مبحث کلمات کلیدی تنها به معنای انتخاب عباراتی باارزش برای جست‌وجو نیست. کلمات کلیدی مناسب به‌عنوان زیربنایی برای داشتن سئوی خوب به‌حساب می‌آید. زمانی که زیربنا را خوب بسازید، می‌توانید رتبه صفحه خود را در موتورهای جست‌وجو بالا ببرید و ترافیک بیشتری به سایت بیاورید. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که در انتخاب کلمات کلیدی مناسب به شما کمک می‌کند و می‌تواند بازدید زیادی برای سایت شما بیاورند؛ پس با تپلیغ آکادمی همراه باشید.

جست‌وجو برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب

درگذشته شرایط زندگی افرادی که به‌صورت حرفه‌ای در حوزه سئو فعالیت می‌کردند، بهتر بود. با استفاده از گوگل کیورد، کلمه‌هایی که جست‌وجوی زیادی دارند، مشخص شود. این شیوه تا همین چند سال پیش کار می‌کرد؛ اما گوگل از سال ۲۰۱۳ میلادی، این سیستم را تغییر داد. امروز شرایط کاملا متفاوت است. در شیوه‌های جدید، دیگر یک کلمه کلیدی خاص وجود ندارد و کلمات هم‌معنی و مرتبط هم حساب می‌شوند؛ همچنین یک صفحه می‌تواند با چند کلمه کلیدی بازدید بالایی داشته باشد؛ درواقع هیچ محدودیتی برای صفحه‌ها در نظر گرفته نشده است که از چه مقدار کلمات کلیدی استفاده کنند.

کلمه کلیدی

ارزش جست‌وجو

ارزش جست‌وجوی یک کلمه، معیار خوبی برای سنجیدن ترافیک از موتورهای جست‌وجو نیست. می‌توانید از کلمه‌ای با ارزش جست‌وجوی بالا استفاده کنید، اما دلیل نمی‌شود که ترافیک بالایی به سایتتان سرازیر شود؛ به‌طور مثال عبارت «سن دونالد ترامپ» هرماه نزدیک به ۵۱ هزار بار در آمریکا جست‌وجو می‌شود؛ اما حقیقت این است که تنها ۷۲۰۰ کلیک روی نتیجه‌های جست‌وجوی این عبارت انجام شده است. در حقیقت تنها ۱۴ درصد از جستجوها کلیک می‌شود.

کلمات کلیدی مناسب

ارزش جست‌وجو و ترافیک در برابر  هدف جست‌وجو

زمانی که کلمات کلیدی مناسب را پیدا کردید، با این چالش مواجه می‌شوید: «ارزش جست‌وجو و ترافیک یا هدف جست‌وجو؟». هدف جست‌وجو در اکثر موارد برنده است؛ پس زمانی که کلمه کلیدی را انتخاب می‌کنید و می‌خواهید برای آن محتوا تولید کنید، باید از خودتان این سوال را بپرسید که جست‌وجو کننده به دنبال چه چیزی می‌گردد و هدف جست‌وجوی او چه خواهد بود؟

دسته‌بندی اهداف جست‌وجو

در کل چهار دسته برای اهداف جست‌وجو در نظر گرفته شده است که همه موضوعات را شامل می‌شود:

 • اطلاعات: چگونه، چه چیزی؛
 • مسیریابی: حمل‌ونقل و مسیریابی؛
 • تبلیغات: پیدا کردن کالایی مشخص؛
 • تراکنش: خرید، دانلود و … .

برای مشخص کردن هدف جست‌وجو بهتر است گوگل را بررسی کنید؛ به‌طور مثال جست‌وجو پیرامون عبارت‌های «چگونه»، «بهترین» و «خرید»، نتایج جالبی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

کلمات کلیدی مناسب

چگونه کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنیم؟

قرار دادن کلمات کلیدی طولانی باعث می‌شود که ارزش صفحه سایت بیشتر شود و ترافیک بیشتری دریافت کند. کلمات کلیدی طولانی به معنی انتخاب طول کلمات نیست. کلمه کلیدی طولانی، ارزش جست‌وجوی پایینی دارد؛ اما معمولا نتایج جست‌وجوی زیادی را شامل می‌شود و خلا موجود در جست‌وجو را پر می‌کند.

پیدا کردن موضوعاتی با کلمات کلیدی طولانی، دو موضوع زیر را شامل می‌شوند:

 • صفحه موردنظر شما چه مقدار ترافیک دریافت می‌کند؟
 • چه کلمه کلیدی به جایگاه شماره یک می‌رسد؟
 • چند کلمه کلیدی درباره موضوع موردنظر وجود دارد؟

برای شناسایی بهترین کلمه کلیدی طولانی می‌توانید به رقیب‌های خود نگاه کنید و ببینید که آن‌ها با استفاده از چه کلمه‌هایی ترافیک جذب می‌کنند. برای این کار می‌توانید از ابزارهایی مثل Ahrefs یا سایت‌های مشابه استفاده کنید.

کلمات کلیدی مناسب
کلمات کلیدی مناسب

برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب چه کار کنیم؟

 • بررسی ارزش جست‌وجو، کلیک و میزان ترافیک: در ابزارهای حرفه‌ای مثل Ahrefs، می‌توانید میزان کلیک، ارزش کلمه کلیدی و ترافیکی را که به همراه دارد متوجه شوید.
 • رقیب‌ را زیر نظر داشته باشید: به این موضوع توجه کنید که رقیب‌ها از چه کلمات کلیدی بازدید کسب می‌کنند.
 • هدف جست‌وجو و کلمه کلیدی را با گوگل پیدا کنید: هدف جست‌وجو و کلمه کلیدی را با بررسی نتایج ۱۰ جست‌وجوی برتر گوگل به‌دست آورید.
 • آیا می‌توانید به هدف جست‌وجو تبدیل شوید؟ این سوال خیلی مهم است. آیا می‌توانید به هدف جست‌وجو تبدیل شوید؟ اگر جواب منفی است، دیگر آن را ادامه ندهید. اگر جواب مثبت است، مشکلات زیادی در پیش خواهید داشت.
 • دستی آزمایش کنید: برای این کار، ابتدا باید ارزش لینک‌ها را بررسی کنید. آیا شما می‌توانید لینک‌های باارزش‌تری برای سایت خود درست کنید؟ درحالی‌که استفاده از لینک قوی همه ماجرا نیست، اما باعث می‌شود که بتوانید ارزش زیادی برای کلمه‌های کلیدی مختلف پیدا کنید. این کار باعث می‌شود که ترافیک زیادی به سایت بیاید. سعی کنید درباره هر چیزی که به نظر گوگل ارزشمند است و رتبه صفحه را بالا می‌برد، مطلبی داشته باشید.
 • کلمه‌های مرتبط: درحالی‌که به دنبال کلمه کلیدی می‌گردید، می‌توانید فهرستی از کلمات درست کنید. از این کلمه‌ها می‌توانید برای مطالب مرتبط و مطالبی که پیرامون یک موضوع می‌نویسید استفاده کنید.
 • لینک بسازید: اضافه کردن لینک به مطلب جدیدی که تولید کرده‌اید باعث می‌شود آمار بازدید ارگانیک سایت بالا برود.
مجید نوردوست

مجید نوردوست

مجید بیش از ۱۰ سال است که درحوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی می‌نویسد. بازی‌های ویدیویی اصلی‌ترین علاقه او به حساب می‌آیند و به همین دلیل نیم‌نگاهی هم به فیلم‌ها و کتاب‌های فانتزی و علمی-تخیلی دارد.

پاسخ دهید