به‌زودی اپلیکیشن‌های موبایل همه‌جا را می‌گیرند؛ حوزه سلامت، ورزش، سرگرمی، بانکداری و املاک و مستغلات؛ پس اگر می‌خواهید یک اپلیکیشن پولساز توسعه دهید، باید به ایده‌ای فکر کنید که واقعا کار کند.

خلق یک اپلیکیشن پولساز و موفق، با تحقیق و طوفان فکری درباره ایده‌هایی که در ذهن جرقه می‌خورد، شروع می‌شود. ممکن است این ایده، پیش‌تر در اینترنت وجود داشته باشد؛ اما این موضوع اهمیت زیادی ندارد. می‌توانید همان مفهوم را با روش و رویکردی متفاوت پیاده کنید. برای نمونه، دو سرویس Slack و Bitrix24 با هدف برقراری ارتباط سازمانی راه‌اندازی شدند؛ اما در مقایسه‌ی این دو باهم، Bitrix24 با سیستم بهتری که در مدیریت اسناد دارد، توانست سهم بازار مناسبی را به‌دست آورد.

برای توسعه یک اپلیکیشن پولساز لازم نیست از قوانین خاصی پیروی کنید. مهم نقشه راه است که به رسیدن به مقصد مناسب منجر می‌شود؛ به همین منظور، در ادامه می‌خواهیم یک استراتژی پنج مرحله‌ای را معرفی کنیم تا بتوانید یک اپلیکیشن پولساز توسعه دهید. با تپلیغ آکادمی همراه شوید.

اپلیکیشن پولساز

اپلیکیش‌هایی که خیلی محبوب می‌شوند،
آن‌هایی هستند که مشکلات زندگی کاربران را رفع می‌کنند.

اپلیکیشن پولساز

۱. با یک «چرا» شروع کنید.

اپلیکیش‌هایی که خیلی گُل می‌کنند و محبوب می‌شوند، آن‌هایی هستند که بخشی از مشکلات و دغدغه‌های زندگی کاربران را رفع می‌کنند. به دوروبرتان نگاه کنید و مشکلاتی را که در دنیای واقعی، باعث ناراحتی جامعه شده‌اند، ببینید؛ سپس فکر کنید چطور می‌توانید با یک اپلیکیشن، بخشی از این مشکلات را حل کنید. اگر تنها هدفتان از ساخت اپلیکیشن، پولسازی باشد، این اپلیکیشن عمر زیادی نمی‌کند؛ اما اگر این اپلیکیشن متناسب با نیازهای جامعه باشد، برای مدت طولانی در گوشی‌های مردم می‌ماند و به یک اپلیکیشن پولساز تبدیل خواهد شد.

برای شروع کار، این سوالات را از خودتان بپرسید:

  • چرا به توسعه‌ی یک اپلیکیشن نیاز دارید؟
  • ماموریت این اپلیکیشن چیست؟
  • آیا این اپلیکیشن کاربر محور است؟
  • این اپلیکیشن چه مشکلی را حل می‌کند؟
  • ایده این اپلیکیشن تا چه زمانی کارایی دارد؟

MVP مجموعه‌ای از ویژگی‌های اصلی محصول نهایی را دارد و با آن می‌توانید ایده را تست کرد.

۲. ایده خود را به اشتراک بگذارید.

بعد از این‌که فهرست ایده‌ها را تعریف کردید، قدم بعدی این است که آن را با دوستان یا خانواده خود مطرح کنید. بازخوردها را یادداشت کنید؛ اگر نقدی دریافت کنید به بهبود اپلیکیشن کمک می‌کند و ذهنتان برای ایده‌های بیشتری باز می‌شود تا بتوانید ایده اپلیکیشن خود را راحت‌تر پیش ببرید. همچنین می‌توانید نظرات افراد مختلف را در انجمن‌های آنلاین به‌دست آورید.

حتی اگر ایده شما خیلی شگفت‌انگیز باشد، بازهم محدودیت‌هایی خواهد داشت که با ذهن شما به‌تنهایی قابل پیش‌بینی نیست. به اشتراک‌گذاری ایده با مردم برای تکامل ایده، ذهنیت بیشتری به شما می‌دهد و می‌توانید بلافاصله نظر خود را تغییر دهید. از اینجا به بعد، مهم‌ترین سوخت لازم برای شروع توسعه اپلیکیشن پولساز شما، انگیزه خواهد بود.

اپلیکیشن پولساز

۳. حداقل محصول قابل ارائه را بسازید.

اگر ایده خود را نهایی کرده‌اید، برای توسعه آن عجله نکنید؛ چون ممکن است مرتکب اشتباه شوید. حداقل محصول قابل ارائه یا Minimum Viable Product را که به اختصار MVP می‌نامند، بسازید. این MVP مجموعه‌ای از ویژگی‌های اصلی محصول نهایی را دارد و با آن می‌شود ایده را تست کرد. با انجام این تست متوجه خواهید شد که محصولی را که ارائه می‌کنید، منحصربه‌فرد هست یا نه؛ به‌علاوه آن‌قدری کاربرد دارد که برای مدل کسب‌وکارتان مفید باشد یا خیر. حتما با اپلیکیشن اسنپ‌چت آشنا هستید. سازندگان این محصول، ابتدا برنامه‌ای راه‌اندازی کردند تا فقط ارسال تصاویر برای کاربران ممکن شود؛ سپس برای بهتر کردن آن تلاش کردند و ویژگی‌های بیشتری را برای این اپلیکیشن ایجاد کردند.

۷ ترفند طلایی برای طراحی دکمه اپلیکیشن
خواندن این مقاله

دلیل مفید بودن MVP این است که می‌توانید از سرمایه‌گذاری کلان در ایده خود پرهیز کنید؛ مگر اینکه ارزشش را داشته باشد. یک بار MVP ایجاد کنید و آن را با همه به اشتراک بگذارید و بازخوردها را در مورد ویژگی‌های محصولتان جمع کنید. مواردی را که مفید نیست دور بریزید و آن‌هایی را که با نیازهایتان متناسب است، دوباره بررسی کنید. حالا اگر به محصول خود اعتماد کافی دارید، به کارتان ادامه بدهید و از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های موبایل کمک بگیرید تا اپلیکیشن پولساز شما را بسازید.

اپلیکیشن پولساز

۴. اپلیکیشن شما باید مبتنی بر اندروید باشد یا iOS؟

وقتی برای راه‌اندازی اپلیکیشن خود برنامه‌ریزی می‌کردید، ذهنتان دور و بر iOS می‌چرخید یا اندروید؟ اصلا چرا این موضوع اهمیت دارد؟ این کار برای اینکه بتوانید با کاربران هدف، نیازها و خواسته‌های‌شان آشنا شوید، لازم است؛ به‌علاوه به شما می‌گوید کدام مخاطبان برای اپلیکیشن شما بهترین هستند.

بیش از ۸۵ درصد از سهم بازار جهان متعلق به اندروید است. اگر می‌خواهید اپلیکیشن خود را هرچه بیشتر به دست مخاطبان برسانید، اندروید بهترین است. اندروید به‌دلیل قابلیت دسترسی و ویژگی‌های جذابش هم، اصولا بیشتر ترجیح داده می‌شود؛ اما در مورد ویژگی‌هایی مثل خریدهای درون برنامه و عضویت، iOS مناسب‌تر خواهد بود.

۵. ساخت و بازاریابی

مرحله برنامه‌ریزی را انجام داده‌اید؟ وقت آن است که محصول خود را راه‌اندازی کنید. دو روش برای توسعه اپلیکیشن موبایل وجود دارد:

  • اپلیکیشن بومی (Native App): اپلیکیشنی که برای یک پلتفرم یا دستگاه خاص ساخته می‌شود.
  • وب اپلیکیشن (Mobile Web App): وب اپ‌ها، اپلیکیشن واقعی نیستند و درواقع وب‌سایتی هستند در قالب اپلیکیشن.

تصمیم بگیرید که برای ایده اپلیکیشن خود به کدام نوع از آن‌ها نیاز دارید و آن را انتخاب کنید. با توسعه‌دهندگان ماهر مشورت کنید و آن‌ها را در جلسات هیئت مدیره، شرکت دهید. وجود موانعی در فرآیند پیاده‌سازی یا انتخاب فناوری مناسب برای اپلیکیشن، طبیعی است؛ اما صرف‌نظر از همه‌ی موانع، لازم است اپلیکیشن شما از بقیه بهتر باشد.

پس از انتشار اپلیکیشن، وقت آن است که آن را به بازار عرضه کنید. شما باید یک استراتژی بازاریابی را که به درد کارتان می‌خورد، طراحی کنید. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به افزایش فروش کمک می‌کند؛ همچنین می‌توانید مشکلاتی را که اپلیکیشن پولساز شما حل کرده است و چگونگی تامین نیازهای مشتری را توسط آن هم مطرح کنید.

اپلیکیشن پولساز

اگر به این فکر می‌کنید که اپلیکیشن شما پس از انتشار، خیلی زود به درآمدزایی برسد، سخت در اشتباه هستید. مهم‌تر از هر چیز، اول باید یک ایده پایدار ارائه کنید. استراتژی‌هایی را هم که در بالا گفتیم کمک می‌کند تا یک اپلیکیشن پولساز و موفق راه‌اندازی کنید و از آن کسب درآمد کنید.

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید