گروه های اینگیجمنت چه هستند؟

گروه های اینگیجمنت به گروه‌هایی در تلگرام یا هر جای دیگر گفته می‌شود که در آن‌ها عده‌ای جمع شده و پست‌های همدیگر را در فیس‌بوک یا اینستاگرام لایک کرده یا زیر آن‌ها کامنت می‌گذارند. گاهی اوقات به آن‌ها «غلاف کامنت» یا «غلاف درگیری» هم گفته می‌شود.

ایده پشت گروه های اینگیجمنت چیست؟

افراد حاضر در گروه‌های درگیری، از فالو کردن یکدیگر فراتر رفته و علاقه‌مند به تبادل لایک با هم‌دیگر هستند. (هر عضو به ازای گرفتن لایک و کامنت از سایرین، این کار را برای آن‌ها به‌صورت متقابل انجام می‌دهد). این روش باعث ایجاد کامنت‌های واقعی و همچنین لایک‌های واقعی برای هر فرد حاضر در گروه می‌شود. هدف یکسان و اصلی آن‌ها، به‌دست آوردن فالوئر با استفاده از ایجاد ترافیک اضافی است.

گروه های اینگیجمنت

گروه های اینگیجمنت چطور کار می‌کنند؟

گروه های اینگیجمنت در پیام‌رسان‌هایی مثل تلگرام یا اسکایپ، فیس‌بوک یا اینستاگرام فعال هستند. زمانی که یکی از کاربران گروه، یک پست جدید را آپلود می‌کند این پست را در داخل گروه نیز به‌اشتراک می‌گذارد تا بقیه بتوانند آن پست را لایک کرده یا برای آن کامنت بگذارند. افراد گروه همچنین یک پوسته در پیام‌رسان ایجاد می‌کنند تا هر عضو از پست‌های جدید باخبر شود. یکی از دلایل علاقه به این گروه‌ها، الگوریتم تازه اینستاگرام است که بقیه پست‌ها را به‌صورت زمان‌بندی‌شده به نمایش نمی‌گذارد. بسیاری از کاربران معتقدند که با درگیری بیشتر کاربران با پست‌های آن‌ها، شانس نمایش پست‌هایشان به فالوور‌ها در اولویت بالاتر قرارگرفته و درنهایت شانس قرارگیری آن محتوا در صفحه اکسپلور نیز بالا می‌رود و این پروسه در آخر منجر به جذب فالوئرهای بیشتری می‌شود. طی تحقیقاتی که انجام دادیم، متوجه شدیم که کیفیت گروه های درگیری با یکدیگر متفاوت است. ادمین بعضی از گروه‌ها بافکرتر هستند و برای تعداد کاربران گروه یک حد مشخص را تعیین می‌کنند، بعضی دیگر از گروه‌ها خیلی به راندمان گروه توجه ندارند؛ مثلاً گروه‌هایی وجود دارند که فقط ۱۵ کاربر را در گروه خود می‌پذیرند که میزان فعالیت این افراد باید همیشه یکسان باشد تا از کیفیت کامنت‌ها مطمئن باشند. و نکته جالب دیگر این است که هر کاربر به‌نوعی از فعالیت خود گزارش می‌دهد تا وظایف همه مشخص باشند.

سواستفاده‌گران اینگیجمنت

کاربران گروه های اینگیجمنت باید تابع یک سری قوانین باشند. این قوانین، برای اطمینان از کیفیت اینگیجمنت ایجاد شده‌اند. بیشتر این قوانین موجب درگیر شدن کاربران با پست‌های افراد دیگر، قبل از به اشتراک‌گذاری پست‌های خود می‌شوند. بیش از آن، کامنت‌ها حتماً باید شامل یک تعداد معین از کلمات باشد تا مثل ربات‌های کامنت‌گذار به‌نظر نیایند. همچنین ارسال چند ایموجی به‌عنوان یک کامنت، ممنوع است. درصورتی‌که اعضا، این قوانین را رعایت نکنند به‌احتمال‌ زیاد فعالیتشان در گروه مسدود (Ban) می‌شود. باوجود تمام این تدابیر، به‌نظر می‌آید باز هم اطمینان از «اینگیجمنت باکیفیت» سخت باشد. بعضی از کاربران، سود بسیاری از این گروه‌ها برده و فالوئر‌های زیادی را بدون حفظ استاندارد «دو‌طرفه»، جذب می‌کنند. کامنت‌های این افراد اصطلاحاً «زالو» نامیده می‌شود چراکه این افراد معمولاً با زرنگی، کامنت‌های مشابهی را کپی کرده و برای همه کاربران از همان استفاده می‌کنند. ناگفته نماند که برخی از این گروه‌ها، برای خدمات خود مبلغی را به‌عنوان حق عضویت دریافت می‌کنند.

چطور درگیری فیک (غیرواقعی) را تشخیص دهیم؟

ردیابی اینگیجمنت‌های فیک، چه در گروه های اینگیجمنت و چه در مواردی که به‌صورت پولی به‌دست آمده، بسیار سخت است، اما فاکتور‌هایی وجود دارند که ممکن است لایک و کامنت فیک را با آن‌ها تشخیص داد. ما به فاکتور کیفیت کامنت اشاره کردیم اما کمیت نیز یک نشانه دیگر است. برای مثال، پست‌های یک اینفلوئنسر را در نظر بگیرید که در یک سطح یکسانی از کمیت قرار دارد: یعنی تعداد لایک و کامنت در همه پست‌ها تقریباً در یک حد معین قرار دارند و در طول زمان این حد معین، افزایش می‌یابد. اگر این اعداد به‌صورت فاحش تغییر کنند ممکن است مشکوک باشد. اگر این اینفلوئنسر لایک‌های بیشتری را برای یک پست خاص در مقایسه با باقی پست‌ها دریافت کرده باشد (با در نظر گرفتن کیفیت و محتوا)، این می‌تواند نشانی از لایک‌ها و کامنت‌های خریداری‌شده باشد.

۵ راز ناشناخته در امر سئو و بهینه‌سازی اینستاگرام کسب‌و‌کارها
خواندن این مقاله

عضویت در گروه های اینگیجمنت چطور روی همکاری با اینفلوئنسر تأثیر می‌گذارد؟

باید این حقیقت را پذیرفت که گروه‌هایی وجود دارند که باعث اعتبار، معنا و درگیری مرتبط می‌شوند. اعضای این گروه‌ها معمولاً به ایجاد یک ارتباط بر پایه اعتماد علاقه دارند. خوبی این نوع گروه‌ها این است که کاربران علاقه خود را در محتوای خود بروز می‌دهند (یعنی آن فرد، در یکی از پست‌هایش مانند یک اینفلوئنسر شما را تبلیغ می‌کند). در این حالت، مشارکت اینفلوئنسر در یک گروه، یک ارزش‌افزوده برای شما ایجاد می‌کند؛ زیرا خود آن اینفلوئنسر به‌تنهایی می‌تواند تعداد زیادی کاربر را به سمت حساب شما شناور کند اما در مقابل، تعداد بسیاری گروه وجود دارند که تنها بر پایه «بده و بستان» کار می‌کنند. در این حالت تصور کنید می‌خواهید یک اینفلوئنسر که با برند شما همخوانی دارد را پیدا کنید. یک جنبه حیاتی که باید به آن توجه کنید، میزان درگیری است که به‌نوعی یک بازخورد از سوی پست‌‌های اینفلوئنسر است. یک اینگیجمنت معتبر، کلید کار است؛ زیرا این نوع از اینگیجمنت، فقط از سوی فالوئر‌های واقعی که به محتوای شما علاقه دارند، برمی‌آید. در مقابلِ لایک‌ها و کامنت‌های خریداری‌شده که از سوی ربات‌ها می‌آیند، اعضای گروه های اینگیجمنت که واقعی هستند قرار دارند. البته لازم به‌ذکر است که این افراد، فقط برای اینگیجمنت متقابل دیگران، پست‌هایشان را لایک کرده و برای آن، کامنت می‌گذارند؛ پس در اکثر اوقات، علاقه واقعی از سوی آن‌ها در کار نیست.

نتیجه‌گیری

از دید کمیتی، اینگیجمنت اینفلوئنسری، زمانی بالا می‌رود که گروه های اینگیجمنت هم در کنار آن وجود داشته باشند؛ اما اگر یک اینفلوئنسر، عضوی از یک گروه بزرگ‌تر -با تعداد نامحدودی از افراد- باشد، میزان علاقه در این گروه های اینگیجمنت بسیار متنوع است و لزوماً با برند شما مطابقت ندارد و دلیل آن هم این است که اینفلوئنسر‌ها معمولا با گروه افراد مختلف در جایگاه‌های مختلف در ارتباط هستند. میزان درگیری اینفلوئنسر به‌احتمال‌ زیاد از دید کیفی پایین است. نرخ درگیری، به رابطه دوطرفه در کامنت‌ها و لایک‌ها وابستگی زیادی دارد که ممکن است به خود محتوا ربطی نداشته باشد و به‌همین دلیل ممکن است این همکاری برای شما، سودی در بر نداشته باشد. بنابراین در نظر داشته باشید میزان بالای درگیری، لزوماً به معنای ارزش کیفی نیست. وقتی به دنبال یک اینفلوئنسر مناسب برای برند خود می‌گردید، همیشه در نظر داشته باشید که این درگیری می‌تواند فِیک باشد؛ پس همیشه سطح کیفی و کمی را به‌صورت همزمان در نظر بگیرید.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید