نمایش ویدیوها به‌صورت عمودی، حالت پیش‌فرض گوشی‌های هوشمند است. به‌تازگی تحقیقاتی انجام شده است که نتیجه آن نشان می‌دهد کاربران در ۹۸ درصد مواقع، گوشی‌های هوشمندشان را به‌صورت عمودی در دست می‌گیرند. علیرغم این موضوع، ویدیو‌های افقی در تبلیغات موبایلی همچنان بسیار رایج هستند. متداول بودن ویدیو‌های افقی، دلیل ساده‌ای دارد: بیشتر بازی‌های موبایلی در حالت افقی طراحی و اجرا می‌شوند. سال گذشته، آژانس تبلیغاتی «چارت بوست» اعلام کرد که حدود ۴۳ درصد از بازی‌های موبایلی، عمودی هستند. اما طی این بازه زمانی یک‌ساله، تعداد زیادی از بازی‌های برتر هم به جمع بازی‌های عمودی پیوسته‌اند. این موضوع باعث رونق گرفتن ویدیوهای عمودی در تبلیغات موبایلی شده است که پیش‌بینی می‌شود به‌زودی از تبلیغات افقی سبقت بگیرند. در تپلیغ آکادمی به بررسی روند رشد ویدیوهای عمودی پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

ویدیوهای عمودی

ویدیوهای عمودی در سال جدید به رشد خود ادامه خواهند داد.

چشم کاربران به حضور ویدیو‌های عمودی عادت کرده است و دیگر از دیدن آن‌ها متعجب نمی‌شوند؛ حتی می‌توان انتظار داشت که به‌مرور زمان، دیدن محتوا‌های جدی و غیر تبلیغاتی در فرمت عمودی هم عادی شود. یوتیوب که معیاری برای سنجش پارامتر‌های مختلف درباره تماشای ویدیوی آنلاین است، یک فرمت جدید عمودی را راه‌اندازی کرده است تا تقاضای کاربران را برآورده کند و از فرمت افقی اجباری تبلیغات ویدیویی‌اش خلاص شود.

در حال حاضر پلتفرم تپلیغ، ویدیوهای تبلیغاتی افقی را به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند و ویدیو‌های عمودی تبلیغاتی را هم به‌صورت تمام صفحه نشان می‌دهد.

از‌آنجایی‌که نمایش ویدیوهایی که به‌صورت افقی ساخته شده‌اند در حالت عمودی، باعث خالی ماندن ۷۵ درصد از فضای نمایشگر می‌شود، بسیاری از نمایش‌دهندگان دچار چالشی جدی هستند؛ اولین انتخاب بیشتر آن‌ها برای پر کردن این فضای خالی در هنگام نمایش ویدیوهای عمودی، استفاده از یک بنر یا دکمه فراخوان است.

به‌محض اینکه کاربران به ویدیوهای عمودی تبلیغاتی عادت کردند، عملکرد آن‌ها در تمام حوزه‌ها به‌سرعت رونق پیدا کرد؛ برای نمونه، چارت بوست اعلام کرده است که نیمی از تبلیغاتش در آسیا و اروپا به‌صورت عمودی نشان داده می‌شوند؛ در‌صورتی که رسانه‌هایش در ایالات‌متحده آمریکا فقط ۲۱ درصد از تبلیغات را به‌صورت عمودی نشان می‌دهند؛ اما جالب است بدانید که همچنان بهتر از تبلیغات افقی نتیجه می‌گیرند.
چارت بوست در ادامه گزارشش به تبلیغ‌کنندگانی که جامعه هدف آن‌ها شمال آمریکا را در برمی‌گیرد اشاره می‌کند. آن‌ها این شانس را دارند که با تغییر شیوه نمایش تبلیغات از افقی به عمودی، جلب‌توجه کنند و در این زمینه پیشرو باشند.
ماجرای نمایش ویدیو‌های عمودی تبلیغاتی بر دو بخش تبلیغات تاثیر دارد: «نصب‌ها» و «درآمد موثر هزاره».
در حال حاضر، نرخ نصب در بازه هزارتایی برای تبلیغات عمودی در مقایسه با تبلیغات افقی، تا ۴۵ درصد بیشتر است؛ البته این موضوع که ویدیوی تبلیغاتی در حال اجرا، از نوع پاداشی باشد یا بینابینی، بر نتیجه تاثیر می‌گذارد.
تجربه‌های مستقلی که توسط آژانس‌های مختلف انجام شده است هم عملکرد بهتر اجرای ویدیو‌های تبلیغاتی عمودی را تایید می‌کند.

ویدیوهای عمودی

برای نمونه، آژانس تبلیغاتی «Aitarget» دریافته است که با استفاده از ویدیو‌های عمودی تبلیغاتی، می‌توان هزینه به ازای نصب را تا ۲۷ درصد کاهش داد. این یافته با آنچه پیش‌تر گفته شد، همخوانی کامل دارد و درآمد موثر هزاره کمتر برای تبلیغات ویدیویی عمودی را در تمام حوزه‌ها تایید می‌کند.

استفاده از ویدیوهای عمودی در تبلیغات، چه فرصت‌هایی در اختیار ما قرار می‌دهد؟

به‌احتمال‌زیاد، بزرگ‌ترین مشکل ویدیوهای تبلیغاتی افقی (که باید در حالت لنداسکیپ پخش شوند) متن آن‌هاست. بیشتر کاربران، تبلیغات را بدون صدا تماشا می‌کنند؛ بنابراین تبلیغ‌کنندگان برای برقراری ارتباط و رساندن پیام تبلیغشان، ناچارند متن تبلیغ را روی تصویر نمایش دهند. وقتی تبلیغی که به‌صورت افقی طراحی و اجرا شده است در گوشی هوشمندی به حالت عمودی پخش می‌شود، متن روی تصویر آن‌قدر کوچک نمایش داده می‌شود که برای کاربر قابل‌خواندن نیست.

طراحی و اجرای تبلیغات به‌صورت عمودی، این مشکل را حل می‌کند؛ با داشتن یک ویدیوی عمودی، توسعه‌دهندگان فقط باید روی موضوع و متن تبلیغ تمرکز کنند. متنی که در این حالت روی تصویر قرار بگیرد، اندازه‌ای متناسب با ویدیو دارد و به‌راحتی توجه کاربر را جلب می‌کند.

تاثیرگذارترین ویدیو‌های عمودی تبلیغاتی، اغلب کوتاه هستند. کمپانی آئودی، تبلیغات تلویزیونی‌اش را از ۳۰ ثانیه به ۸ ثانیه کاهش داده است؛ چون تحقیقات این کمپانی نشان می‌دهد که کاربران تمایلی به دیدن تبلیغات طولانی‌تر ندارند.

همچنین، ویدیوهای عمودی، انتخاب خوبی برای تبلیغ در فرمت‌های نوظهور مانند تبلیغات قابل بازی کردن و واقعیت افزوده هستند. کمپانی کینگ، سازنده بازی پرطرفدار کندی کراش، در حال تجربه نوعی از واقعیت افزوده در اسنپ چت است. «کورتنی هاردینگ»، بنیان‌گذار آژانس «دوستان هولوگرام‌دار» که خدماتی را در‌زمینه واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ارائه می‌دهد، در این مورد می‌گوید:

«برای برند‌های کوچک‌تر به‌طور‌قطعی بهتر است که تجربه کردن واقعیت افزوده را شروع کنند، چون تا دوسال دیگر، همه از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد.»

ویدیوهای عمودی

سخن آخر

ویدیوهای افقی تبلیغاتی دارای تاریخچه‌ای بسیار طولانی هستند و شکستن سنت طراحی و اجرای ویدیو به‌صورت افقی در نگاه اول سخت به‌ نظر می‌رسد؛ اما ظهور گوشی‌های هوشمند واقعیت‌های جدیدی را به دنیای اطراف اضافه کرد و بسیاری از قوانین را تغییر داد؛ آن‌ها تاثیر و حضور پررنگشان را به دنیا تحمیل کرده‌اند. یکی از این واقعیت‌ها، ترجیح کاربران به تماشای تبلیغ و بازی در جهت عمودی است. در حال حاضر برای داشتن تبلیغات موبایلی با عملکرد بالا و همه‌جانبه، باید اجرای ویدیوهای عمودی تبلیغاتی را در دستور کار قرار داد.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید