آخرین تحقیقات ما در زمینه تجربه برندسازی موبایل، اطلاعاتی را کشف کرده است که باعث تقویت ذهنیت‌های گذشته می‌شود: سرعت و ارتباط برای رضایت مشتری بسیار مهم‌اند. اما ممکن است شنیدن این موضوع شما را متعجب کند که در عرصه بازاریابی موبایل، یک تجربه «بی‌تفاوت» می‌تواند یک تجربه منفی باشد. در تپلیغ آکادمی ، با استفاده از تاثیر تجربه کاربری، برندسازی موبایل را بیاموزید.
تجربیاتی که افراد با برند موبایل خود دارند، سبب می‌شود انتظارشان از آن خیلی بیشتر از قبل شود. و دلیل این موضوع به احتمال زیاد آن است که آنها اکثر وقت خود را با موبایلشان صرف می‌کنند. در واقع، امروزه تعاملات افراد، با برندهای موبایل، دو برایر بیشتر از هر وسیله دیگری است- که شامل تلویزیون، فروشگاه‌های آنلاین، و …. می شود. این لحظات برای موبایل مهم است. هربار که مشتری، یک تجربه عالی با یک نام تجاری داشته باشد، استاندارها و کیفیتی که دیگران از آن انتظار دارند، افزایش پیدا می‌کند. اما اگر این انتظارات برآورده نشود، ممکن است بر روی نام تجاری شما، اثراتی جدی داشته باشد.
برای تشخیص بهتر این موضوع که تجربه یک برند می‌تواند برای اعتبار آن برند سازنده باشد یا آسیب‌رسان، گوگل با کمک شرکت تحقیقاتی Purchased بر روی بیش از 2000 نفر از صاحبان گوشی‌های هوشمند مطالعاتی انجام داده است، بر روی افرادی که خاطرات روزانه خود را به مدت یک هفته نگه می‌دارند.
بیش از 17،000 تجربه نام تجاری را به طور خاص بررسی کردیم، این که مردم چگونه  براساس تجربه ای که با موبایل‌شان دارند، برندها را ارزش‌گذاری می‌کنند و این امر، در نهایت منجر به ایجاد ارزش ویژه برای آن برند می‌شود. بر اساس یافته‌های ما، سه مورد وجود دارد که باید به آن توجه کرد:

برندسازی موبایل

تأخیرها (Lags)، برای مخاطب زجرآورند!

هنگامی که افراد با یک نام تجاری موبایل تجربه منفی پیدا می‌کنند، بالای ۶۰٪ احتمال دارد که آنها در آینده از این برند کمتر خرید کنند و برندسازی موبایل به مخاطره بیفتد. وقتی نوبت به تعاملات منفی تلفن همراه می‌رسد، یکی از شکایات مهمی که زیاد شنیده می‌شود گلایه از «تجربه‌های کند» است.
ایجاد سرعت، به عنوان یک اولویت برای کسب و کار شما خیلی مهم است. در حقیقت، ۵۳٪ از بازدیدکنندگان سایت موبایل، در صورت بارگذاری طولانی‌تر از سه ثانیه ی صفحات، آنجا را ترک می‌کنند. و به همین دلیل بسیار مهم است که محتوای موجود در سایت‌های موبایل و اپلیکیشن‌های شما باید خیلی سریع و بلافاصله بارگذاری شوند.
یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که مردم با تجربه تلفن همراه خود داشته‌اند این است که قادر به یافتن اطلاعاتی که نیاز دارند نیستند. در تلفن همراه، یافتن، به نوعی کلید کار است. ناوبری ساده و امکان جستجوی آسان در سایت، باعث صرفه‌جویی در وقت مردم می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا به صورت تصفیه شده، فقط چیزی که به دنبالش هستند را پیدا کنند.
ناوبری ساده و امکان جستجوی آسان در سایت، باعث صرفه جویی در وقت مردم می‌شود چون به آنها اجازه می‌دهد تا به صورت تصفیه شده، فقط چیزی که دنبالش هستند را پیدا کنند.

برندسازی موبایل

برای مثال، در فرایند خرید، سعی کنید با از پیش پرکردن اولویت‌های کاربران، کشمکش را از تجربه پرداخت حذف کنید یا از سرویس پرداخت شخص ثالث که از قبل اطلاعات صورتحساب‌شان را ذخیره کرده‌اید، استفاده کنید.  قابلیت ذخیره در سبد خرید را به مشتری ارائه دهید و یا یک راه ساده دیگر در مقابل‌شان بگذارید تا مجددا سفر خرید خود را در دستگاه دیگری از سر بگیرند.

ناوبری ساده و امکان جستجوی آسان در سایت، باعث صرفه جویی در وقت مردم می‌شود چون به آن‌ها اجازه می‌دهد به صورت تصفیه شده، فقط چیزی که دنبالش هستند را پیدا کنند.

برندسازی موبایل

کمک به مخاطب، به برندسازی موبایل کمک می‌کند!

تقریبا ۹ مورد از هر ۱۰ نفری که صاحب گوشی هوشمندند، وقتی تجربه خود را با نام تجاری موبایل، مفید یا مناسب توصیف کنند، دوباره از آن نام تجاری خرید می‌کنند. استفاده مفید می‌تواند معانی مختلفی برای افراد مختلف داشته باشد- از ارائه خدمات سریع و دوستانه به مشتریان گرفته تا اجازه دیدن موجودی انبار را به مشتری دادن (و اگر آن جنس را ندارند، کمک کنند تا مشتری آن را در جای دیگر پیدا کند). وقتی تعاملات با برندها با عنوان «مفید» توصیف می‌شود، ۱٫۵ برابر بیشتر در مقایسه با تعاملاتی که مفید نبوده‌اند احتمال دارد که مشتری از آن برند خرید کند و یا آن را به دیگران توصیه کند که این‌ کار از روش‌های برندسازی موبایل است.
برندها باید نیازهای مشتریان خود را پیش‌بینی کنند و محصولات یا راه‌حل‌هایی ارائه دهند که در همان زمان برای آن‌ها مفید باشد. توجه به این موضوع که مردم، فرایند جستجو را چطور انجام می‌دهند، قصد آن‌ها برای جستجو را به شما نشان می‌دهد. اگر بتوانید بفهمید مشتریان در کدام مرحله از سفر خرید خود هستند، می توانید پیام‌هایی متناسب و مربوط به آن‌ها ارسال کنید.
برای مثال، شخصی که در جستجوی «کفش‌های پیاده‌روی ارزان» است در اوایل سفر خرید خود است و قصد خرید دارد. کسی که «بهترین کفش کوه» را جستجو می‌کند فرصت دارد تا فروشگاه‌های دیگر را هم بگردد و کیفیت آن‌ها را با هم دیگر مقایسه کند و یا ممکن است برای خرید سایر اقلام ضروری به بازار برود. کسی که مثلا عبارت «فروشگاه تجهیزات پیاده‌روی در تهران» را جستجو می‌کند در قیف خرید در مرحله پایین‌تری است و همین حالا آماده خرید است.

 استفاده از این نشانه‌های جستجو، می‌تواند دقیقا در همان لحظه‌ای که مشتری به چیزی نیاز دارد شما را قادر به ایجاد ارتباط بیشتر با کاربران کند و به نوعی زمینه را برای برندسازی موبایل مهیا کند.

تجربه «بی‌تفاوت»، اثر منفی دارد!

طی تحقیقات، متوجه شدیم که یک تجربه «بی‌تفاوت» بر خرید و توصیه کردن آن به دیگران و البته روی برندسازی موبایل تاثیر منفی دارد. هنگامی که شرکتی، تجربه‌ای لذت‌بخش یا مرتبط با موبایل ارائه نمی‌کند، به درک نام تجاری خود آسیب وارد می‌کند. مثل دیدن یک آگهی برای پرواز به مکزیک زمانی که در جستجوی پرواز به فلوریدا هستید. مردم انتظار دارند که یک شرکت مسافرتی نیازهای آن‌ها را درک کند، به ویژه اگر آن‌ها در جستجوهای اینترنتی خود بعضی سرنخ‌ها یا کلمات کلیدی را وارد کرده باشند. اما بدتر از بی‌تفاوت بودن یا بی‌ربط بودن، اختلال Interruptive است. ۴۶ درصد از مردم می‌گویند که اگر با موبایلی تجربه Interruptive (مختل‌کننده) داشته باشند دیگر از آن برند مجددا خرید نخواهند کرد. افراد به طور خاص به پاپ‌آپ‌های مزاحم اشاره می‌کنند که محتوا را مسدود می‌کند یا تبلیغات تمام صفحه که کاربر را برای مشاهده محتوا، مجبور به اسکرول کردن می‌کند. این موارد، نمونه‌هایی از تجربیات بد

برندسازی موبایل

آنها

تبلیغاتی هستند که حسی منفی برای برند ایجاد می‌کنند و برندسازی موبایل را به خطر می‌اندازند. بازاریابان می‌توانند مجموعه‌ای از استانداردهای تبلیغات بهتر را بررسی کنند تا ببینند وقتی مردم به تبلیغات موبایل‌شان مراجعه می‌کنند، دقیقا چه چیزهایی را می‌خواهند و چه چیزهایی را نمی‌خواهند.
مشتریان دوست دارند بر محتوای مورد استفاده خود کنترل و نظارت داشته باشند. برندی که نمی‌گذارد مشتری‌ها احساس قدرت کنند، ممکن است به رابطه خود با آن‌ها آسیب بزند. این مسئله فقط شامل بارگذاری آهسته سایت‌ها و اجتناب از تجربیات مزاحم نیست، هرچند برندها باید چیزهایی که مردم دوست ندارند را پیدا کنند، مثل آگهی‌های پاپ‌آپ آزاردهنده، و کاملا از آن‌ها فاصله بگیرند. وقتی مردم وارد موبایل خود می‌شوند، بازاریابان باید به طور فعال به آن‌ها کمک کنند. مشتری‌ها باید از طریق سرعت، کمک و یا مرتبط بودن، احساس کنند هر مرحله از کار در کنترل آن‌هاست. این نسخه‌ تجربه مثبت با یک برند است. که برندسازی موبایل را آسان می‌کند.

برندسازی موبایل
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید