یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی آنلاین هر کسب‌وکاری، محتواست. امتیاز اصلی وب‌سایت هر کسب‌وکاری این است که محتوای ارزشمندی را به کاربران ارائه دهد. انتخاب کلمات کلیدی کاربر محور به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا محتوایی که آماده کرده‌اند، به‌راحتی در موتورهای جستجو پیدا شود؛ حتی اگر بهترین استراتژی بازاریابی محتوا اتخاذ شود، باز هم محتوایی که دارای کلمات کلیدی کاربر محور نباشد، بدون استفاده خواهد ماند؛ بنابراین با تپلیغ آکادمی همراه باشید تا شیوه تولید محتوای ارزشمندی را که به درستی در دسترس کاربران قرار بگیرد، بررسی کنیم.

اصطلاح «کلمات کلیدی» به گوش هرکسی که در کسب‌و‌کارهای دیجیتال فعالیت می‌کند‌، رسیده است. همه می‌دانند که کلمات کلیدی کاربر محور چگونه می‌تواند به داشتن بینش درست در استراتژی محتوا کمک کند؛ بنابراین کسب‌وکارها همواره برای به‌دست آوردن کلمه‌های کلیدی مربوط به خود، تحقیق می‌کنند.

کلمات کلیدی کاربر محور

۲۷ درصد از جستجو‌های کاربران به‌صورت عبارات سوالی است.

استراتژی کلمات کلیدی کاربر محور چیست؟

پیدا کردن کلمات کلیدی صحیح، فرآیندی خاص است. وقتی می‌توانید کلمات کلیدی مرتبطی را که به‌طور ویژه برای مخاطبان کسب‌وکارتان جذاب است، پیدا کنید؛ دلیلی ندارد که بر کلمات کلیدی کلیشه‌ای صنعت متمرکز شوید.

کلمات کلیدی کاربر محور

چرا سئوی کاربر محور؟

بررسی‌ِ تحقیقات اخیر «بلو نایل» (Blue Nile) نشان می‌دهد که ۲۷ درصد از جستجو‌های مردم به‌صورت یک عبارت سوالی بوده است. اگر به‌نظر شما این آمار اهمیت زیادی ندارد، سخت در اشتباهید. سازمان شما می‌تواند با پاسخ‌ دادن به سوال‌هایی که کاربران در جستجو‌هایشان مطرح می‌کنند، ترافیک قابل توجهی به‌سوی خود هدایت کند.

این یک موقعیت برد-برد است. با این کار شما هم مرجع اصلی پاسخگویی به سوالات می‌شوید و هم‌ کاربران، محتوای مفیدی را در پاسخ به سوالاتشان دریافت می‌کنند. استفاده از استراتژی کلمات کلیدی کاربر محور ، راهی برای رسیدن به این موقعیت برد-برد است.

کلمات کلیدی طولانی

تحقیقات بلو نایل نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، مردم بیشتر از کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keywords استفاده می‌کنند. چیزی حدود ۵۰ درصد جستجو‌های کاربران، دارای سه کلمه‌ یا بیشتر بوده‌ است؛ همچنین کاربران در استفاده از موتورهای جستجو، دنبال جواب‌هایی می‌گردند که با عبارتی که خودشان جستجو کرده‌اند، هم‌خوانی داشته باشد.

کلمات کلیدی کاربر محور

متخصصین بازاریابی محتوا باید اطمینان حاصل کنند که وب‌سایتشان درست در مواقع دل‌خواه کاربران، به‌عنوان نتیجه جسجو پیدا می‌شود؛ پس به‌جای آن‌که پاسخ هر سوال را به یک عبارت خاص منحصر کنند، شیوه‌ی تولید محتوا و انتخاب کلمات کلیدی کاربر محور را طوری تنظیم کنند که وب‌سایتشان به‌عنوان نتیجه‌ی جستجوی عبارت‌های مختلف به کاربران پیشنهاد شود؛ بنابراین پا را از کلمات کلیدی کلیشه‌ای فراتر بگذارید، با حقیقت آنچه کاربرانتان جستجو می‌کنند، مواجه شوید و ببینید که آن‌ها به‌طور دقیق کجا هستند. برای این کار سراغ یک بازاریاب دیجیتال کاربلد بروید تا کلمات کلیدی کاربر محور مربوط به کسب‌وکارتان را به‌شیوه‌های مختلف استخراج کند.

پشتیبانی مشتریان

ارتباط بین مشتری و تیم پشتیبانی مشتریان در بیشتر سازمان‌ها دچار اختلالاتی است و درواقع این ارتباط «به‌صورت دائم» برقرار نیست؛ همچنین رابطه‌ای درست و موثر بین تیم بازاریابی و تیم پشتیبانی مشتریان وجود ندارد. تیم پشتیبانی، چشم‌ها و گوش‌های سازمان است و باید ارتباطی صحیح و دائمی با تیم بازاریابی داشته باشد.

آن روی سکه؛ تاثیر سئو بر گوگل!
خواندن این مقاله

اگر کار سئو می‌کنید، صحبت کردن با مردم را فراموش نکنید. با آن‌هایی که تماس تلفنی را ترجیح می‌دهند، با تلفن و با آن‌‌هایی که با ایمیل راحت‌تر‌ند به کمک ایمیل حرف بزنید. حتی با آن‌هایی که چت کردن را دوست دارند، چت کنید. همچنین جواب بعضی از سوال‌ها را که برای مثال، چند نمونه از آن‌ها را نوشته‌ایم، از تیم پشتیبانی مشتریان بپرسید:

  • مشتریان، بیشتر چه سوال‌هایی می‌پرسند؟
  • نظر مشتریان درباره محصول یا خدماتتان چیست؟
  • مشتریان، بیشتر نگران چه هستند؟
  • مشتریان چه‌ چیزهایی را نتوانسته‌اند در وب‌سایت پیدا کنند؟

همه این سوال‌ها می‌تواند کمبودهای محتوای وب‌سایتتان را به شما نشان دهد.

انجمن‌ها

انجمن‌ها یکی از بهترین بسترها برای فهمیدن زبان پرسونای مشتری و ایده گرفتن برای ادامه فرآیند تولید محتوا هستند. در انجمن‌ها و در قسمت نظرات وب‌سایت‌ها بگردید و ببینید مردم در مورد خدمات یا محصولاتتان چه می‌گویند؟ این کار به شما کمک می‌کند تا نواقص محتوا و مشکلات رایج کاربران را پیدا کنید و همچنین بدانید که چه محتوایی تولید کنید تا نیاز مخاطبان را تامین کنید؛ برای مثال ممکن است یک وب‌سایت فروش محصولات مربوط به تکنولوژی، کاربرانی را که از طریق موتورهای جستجو دنبال آن محصولات می‌گردند، به خوبی به‌سمت سایت هدایت می‌کند؛ اما توانایی پاسخ‌گویی به سوالات مشتریان جدیدی را که به تازگی وارد فرآیند خرید شده‌اند، نداشته باشد؛ این‌جاست که خواندن انجمن‌ها و نظرات کاربران به شما کمک می‌کند و در نتیجه‌ی این کار، ترافیک ارگانیک در مدت دو تا سه ماه، حدود ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

کلمات کلیدی کاربر محور

سایت‌ های بررسی

سایت‌ های نقدوبررسی زیادی وجود دارد که می‌توانید با تحلیلشان، کلمات کلیدی کاربر محور مهمی را به‌دست آورید؛ زیرا متوجه می‌شوید که دیگران در مورد محصول یا خدمات شما چه نظری دارند و ادبیات افرادی که در مورد آن نظر می‌دهند چیست.

کلمات کلیدی کاربر محور

جالب است بدانید افرادی که مطالب نقدوبررسی سایت‌های بی‌طرف را می‌نویسند، مجبور به تعریف یا تخریب نیستند؛ همچنین مقید به خطوط قرمز و دستورالعمل‌های سازمان خاصی هم نیستند؛ بنابراین نظرات و نقدهای منصفانه‌ای می‌نویسند. پس بهتر است با بررسی این سایت‌ها، کلمات کلیدی کاربر محور مربوط به خود را به‌دست آورید. برای این منظور می‌توانید سوالاتی مطرح کنید که به چند نمونه از آن‌ها در این مطلب اشاره کرده‌ایم:

  • کسانی که در قسمت نظرات، در مورد محصول یا خدمات شما می‌نویسند، به چه مواردی اشاره کرده‌اند؟
  • افراد به‌طور معمول به چه مشکلاتی برخورده‌اند؟
  • کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌هایتان را دوست دارند و کدام را دوست ندارند؟

با این کار نه‌تنها مشتریان بالقوه‌ی خود را به وب‌سایتان هدایت می‌کنید، بلکه اطلاعات ارزشمندی را درباره ذائقه کاربران به‌دست می‌آورید. با دست‌یابی به کلمات کلیدی کاربر محور ، ترافیک بیشتری به وب‌سایتتان هدایت کنید؛ همچنین مطمئن می‌شوید محتوایی که برای تولیدش هزینه می‌کنید، به‌درستی به نیاز کاربران پاسخ می‌دهد.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید