اگر توسعه دهنده یا سازنده‌ی اپلیکشن هستید و در زمینه‌ی کسب درآمد از اپلیکیشن و تبلیغات موبایلی تجربه‌ای ندارید، در مواجهه با حجم اطلاعات موجود، احساس آشفتگی خواهید کرد. به‌خصوص زمانی که بسیاری از این مطالب توسط کسانی نوشته شده است که از قبل با مفاهیم و اصطلاحات تخصصی آشنا هستند. برای درک اینکه تبلیغات شما چطور اجرا می‌شود و داده‌هایی که در دست دارید چطور معنا می‌یابد، نیاز به آموزش دارید. چشم‌انداز این آموزش همیشه در حال تکامل و پیشرفت است؛ بنابراین ادامه‌ی کار با استفاده از جدیدترین استراتژی‌ها، فرآیندی مداوم و همیشگی است؛ حتی برای کسانی که با این تمرین‌ها آشنایی کامل دارند و کارآزموده هستند.

درک رفتار کاربرانتان و آنچه‌که به آن واکنش نشان می‌دهند، کلید کسب درآمد از اپلیکیشن است.

با تپلیغ آکادمی همراه شوید. آنچه در ادامه می‌آید، مواردی است که هر سازنده زمانی که وارد حوزه‌ی کسب درآمد از اپلیکیشن می‌شود باید بداند.

شبکه‌ی تبلیغات چطور کار می‌کند و «عملکرد محور» به چه معنی است؟

به‌منظور ساختن هر نوع استراتژی منسجم، دانستن اینکه شبکه‌های تبلیغات چطور عمل می‌کند، اهمیت زیادی دارد. یک شبکه‌ی تبلیغاتی به‌طور ذاتی محلی است پر از تجهیزات برای عرضه و تقاضا؛ توسعه دهندگان برای کسب درآمد از اپلیکیشن به دنبال فروختن فضای تبلیغات هستند و تبلیغ‌دهندگان به دنبال تبلیغ اپلیکیشن‌هایشان از طریق خریدن آن فضا‌های تبلیغاتی‌اند.

شبکه‌ی تبلیغاتی از داده‌ها استفاده می‌کند تا بهترین هماهنگی را بین تبلیغ (تقاضا) و فهرست موجودی (عرضه) ایجاد کند. در نتیجه‌ی این عملکرد، ناشران درآمد خوبی کسب می‌کنند و تبلیغ‌کنندگان می‌توانند به اهداف یا شاخص‌های عملکرد موردنظرشان برسند. برخلاف تبلیغات تلویزیونی یا بیلبورد‌های تبلیغاتی، نتایج حاصل از تبلیغات موبایلی قابل‌ردیابی و قابل استناد است؛ بنابراین برای تبلیغ دهندگان در بازار موبایل، استفاده از جزئی‌ترین داده‌ها جهت آگاهی‌بخشی درمورد تصمیمات تبلیغاتی، طبیعی است؛ به همین دلیل، اکثر پلتفرم‌های تبلیغاتی پیشتاز، برای بازاریابان امکان خرید فضای تبلیغات در یک زیرساخت مبتنی‌بر اقدام را فراهم می‌کنند. این یعنی پتانسیل درآمد کسب‌شده توسط ناشران از طریق پخش تبلیغ در اپلیکیشن‌هایشان تصادفی است و بستگی به میزان موفقیتی دارد که تبلیغ‌کنندگان در آن جایگاه تبلیغاتی کسب می‌کنند.
به بیان دیگر، اگر بتوانند از طریق اپلیکیشن شما کاربر به‌دست آورند، برای به‌دست آوردن فضای تبلیغاتی‌تان حاضر به پرداخت نرخ بالاتری خواهند بود.

کسب درآمد از اپلیکیشن

کیفیت محل تبلیغات، کلید موفقیت است.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، تبلیغ کنندگان‌ اغلب برای نصب‌ها در مقایسه با تعداد دفعات دیده شدن سایت یا کلیک‌ها، پول بیشتری می‌پردازند؛ یعنی در مقایسه با دیگر شبکه‌های تبلیغاتی که در آن‌ها تبلیغ دهندگان نرخ ثابتی به ازای هر بار دیده شدن سایت می‌پردازند، درآمد حاصل از تبلیغات به فاکتور‌های بیشتری بستگی دارد. این نوع از جایگذاری، نیاز به تاکید بر «کیفیت» در برابر «کمیت» دارد؛ چراکه میزان درآمد به تعداد دفعه‌های دیده شدن بستگی دارد؛ بنابراین بهترین کار این است که آگهی‌ها همراه با جریان طبیعی اپلیکیشن جایگذاری شود تا احتمال برخورد با کاربر و درنتیجه‌ی آن، دیده شدن، بیشتر شود؛ مانند یک تبلیغات جایزه‌ای در بازی که به بازیکن جان اضافه می‌دهد یا جایگذاری به این صورت که جوایز پیشنهادی‌ای در بازه‌های زمانی منظم به کاربر ارائه شود.

برندینگ موفق در مقابل بازاریابی برای نسل جوان بازاریاب‌های دیجیتالی
خواندن این مقاله

کاربر‌های جدید در مقایسه با کاربر‌هایی که به اپلیکیشن عادت کرده‌اند
درآمد بیشتری تولید می‌کنند.

برای تبلیغات بینابینی، جایگذاری‌هایی که در نقاط ایست طبیعی بعد از انجام کامل یک مرحله از بازی انجام می‌شود، تاثیر بیشتری در مقایسه با جایگذاری قبل یا در حین انجام بازی دارد؛ همچنین به‌طور قطع نمی‌خواهید با پخش تعداد زیادی تبلیغ پشت سر هم، کاربر را گیج یا خسته کنید. جایگذاری خوب، نه‌تنها درآمد کسب درآمد از اپلیکیشن و درآمد موثر حاصل از هر هزار نمایش را بهبود می‌بخشد، بلکه تجربه کاربری اپلیکیشن شما را هم بهتر می‌کند که به بازگشت سرمایه منجر می‌شود و پتانسیل کسب درآمد آن را برای آینده‌ بالا می‌برد.

کسب درآمد از اپلیکیشن

رفتار کاربر، اهمیت زیادی در عملکرد تبلیغات دارد.

درک الگو‌های مربوط به اینکه کاربر‌‌ها در دوره‌ی همراهی‌‌شان با هر اپلیکیشن، با تبلیغات آن چطور تعامل می‌کنند، بسیار مهم است. اصل کلی در مورد جایگذاری تبلیغات در هر فرمتی این است که آگهی‌ای که زودتر و در بدو ورود به کاربر نشان داده شود (اولویت اول) به‌احتمال زیاد نرخ کلیک و نرخ تبدیل بیشتری خواهد داشت. این موضوع در هر دو مورد استفاده از اپلیکیشن برای یک‌بار و استفاده از آن به‌طور مداوم کاربرد دارد.
کاربر‌های جدید در مقایسه با کاربر‌هایی که به اپلیکیشن عادت کرده‌اند، درآمد بیشتری تولید می‌کنند. همچنین برای هر کاربر از قبل جذب شده‌ای، احتمال برگشت سرمایه از اولین تبلیغی که به او نشان می‌دهید از سومین یا چهارمین تبلیغ بیشتر است.

با این منطق، می‌توانید انتظار بازگشت سرمایه بیشتری از طریق نمایش ۱۰۰۰۰ تبلیغ برای ۵۰۰۰ نفر (دو تبلیغ برای هر نفر) داشته باشید در مقایسه با نمایش ۱۰۰۰۰ تبلیغ برای ۱۰۰۰ نفر (۱۰ تبلیغ برای هر نفر)؛ به همین دلیل، سعی کنید هر تعدادی از مخاطبانتان را که ممکن است، در موقعیت تماشای تبلیغات قرار دهید تا اینکه برای درصد کمی از کاربرانتان تبلیغات تکراری را بارها و بارها پخش کنید؛ علاوه بر این، داشتن حجم بالاتر تبلیغ به شبکه‌های تبلیغات اجازه می‌دهد که داده‌‌‌های بیشتری برای استفاده در راستای بهینه‌سازی درآمد موثر از هر هزار نمایش داشته باشد.

درک رفتار کاربرانتان و آنچه‌که به آن واکنش نشان می‌دهند، کلید کسب درآمد از اپلیکیشن است. بهینه‌سازی مکان تبلیغات بر پایه‌ی آنچه درباره‌‌ی مشتریان می‌دانید، پتانسیل‌های درآمد را افزایش می‌دهد؛ بدون اینکه کاربر را قربانی کند.

کسب درآمد از اپلیکیشن

اگر به‌تازگی شروع به کسب درآمد از اپلیکیشن کرده‌اید، شکی نیست که یادگیری کار‌ها و اصول اولیه‌ی این‌که چطور درآمد خوبی داشته باشید، می‌تواند مضطرب کننده به نظر برسد؛ چون جنبه‌های مختلف آن پیچیده و صنعت به‌سرعت در حال تغییر است؛ اما اگر با اصول اولیه‌ی شیوه‌ی کار شبکه‌های تبلیغات، مفهوم تاثیر گذاشتن جایگذاری تبلیغ بر کیفیت و به دنبال آن بر میزان درآمد و همچنین این مفهوم که درک رفتار کاربر برای موفقیت بسیار مهم و حیاتی است، آشنا هستید، به‌درستی راه خود را پیدا کرده‌اید.

سها ذاکری

سها ذاکری

سها سال‌هاست که می‌نویسد؛ از دوران وبلاگستان فارسی تا امروز. او یک کتاب‌باز حرفه‌ای و عاشق ادبیات و هنر است. در زمینه‌ی ترجمه باتجربه است و همیشه ایده‌های جدیدی برای دیجیتال مارکتینگ دارد.

پاسخ دهید