریخ‌های مصاحبه موجود را، برای انتخاب بگذارید تا به زبان ساده‌تر توپ را به زمین آن‌ها انداخته باشید.

انتظار نداشته باشید که برای هر ایمیلی که ارسال کردید، پاسخی دریافت کنید. برخی از دریافت‏کنندگان ابتدا اظهار علاقه می‏کنند و سپس شما را در بلاتکلیفی رها می‌کنند. از طرفی برخی دیگر از دریافت‏کنندگان به‌هیچ‌وجه پاسخی به ایمیل شما نمی‌دهند. به‌طور متوسط باید انتظار داشته باشید که از هر ده ایمیلی که ارسال می‌کنید، دو فرد از افرادی که برای مصاحبه پادکستی خود در نظر داشتید به شما پاسخ دهند. نباید اجازه دهید که این موضوع شور و علاقه شما را برای این کار از بین ببرد و کل ایده شما را خراب کند. برای برخی از افراد، پادکست شما ممکن است مناسب نباشد و برای برخی دیگر،‌ فقط زمان انتخاب‌شده برای مصاحبه ممکن است زمانی باشد که به مشغله‌ای دیگر می‌پردازند و به کاری دیگر مشغول هستند. همه افراد در زمانی که شما تعیین می‌کنید توانایی حضور در کنار شما و وقت گذاشتن برای شما را ندارند.
این‌که افرادی درخواست مصاحبه پادکستی شما را رد کنند، به‌هیچ‌عنوان نشان‏دهنده کیفیت پایین پادکست شما نیست. اگر نتوانستید مهمان‌هایی را که برای مصاحبه مدنظر داشتید جذب کنید، به‌هیچ‌وجه نگران نباشید. به تلاش خودتان ادامه دهید و ناامید نشوید و سعی کنید بازهم افرادی را انتخاب کنید که برای برنامه شما مناسب باشند و برای آن‌ها درخواست ارسال نمایید.

سعی کنید مصاحبه پادکستی شما یک قالب خاص داشته باشد

اگر به‌طور مرتب با مهمانان مصاحبه می‌کنید، باید مصاحبه پادکستی شما دارای یک فرمت یا قالب از پیش تعیین‌شده باشد و تمام تلاش خود را در جهت پایبندی به آن قالب انجام دهید. داشتن یک فرمت خاص، به‌هیچ‌عنوان به معنی این نیست که تمام بخش‌های مصاحبه پادکستی شما و هر قسمت با قسمتی دیگر باید یکسان باشد؛ بلکه دارای فرمت خاص بودن کارهای شما نتیجه را برای شما، مصاحبه‌شونده و شنوندگان شما با مفهوم‌تر و قابل‌درک‌تر می‌سازد. برای اینکه پادکست شما فرمت مشخصی داشته باشد، باید در نظر داشته باشید که چگونه می‌خواهید در طول انجام مصاحبه آن را مدیریت کرده و برنامه خود را اجرا کنید؟ چه مقدار زمانی را برای انجام مصاحبه در نظر گرفته‌اید و یا می‌خواهید مصاحبه شما چقدر طول بکشد؟ چه تعداد سؤال آماده کرده‌اید تا از مهمان خود بپرسید و درنهایت اینکه آیا تم خاصی را برای مصاحبه پادکستی خود در نظر دارید یا خیر؟
برای مثال شما می‌توانید یک یا دو سؤال را مشخص کنید که از تک‌تک مهمانانی که در برنامه شما حضور پیدا می‌کنند، در انتهای کار بپرسید. این‌یک روش معمول و کاربردی برای به پایان رساندن مصاحبه پادکستی شما و برقرار کردن رابطه بین یک برنامه با برنامه قبل و بعد از آن است و همچنین باعث مشتاق بودن و ایجاد انگیزه شنوندگان، برای گوش دادن به قسمت بعدی برنامه شما می‌شود. هر فرمت و قالبی را که برای کار خود در نظر می‌گیرید، حتماً از سازگاری خودتان و مهمان برنامه با آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار می‌توانید قبل از شروع هر مصاحبه، قالب کارتان را با مهمانتان در میان بگذارید و هماهنگی‌های لازم را با او انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا مهمان شما آمادگی بیشتری در زمان مصاحبه داشته باشد و تسلط خود را هنگام پاسخ دادن به سؤالات شما حفظ نماید. به‌طور کل با انجام این کار، مهمان برنامه انتظارات شما از مصاحبه را به‌صورت شفاف و کامل درک می‌کند.

قبل از شروع مصاحبه پادکستی تحقیقات خود را به‌طور کامل انجام دهید

این موضوع کاملاً ضروری است که درباره هر مهمانی که قصد انجام مصاحبه با او را دارید،‌ به‌طور کامل تحقیق کنید. برای این کار می‌توانید از گوگل برای کسب اطلاعات درباره پیشینه آن‌ها و دانستن اطلاعات بیشتر پیرامون داستان آن‌ها استفاده کنید. برای دانستن بیشتر از آن‌ها، می‌توانید مصاحبه‌های قبلی که انجام داده‌اند را جستجو کرده و گوش کنید تا متوجه شوید که بیشتر پیرامون چه موضوعاتی صحبت می‌کنند و به شناخت قابل قبولی پیرامون شخصیت، تفکرات و دیدگاه‌های مهمان برنامه خود برسید. سپس، می‌توانید فعالیت آن‌ها را در رسانه‌های اجتماعی مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید تا ببینید اخیراً درباره چه موضوعاتی صحبت کرده‌اند. این عمل شما را با کارهایی که درگذشته نیز انجام می‌دانند و تفکراتی که درگذشته داشته‌اند، آشنا می‌سازد و همچنین باعث به وجود آوردن سؤالاتی درباره خود آن‌ها،‌ در ذهن شما می‌شود. از طرفی اگر مهمان شما پروژه‌های جدید و هیجان‌انگیزی را برای آینده در نظر داشته باشد، شما از آن مطلع می‏شوید.
بسیاری از مهمانان برای تبلیغ کتاب‌هایی که منتشر می‌کنند،‌ انجام مصاحبه پادکستی را فرصتی مغتنم می‌دانند. اگر یکی از مهمانان شما نیز از همین دسته است، حتماً در نظر داشته باشید که یک نسخه از کتاب وی را تهیه‌کرده و آن را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. برای تسلط بیشتر می‌توانید کتاب را خلاصه کرده و چکیده کتاب را در هنگام مصاحبه با نویسنده در نزد خود داشته باشید. پس به‌هیچ‌عنوان این نکته را فراموش نکنید و حتماً قبل از انجام مصاحبه، کتاب یا مقاله‌ای که مهمان شما آن را تألیف کرده است، مطالعه نمایید.

قبل از انجام مصاحبه پادکستی برای مهمان خود یک نظرسنجی ارسال کنید

در بعضی موارد،‌ تحقیقات شخصی شما قبل از انجام مصاحبه به‌اندازه کافی برای دانستن همه مواردی که باید از مهمان خود بدانید سودمند نیست. اگر برای آمادگی بیشتر به اطلاعات جامع‏تر و مفیدتری از مهمانتان نیاز دارید،‌ می‌توانید یک فرم نظرسنجی طراحی کرده و برای او ارسال کنید تا جوابگوی پرسش‌های مطرح‌شده در ذهن شما پیرامون مهمان موردنظرتان باشد. انجام این کار به شما فرصت می‌دهد تا اطلاعات بیشتری در خصوص مهمان برنامه کسب کنید و درباره مطالبی که در تحقیقات خودتان به آن‌ها دست‌یافتید و از صحت آن‌ها مطمئن نیستید، تجدیدنظر کنید. در بسیاری از موارد، ممکن است در فضای اینترنت به مطالب و اطلاعاتی درباره مهمان خود دست پیدا کنید که واقعیت ندارند، از دیگر مزیت‌های به کار بردن این روش و ارسال یک نظرسنجی ساده این است که می‌توانید از صحت اطلاعات به‌دست‌آمده خود اطمینان حاصل کنید.
شما می‌توانید چند سؤال را در یک ایمیل نوشته و برای مهمان پادکست خود ارسال نمایید و یا همچنین برای راحتی بیشتر کار می‌توانید یک نظرسنجی آنلاین ایجاد کرده تا مهمان شما آن را پر کند و برای شما بفرستد. گزینه اول برای اینکه درباره هر مهمان به اطلاعات منحصربه‌فردی دست‌یابید بسیار کاربردی و مفید است اما انجام راه‌حل دوم به شما این امکان را می‌دهد تا یک فرایند ساده و در عین حال پرمحتوا را برای تمام مهمانان خود در نظر داشته باشید. فقط کافی است تا قبل از انجام مصاحبه پادکستی، نظرسنجی را برای مهمان مورد نظرتان ارسال نمایید.
در این نظرسنجی می‌توانید از مهمان‌های خود سؤال کنید که آیا موضوعات خاصی وجود دارد که آن‌ها بخواهند از آن صحبت به میان آورند و یا مواردی وجود دارند که آن‌ها بخواهند آن را تبلیغ کنند یا خیر. همچنین با انجام این کار می‌توانید از مهمان‏تان درباره موضوعاتی که دوست ندارند از آن‌ها، در طی ضبط مصاحبه پادکستی حرفی زده شود بپرسید. انجام دادن این کار به شما کمک می‏کند تا از به وجود آمدن هرگونه ناراحتی و دلخوری بعد از انجام مصاحبه جلوگیری کنید. فرستادن فرم نظرسنجی برای مهمانان، همچنین می‌تواند به‌عنوان یک روش خوب برای دانستن چگونگی تلفظ نام و نام خانوادگی مهمان شما باشد. این موضوع می‌تواند به‌خصوص برای مهمان‌هایی که دارای پسوند با نام مکان‌ها و شهرستان‌های مختلف هستند، مفید باشد و از به وجود آمدن هرگونه اشتباهی در زمان انجام مصاحبه که باعث خجالت و شرمندگی شما بشود، جلوگیری نماید.
توصیه من به شما عزیزان که در حال مطالعه این متن هستید این است که حتی در شرایطی که فکر می‏کنید شناخت کاملی از مهمان خود دارید، ارسال یک فرم پیش‌نمایش هم برای شما و هم برای مهمان شما مفید و ارزشمند است. این فرم به مهمان شما کمک می‌کند تا از کلیات سؤال‌هایی که شما قرار است در مصاحبه پادکستی با او طرح کنید باخبر شود. از طرفی این کار به شما کمک می‌کند تا از انواع اطلاعاتی که برای انجام مصاحبه نیاز دارید، به‌طور مستقیم باخبر شوید و از طرفی این روش بسیار موثرتر و موثق‏تر از اطلاعات پراکنده‌ای است که می‌توانید در وب یا از طریق مصاحبه‌های گاه‌وبیگاه مهمان‏تان پیدا کنید.
فرم خود را به شکلی تهیه و بهینه‌سازی کنید که مهمان شما خیلی سریع و آسان و پس از پاسخ دادن به چند سؤال ساده بتواند آن را برای شما ارسال کند. در غیر این صورت ممکن است با قرار دادن سؤال‌های پیچیده و طولانی که جواب دادن به هرکدام از آن‌ها به‌صرف زمان زیادی نیاز دارد، کار را برای مهمانتان سخت و دشوار کرده باشید. پس ‌از اینکه مهمان شما به فرم نظرسنجی پاسخ داد و آن را برایتان ارسال کرد، می‌توانید لیست سؤال‌هایی که از پیش برای مطرح کردن در مصاحبه پادکستی در نظر گرفته بودید را نهایی کنید.

سه دلیل برای اینکه شما به یک کپی رایتر حرفه‌ای احتیاج دارید!
خواندن این مقاله

همه حواس‌پرتی‌ها و اختلالات را از بین ببرید

قبل از شروع برنامه و در هنگامی‌که در حال انجام اقدامات لازم برای شروع ضبط پادکست خود هستید، اطمینان حاصل کنید که هیچ صدایی در پس‌زمینه وجود ندارد. این جمله فقط به خاموش کردن تلفن‌های همراه محدود نمی‌شود. روشن نگه‌داشتن تلفن‌های همراه در طی ضبط مصاحبه پادکستی باعث می‏شود که لرزش‌ها و اعلان‌های گاه و بی‏گاه برنامه شما را مختل کنند؛ اما موارد بی‌شمار دیگری نیز وجود دارند که شما باید به آن‌ها توجه کنید و نگران آن‌ها باشید. به‌عنوان یک مثال ساده، شخصی می‌تواند در بزند و وارد اتاق شود، لذا باید علامتی روی در نصب کنید و به‌وسیله آن به دیگران اطلاع دهید که شما در حال ضبط هستید و نمی‌توانند وارد شوند. اگر صاحب حیوان خانگی هستید، حتماً آن را در اتاقی یا جای مناسب دیگری قرار دهید.
اگر استودیو اختصاصی برای ضبط مصاحبه پادکستی ندارید و همچنین نمی‌توانید در خانه آرامش کافی و سکوت لازم را داشته باشید، می‌توانید به اجاره کردن یک اتاق که فقط برای ضبط مصاحبه فضای لازم را در اختیار شما قرار دهد، فکر کنید. در این صورت شما قادر خواهید بود همه‌چیز را تحت کنترل خود در آورده و دیگر هیچگونه نگرانی بابت اتفاق افتادن هرگونه وقفه در طی ضبط برنامه خود نداشته باشید.

به مهمان خود اجازه صحبت کردن بدهید

در طول ضبط مصاحبه پادکستی،‌ به‌خوبی فرصت حرف زدن را در اختیار مهمان خود قرار دهید و اجازه دهید که مهمان شما بیشتر از شما صحبت کند. این به این معنی است که به‌هیچ‌وجه کلام مهمان خود را قطع نکنید و میان صحبت کردن آن‌ها وقفه ایجاد نکنید. این کار علاوه بر اینکه می‌تواند باعث به وجود آمدن اختلال در پاسخ‌های آن‌ها شود، برای مخاطبانی که در حال گوش دادن به مصاحبه پادکستی شما هستند نیز ناراحت‌کننده و منزجرکننده خواهد بود. مخاطبان شما فرصت این را دارند که در هر قسمت از برنامه،‌ به صدای شما گوش دهند اما برای مهمان‌های شما این امر فقط یک‌بار اتفاق می‌افتد لذا بهترین کار این است که به‌خوبی اجازه دهید مهمان‌های هر قسمت از برنامه در هنگام حضور در برنامه درخشنده ظاهر شوند.
در بسیاری از مواقع ما این کار را به‌طور عادی انجام نمی‌دهیم. این در طبیعت ماست که می‌خواهیم شکاف‌ها و مکث‌های ناخوشایند موجود در مکالمات را پرکنیم. حتی ممکن است بخواهید این کار را از روی ادب انجام بدهید اما حدسی که شما زده‌اید می‌تواند باعث به وجود آمدن ناراحتی برای مخاطبان شما بشود. بهترین کار این است که فضاهایی را برای پاسخ دادن به سؤالات خود در اختیار مهمان‌های برنامه قرار دهید و پس از پایان آن زمان‌ها نیز چند ثانیه مکث کنید و منتظر بمانید، این امر می‌تواند باعث شود که مهمان شما بیشتر فکر کند و همچنین ممکن است آن‌ها را ترغیب به توضیح بیشتر سازد.
در مورد مکث‌های طولانی و به وجود آمدن وقفه‌های زیاد و یا سکوت‌هایی غیرمنتظره در طول ضبط مصاحبه پادکستی خود اصلاً نگران نباشید، اگر مصاحبه شما به‌خوبی به اتمام رسید، می‌توانید پس‌ازآن تمام گپ‌های موجود را به‌آسانی از بین ببرید و هر شکافی که در خلال برنامه ایجاد شد را ویرایش نمایید.

سؤالات خلاق را برای مصاحبه مطرح کنید

سعی کنید در هنگام ضبط مصاحبه پادکستی، از پرسیدن سؤالات خسته‌کننده قدیمی که هر کس دیگری نیز قادر به پرسیدن آن‌ها است، فاصله بگیرید و از سؤالات خلاق و ویژه‌ای که سایر رقیبان شما به کار نمی‌برند، استفاده کنید. برای هرچه بهتر انجام دادن این کار می‌توانید سایر مصاحبه‌هایی را که مهمان شما در آن‌ها شرکت داشته است جستجو کرده و موردبررسی قرار دهید تا بدانید قبلاً از او چه سؤال‌هایی پرسیده شده است. این امر باعث می‌شود ایده‌های خلاقانه‌تر و جدیدتری در ذهن شما ایجاد شود، همچنین متوجه می‌شوید که چه سؤال‌هایی را اصلاً نباید مطرح نمایید. به‌این‌ترتیب می‌توانید از خسته کردن مهمانان خود با سؤال‌هایی که قبلاً چندین بار از آن‌ها پرسیده شده جلوگیری کنید و درعین‌حال با سؤال‌های جدید و نو، باعث جذاب‏تر شدن مصاحبه پادکستی خود شوید.
توجه داشته باشید که وقتی سؤالات خود را مطرح می‌کنید، پاسخ آن‌ها را به‌طور مستقیم و واضح از مهمان خود نخواهید. به عبارت گویاتر، از پرسیدن سؤال‌هایی ساده که پاسخ آن‌ها می‌تواند بله یا خیر باشد اجتناب کنید. پرسیدن این‌گونه سؤالات فرصت اینکه مهمان شما بتواند داستان یا خاطره‌ای را که در ذهنش تداعی می‌شود برای شما تعریف کنید،‌ از او می‌گیرد. سعی کنید سؤالات باز و دامنه‌داری را مطرح کنید که به مهمان شما در طول ضبط مصاحبه پادکستی،‌ فرصت جواب‌های طولانی و جالبی را بدهد. به‌این‌ترتیب توانسته‌اید فرصت مناسبی را برای صحبت کردن در اختیار مهمان خود قرار دهید و مهمان شما می‌تواند با شرح دادن داستان‌ها و وقایع مختلف، ادامه مصاحبه را برای شما سهل‌تر و آسان‌تر کند؛ اما اگر به این نکات توجه نکنید و سؤالات خود را به‌صورت پاسخ کوتاه مطرح کنید، در ادامه ضبط خود فشار زیادی را جهت پر کردن فضاهای خالی برنامه و ادامه مصاحبه، تجربه خواهید کرد.

مهمان خود را به چالش بکشید

اگر مصاحبه پادکستی شما به یک جلسه استاندارد پرسش و پاسخ تبدیل شود،‌ با وجود اینکه برای برخی از شنوندگان جذاب خواهد بود، اما پس از مدتی برای اغلب مخاطبین خسته‌کننده و حوصله سر بر می‌شود؛ اما روش‌های زیادی برای تغییر حال و هوای برنامه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها در مصاحبه با مهمان خود استفاده کنید که علاوه بر جذاب شدن برنامه برای شنوندگان، می‌توانند سبب ارتباط بهتر شما با مهمانتان نیز شوند. شما باید بتوانید برای به دست آوردن بیشترین بهره از مهمان خود، روش‌های جدیدی ابداع کنید. اکثر پادکست‌های موجود،‌ در حال انجام جلسات روتین پرسش و پاسخ هستند و هیچ نوآوری و خلاقیتی در آن‌ها وجود ندارد. چه‌کاری می‌توانید انجام دهید که در مصاحبه‌های دیگر انجام ‌نشده باشد و یا هیچ‌کس دیگری آن را انجام نداده باشد؟ به مواردی فکر کنید که برای یک مصاحبه پادکستی، منحصربه‌فرد و جدید باشد و بتواند سبب افزایش شنوندگان و بهبود رضایت مخاطبان شما بشود.
شما می‌توانید برای مهمان‌های خودتان یک چالش جذاب ایجاد کنید و یا یک بازی ساده را در طی برنامه با آن‌ها به انجام برسانید و یا حتی از آن‌ها بخواهید درباره مشکلاتی که شنوندگان شما با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به بیان راه‌حل‌هایی بپردازند و به آن‌ها مشاوره دهند. مطمئن باشید هرکدام از این موارد را که انتخاب نمایید، هم مهمان شما و هم شنوندگان شما به خاطر جذاب‌تر و جالب‌توجه شدن مصاحبه پادکستی، قدردان شما خواهند بود.

سعی کنید کلیات برنامه شما شاد و مفرح باشد

این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که برای میزبانی خوب شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. تمام این نکات باید در کنار همدیگر رعایت شوند تا زمان مصاحبه پادکستی شما به‌خوبی مدیریت شود. اگر هم شما و هم مهمان شما از انجام مصاحبه لذت ببرید، مخاطبان شما خیلی بیشتر از شنیدن صدای شما لذت خواهند برد. هنگامی‌که با مهمان خود می‌خندید و باهم شوخی می‌کنید، احساس خوبی به شنوندگان شما منتقل می‌شود و از همه مهم‌تر،‌ از حوصله سر بر بودن برنامه ضبط‌شده برای مخاطبین، جلوگیری می‌کند؛ بنابراین مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نکته در تولید یک مصاحبه پادکستی بی‌نظیر که بتواند رضایت عموم شنوندگان را جلب کند، این است که آن را سرگرم‌کننده نگه‌دارید.

تحریریه تپلیغ آکادمی

تحریریه تپلیغ آکادمی

تیم تحریریه تپلیغ آکادمی از جوانان سخت‌کوش و باانگیزه تشکیل شده است. بسیاری از مقاله‌های تپلیغ آکادمی توسط این تیم ترجمه و ویرایش می‌شود.

پاسخ دهید