یکی از بهترین روش‌های افزایش دسترسی به برند شما و همچنین افزایش فروش، کمک جستن از اینفلوئنسر مارکتینگ است. اینفلوئنسر‌های شبکه‌های اجتماعی، طرفداران وفاداری دارند و برای فالوئرهایشان نوعی الگو هستند. اگر شما برای ارتقا برند خود، با اینفلوئنسر درستی همکاری کنید، احتمال آن که اعتماد فالوئر آن‌ها را نیز جلب کنید، وجود دارد. چهل درصد از کاربران در تمام دنیا، اعلام کرده اند که آن‌ها یک محصول را پس از آن که توسط یک اینفلوئنسر درباره آن توییت می‌کند خریداری کرده‌اند. فراموش نکنید شما برای همکاری با بهترین اینفلوئنرها باید ابتدا افراد درستی را به‌منظور همکاری و ایجاد یک توافق پیدا کنید؛ درحالی که موضوع این‌که شما نیز چطور می‌توانید به آن‌‌ها کمک کنید را درنظر گرفته‌اید. یک رابطه گرم و همکاری دو-سر سود و دوطرفه، می‌تواند به آن‌ها اجازه فعالیت بیشتر داده و باعث ایجاد یک جهش برای برند شما شود.
اگر مطمئن نیستید که همکاری با بهترین اینفلوئنسر‌ها را چطور آغاز کنید و چگونه افراد را انتخاب کنید، ما به این موضوع پرداخته‌ایم. در اینجا به دستورالعمل‌هایی برای نحوه به‌کارگیری بهترین اینفلوئنسر‌ها و استفاده از آن‌ها در جهت اهداف برند شما می‌پردازیم.

همکاری با بهترین اینفلوئنسرها

۱. درباره اینفلوئنسر‌ها تحقیق کنید!

قبل از آن‌که اینفلوئنسر‌ خاصی را انتخاب کنید، به یک تحقیق کلی نیاز دارید. در ابتدا، تحقیق کنید که چه کسانی بهترین اینفلوئنسر‌های زمان شما هستند. پروفایل آن‌ها را بررسی کنید و ببینید چند فالوئر دارند، پست‌های آن‌ها به چه میزان مشارکت مردم را برمی‌انگیزد و جامعه مخاطبینِ هدف آن‌ها، چه کسانی هستند؟

برای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ مؤثر، باید اینفلوئنسر‌هایی را انتخاب کنید که ارزش‌های آن‌ها با ارزش‌های برند شما یکسان باشد. برای مثال، اگر برند شما درباره دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات است، شما باید به اینفلوئنسر‌هایی دسترسی پیدا کنید که خودشان نیز به‌نحوی به این فضا مرتبط‌اند و به همین سبب، بیشتر مخاطب‌هایشان نیز به این موضوعات علاقمندند. این مسئله به شما کمک می‌کند مخاطبان درست و مرتبطی را جذب کنید.

ممکن است به ساعت‌‌ها جستجو برای پیدا کردن اینفلوئنسرهای مناسب کمپین خود در شبکه‌های اجتماعی‌ مختلف نیاز داشته باشید؛ مثل گشت‌وگذار در پست‌‌هایشان و چک کردن تعداد فالوئر و همچنین میزان مشارکت آن‌ها. ابزار‌های اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توانند پروسه را ساده کنند و به شما برای دسترسی به اینفلوئنسر مناسب و برپایی کمپین موفق، کمک کنند.

۲. شما چه‌طور می‌توانید به اینفلوئنسرها کمک کنید؟

زمانی که شما اینفلوئنسر‌های صحیح را شناسایی کردید، دیگر زمان آن رسیده که استراتژی‌های عملی را پیاده کنید. زمانی که شما با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار می‌کنید، مطمئن شوید که تمام امکاناتی که برندتان از آن برخوردار است را به آن‌ها پیشنهاد دهید. برای کسب اطمینان از این‌که همکاری شما، یک همکاری دو-سر سود است، سعی کنید خود را جای آن اینفلوئنسر بگذارید و از خودتان بپرسید: «چه دلیلی دارد که یک اینفلوئنسر با شما کار کند؟».

اهداف کمپین خود را با در نظر گرفتن میزان خسارات، در ذهن بسپرید. اگر هدف شما برداشتن گامی بزرگ در فروش است، شاید جوش دادن معامله‌ای که اساس آن کمیسیون باشد، کمی اغوا کننده باشد اما این شیوه اصلا پیشنهاد نمی‌شود چراکه این شیوه معمولا ارزش محتوای تولید شده توسط اینفلوئنسر را زیر سوال می‌برد. برند‌ها معمولا ارزش محتوای اینفلوئنسر را ماه‌ها و یا شاید سال‌ها بعد از انتشار آن در‌می‌یابند و گاهی اوقات حتی ارزش گذاری دلاری روی آن‌ها بسیار سخت می‌شود.

بهترین روش رصد کردن میزان کمک هر اینفلوئنسر به فروش، ارائه کد‌های تخفیف اختصاصی به اینفلوئنسر است. زمانی که مطمئن شدید که تصمیم دارید چه پیشنهادی برای همکاری با بهترین اینفلوئنسر‌ها روی میز بگذارید، می‌توانید پیشرفت را آغاز کنید!
قبل از این‌که به‌صورت مستقیم با آن‌ها وارد همکاری شوید، بهتر است ابتدا از طریق شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها مشارکت کنید. همچنین شما می‌توانید در زیر پست‌های آن‌‌ها کامنت بگذارید تا شیوه پاسخ‌گویی ‌‌آ‌ن‌ها را بررسی کنید. از این روش،‌ شما می‌توانید به اینفلوئنسر‌ها نشان دهید که حواستان جمع است و کارتان را بلدید.

۳. زمانی که ذخواست خود را مطرح می‌کنید، کاملا مشخص عمل کنید!

اینفلوئنسر مارکتینگ کاملا با ایمیل مارکتینگ متفاوت است. شما نباید در زمانی که با اینفلوئنسر‌ها کار می کنید، از محتوا و قالب یکسانی استفاده کنید. هر اینفلوئنسر روش و استایل خاص خود را در بیان محتوا و داستان‌سرایی دارد. شما برای اندازه‌گیری قدرت آن‌‌ها، بهتر است به پست‌های شبکه اجتماعی آن‌‌ها بنگرید و بر اساس آن‌ها اهداف را بنویسید.

اگر می‌خواهید اینفلوئنسر‌ها شما را جدی بگیرند، باید تلاش کنید تا اهداف شخصی‌سازی شده‌ای داشته باشید. در اینجا چند الگو وجود دارد. از بکارگیری اصطلاحات عمومی مثل اینفلوئنسر عزیز یا بلاگر عزیز، پرهیز کنید! آن‌ها را با اسمشان خطاب کنید و به آن‌ها بگویید که از چه کار آ‌ن‌ها خوشتان آمده است. بهتر است به پست خاصی اشاره کنید که بیشتر مورد پسندتان بوده است.

تست AB ؛ ابزاری کارآمد برای افزایش نرخ نصب به کلیک
خواندن این مقاله

همچنین، سعی کنید به جای ایده‌های مبهم، ایده‌های جذاب و ملموس ارائه کنید. اگر این موضوع نظر اینفلوئنسر را جلب نکند، ممکن است ایمیل شما نخوانده رها شود. سعی کنید مذاکرات را ساده و مختصر نگه دارید. درباره اینکه چرا به این ایده رسیدید و چطور این موقعیت می‌تواند به آن‌‌ها کمک کند، به گفت‌و‌گو بپردازید. در اینجا یک الگوی ساده وجود دارد که می‌تواند در مذاکرات به شما کمک کند؛ البته این مثال، صرفا یک الگوست تا خودتان از آن الهام بگیرید:

سلام [نام اینفلوئنسر] گرامی

من [اسم شما] مسئول [سمت کاری] شرکت [نام شرکت] هستم.

اخیرا شما را در این شبکه‌ اجتماعی فالو کرده‌ام و وجود [خصلتی که در آن‌ها دوست دارید] در شما، توجه من را جلب کرد. فکر می‌کنم محتوای شما می‌تواند به‌خوبی نظر مخاطبانتان را جلب کند.
همچنین ما هم بسیار علاقه‌مندیم تا با شما در یک کمپین اینستاگرامی که اخیرا در حال نهایی کردنش هستیم، همکاری کنیم. ما تا به حال با [اسامی اینفلوئنسر‌های دیگر] در کمپین‌های مشابه [لینک اشتراک] کار کرده‌ایم و آن‌ها از همکاری با ما کاملا خرسند بوده‌اند.
من معتقدم که محصولات ما می‌تواند برای مخاطبان شما سودمند باشد. اگر به این موضوع علاقه دارید، لطفا به این ایمیل پاسخ دهید تا ما هماهنگی‌های لازم را برای مذاکرات بیشتر انجام دهیم.

من منتظر پاسخ شما هستم.

با سپاس فراوان
[اسم شما‌]

۴. «بله» گفتن را برای ‌آن‌ها راحت کنید!

وقتی شما در حال تنظیم یک قرارداد هستید، مطمئن شوید که عمل کردن به آن ساده باشد. از آن‌ها نخواهید که فرم‌‌های زیادی را پر کرده یا تعداد زیادی ایده در مورد تولید محتوا به شما ارا‌ئه دهند. در عوض، کل مراحل را برای آن‌ها ساده و سریع کنید.

در مصاحبه‌ها، نقد‌ها، آموزش‌ها یا هرچیز دیگری که علاقمند به دیدنش هستید، تعدادی ایده در رابطه با تولید محتوا ارائه دهید. البته ایده‌ها را با حالت پیشنهاد بیان کنید نه به شکل وحیِ مُنزَل. انعطاف‌پذیر باشید و از آن‌ها بپرسید که آیا ایده‌ای در ذهن دارند یا خیر.

از این طریق، شما می‌توانید کار آن‌ها را هم ساده‌تر کنید و به آن‌ها آزادی عمل بدهید. اینفلوئنسر‌ها عاشق این هستند که شما دقیقا بدانید به دنبال چه هستید و از اینکه تمام بار قسمت خلاقانه کار را روی دوش آن‌ها بگذارید، متنفرند.

۵. پیگیر باشید!

در بعضی موارد، اینفلوئنسر‌ها همه‌روزه هزاران ایمیل از برند‌های مختلف دریافت می‌کنند. اگر شما پاسخ ایمیل خود را دریافت نکردید، به احتمال زیاد آن‌ها این ایمیل را اصلا ندیده‌اند. ممکن است ایمیل شما در اینباکس آن‌ها گم شده باشد. به همین دلیل است که ایمیل‌های پیگیری و یادآوری، موارد مهمی به‌حساب می‌آیند.

بهتر است قبل از این که ایمیل پیگیری را بفرسید، چند روز صبر کنید. همچنین می‌توانید در اینستاگرام و توییتر به آن‌ها پیام دایرکت بدهید. سعی کنید مؤدب بوده و حس کنجکاوی را القا نکنید و از آن‌ها بپرسید که آیا ایمیل شما را دیده‌اند یا خیر؟

یک ایمیل پیگیری باید نوعی فراخوان از ایمیل اول شما باشد. در صورتی که آن‌ها ایمیل شما را نخوانده باشند، باید آن‌‌ها را از پیشنهاد خود آ‌گاه کنید؛ اشاره کنید که چه پیشنهادی دارید و همچنین چه انتظاراتی. همچنین یک فراخوان برای وارد عمل شدن نیز در داخل آن تعبیه کنید که آ‌ن‌ها قدم بعدی را تشخیص دهند.

آیا اکنون برای همکاری با بهترین اینفلوئنسر‌ها آماده هستید؟

اینفلوئنسرها همه روزه تعداد زیادی ایمیل و پیام دریافت می‌کنند. اگر شما می‌خواهید در میان باقی درخواست‌ها برجسته شوید و همکاری با بهترین اینفلوئنسرها را آغاز کنید، باید روش درخواستتان را استادانه تمام پیاده کنید. اصلا پیچیده نیست؛ شما فقط باید به جزییات اهمیت دهید.

اگر مدت زمان زیادی گذشته است و هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اید، بردبار باشید و هرگز پیگیری را فراموش نکنید. همچنین اگر این لیست کمی ترسناک به نظر می‌‌آید و شما همچنان به موضوع  بازگشت سرمایه از طریق محتوای اینفلوئنسرعلاقه مندید، همکاری با یک آژانس اینفلوئنر مارکتینگ را در نظر بگیرید.

 

شما چه استراتژی‌های دیگری را برای همکاری با بهترین اینفلوئنسرها به کار گرفته‌اید؟ تجربیات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید