بیش از ۸۵ درصد از برند‌ها، کمپین بازاریابی محتوا را انتخاب می‌کنند؛ اما تنها نیمی از آن‌ها فکر می‌کنند که در این کار درست عمل کرده‌اند یا نه؛ چرا؟کمپین بازاریابی محتوا ، کسب‌وکار را آسیب‌پذیر می‌کند و جنبه‌ای از آن را نشان می‌دهد که مشتریان نمی‌بینند. افکار و ایده‌ها را به خط می‌کشد و تا از مردم جواب بگیرد.

در ادامه با تپلیغ آکادمی همراه شوید تا با هم چند نمونه‌ی موفق از کمپین بازاریابی محتوا را بررسی کنیم؛ کمپین‌هایی که درست انجام شده‌اند و می‌توانید از آن‌ها چیزی یاد بگیرید.

۱. کمپین بازاریابی محتوا ؛ اشتراک کوکا

به‌احتمال زیاد نام این کمپین بازاریابی محتوا را شنیده‌اید. کمپین «اشتراک کوکا»، این فرصت را برای همه ایجاد کرد که نوشیدنی موردعلاقه‌ی خود را با نام دلخواهشان ثبت کنند. شرکت کوکا کولا، ۱۵ مورد از معروف‌ترین اسامی را در استرالیا انتخاب کرد و روی شیشه‌های نوشابه حک کرد؛ این کار توجه زیادی را به در تمام جامعه جذب کرد و کوکا کولا توانست نامش را دوباره بر سر زبان‌ها بیندازد.

از آن زمان، این کمپین بازاریابی محتوا به سراسر جهان گسترش یافت. حالا بیایید ابعاد مختلف این کمپین را بررسی کنیم.

  • چرا این کمپین موفق بود؟ شخصی‌سازی. بیدار کردن این احساس شخصی، راز بازاریابی محتواست.
  • کوکا کولا احساس خاص بودن را برای افراد ایجاد کرد؛ من و بطری نوشابه‌ام، شما همه!
  • کوکا کولا رفتار آنلاین را ردیابی نمی‌کند، به احساس غرور مشتری بها می‌دهد.
  • کوکا کولا مهم‌ترین چیز را به مشتریان اختصاص داد: نام آن‌ها.
کوکا کولا

موضوع موردعلاقه برای هر کسی، خودش است؛ پس اگر می‌خواهید توجه مردم را جلب کنید، استفاده از نامشان، شروع خوبی است. تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۴ درصد از بازاریابانی که به شخصی‌سازی مسلط هستند، مشارکت مشتری را افزایش داده‌اند؛ اما تنها ۱۹ درصد از آن‌ها از این ابزار استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید توجه مردم را جلب کنید،
استفاده از نامشان، شروع خوبی است.

کوکا کولا با افزایش درخواست از مردم برای به اشتراک گذاشتن محصولش، باعث ایجاد انقلابی در رابطه عاطفی با مشتریانش شد؛ بنابراین به مشتریانتان به‌عنوان افرادی بااحساس نگاه کنید. خودتان را جای آن‌ها بگذارید؛ دوست دارید چه احساسی را به آن‌ها منتقل کنید؟ شخصی‌سازی و ارتباط عاطفی، کلید کار است.

مایکروسافت

۲. کمپین بازاریابی محتوا ؛ داستان های مایکروسافت

لذت بردن از داستانی خوب در ذات همه‌ی انسان‌ها وجود دارد. داستان‌گویی، هورمون احساس خوب یعنی اکسی‌توسین را ترشح می‌کند و اگر بتوانید مخاطبانتان را با خودتان همراه کنید تا احساسات داستان‌هایتان را درک و با شما همذات‌پنداری کنند، به شما اعتماد خواهند کرد و در نهایت از شما خرید می‌کنند.
هرچه بهتر داستان بگویید، بهتر با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنید و ارتباط بهتر، وابستگی قوی‌تر ایجاد می‌کند.

استراتژی گوگل پادکست می‌تواند شنوندگان پادکست در جهان را دو برابر کند!
خواندن این مقاله

کودکان از همه بهتر می‌دانند که چطور داستانی خوب تعریف کنند؛ پس چه جایی بهتر از یک وبلاگ برای ارائه این داستان‌های کودکان؟ این طرز فکر، ایده‌ی ایجاد کمپین بازاریابی محتوای «داستان های مایکروسافت» بود؛ فضایی برای تمام مردم از کودکان گرفته تا افراد میان‌سال داستان‌هایی در مورد اینکه چطور با دستگاه‌ها و خدمات مایکروسافت به موفقیت‌های بزرگی رسیدند، بنویسند.

۳. کمپین بازاریابی محتوا ؛ غذای ما، سوالات شما

تا حالا فکر کردید، چه چیزی در گوشت همبرگر است؟ یا اینکه فست فودها موردعلاقه‌تان چطور طبخ می‌شود؟ پاسخ این سوالات، ایده‌ی کمپین بازاریابی محتوایی مک دونالد با نام «غذای ما، سوالات شما» (Our Food, Your Questions) بود.

مک دونالد کانادا تصمیم گرفت تا پاسخگوی سوالات مشتریان باشد؛ پاسخ به همه آن‌ها!

همبرگر

پاسخ به بیش از ۱۰ هزار سؤال مشتریان، راهی برای کمک به ایجاد ارتباط قوی با آن‌هاست. مک دونالد از پشت نام تجاری بزرگ خود بیرون آمد و حقایق را با مردم به اشتراک گذاشت و مردم این شفافیت را دوست داشتند. این استراتژی بازاریابی محتوا، یعنی پاسخ صادقانه به سوالات مشتری باعث تغییر احساسات عمومی در مورد نام تجاری شما از طریق صداقت می‌شود.

مدیر بازاریابی مک دونالد کانادا می‌گوید: «اگر داستان خوبی برای گفتن دارید آن را بگویید. اما به شیوه‌ای درست و قابل‌اعتماد و این کار اعتماد و باور ایجاد می‌کند. با این کار می‌توانید حتی بزرگ‌ترین بدنامی خود را در ذهن افراد تغییر دهید و آن را به حسن شهرت تبدیل کنید.»

پاسخ صادقانه به سوالات مشتری، احساسات عمومی را در مورد برند شما تغییر می‌دهد.

پس باید در نظر داشته باشید که در زمینه‌ی ارتباط با مشتری، می‌توانید از بازاریابی محتوا به عنوان ابزاری قدرتمند استفاده کنید.

اگر با خواندن این مقاله چشمه‌های خلاقیت در شما شروع به جوشیدن نکرده است، این کمیپن‌های موفق را عمیق‌تر بررسی کنید؛ اما قبل از این‌کار بیایید به پنج ویژگی هرکدام از این کمپین‌ها اشاره کنیم:

  • داستان‌های قدرتمندی بگویید.
  • صادق باشید.
  • هر جا که می‌توانید امکان شخصی‌سازی را در اختیار مشتری‌هایتان قرار دهید.
  • کیفیت بالاتر از کمیت قرار دارد؛ ولی ترکیب این دو بهترین حالت است.
  • محتوای ویدئویی بهترین نوع محتوا برای بازاریابی است.
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید