اگر به اطراف خود توجه نکرده باشید، ممکن است از دیدن محتوای همه‌گیر آنلاینی مانند گیف های موبایل تعجب کنید و عجیب‌وغریب به نظرتان برسد.
دوران داستان‌سرایی‌های بصری مانند تصاویر اینستاگرامی یا متن‌های کوچک توییتری به سر رسیده است، این داستان‌ها را فراموش کنید. گیف‌ها محتواهای تعاملی هستند که حتی در چین هم به‌عنوان یک نمادگرایی عمیق که در ایموجی و گیف‌ها  پنهان شده، از تیغ سانسور در امان مانده است.
با تپلیغ آکادمی همراه بمانید تا درباره گیف های موبایل بیشتر بدانید.

GIF های موبایل
GIF های موبایل

اقتصاد توجه در گیف های موبایل  و ایموجی‌ها

در دنیایی با سیر تکاملی متفاوت در اقتصاد توجه، نقطه اوج بین ویدیوهای کوچک (میکرو) و تصاویر استاتیک کجاست؟ به نظر می‌رسد که این نقطه، گیف های موبایل هستند. تعداد لایک گیف‌های موجود در وب‌سایت‌هایی مثل Imgur و Reddit (ردیت سایتی آمریکایی است که هزاران شبکه را از جمله خبرها و انجمن‌ها در خود جای داده است) این موضوع را تایید می‌کند و همه‌چیز را در مورد محتوا تغییر می‌دهد.

گوگل، تِنور را صاحب شد

در پایان ماه مارس ۲۰۱۸ میلادی، گوگل برای قدرت بخشیدن به گیف‌های خود، کمپانی «تِنور» (Tenor) را صاحب شد. تِنور، پلتفرمی برای اندروید، iOS و کامپیوترهای شخصی است که پایگاه عظیمی از داده‌های قابل جستجو از گیف‌ها را ارائه می‌دهد. یک پلتفرم پیشرو دیگر جستجو برای گیف‌ها، Giphy است؛ موتور جستجوی چهارساله گیف که ۱۵۰ میلیون دلار در زمان تاسیس آن تأمین مالی شد و اکنون ارزش آن تا ۶۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

GIF های موبایل

تکامل محتوای میکرو

شاید گیف بهترین راه کسب درآمد از یک توجه ۲-۴ ثانیه‌ای در عصر موبایل باشد. ویدیوها روی محور محتواهای کوچک‌تر می‌چرخند، پس تصویر چه کاری انجام می‌دهد؟ پاسخ این سوال دینامیک و پویاست و به‌طور فزاینده‌ای خلق و جستجوی گیف‌ها را آسان می‌کند.
تِنور خودش به‌طور مستقلی عمل می‌کند، دارای ۵۰ کارمند است و در سانفرانسیسکو، نیویورک و لس‌آنجلس قرار گرفته است. با حدود ۳۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه بیشتر از ۱۲ میلیارد جستجو را در هر ماه هدایت می‌کند.

GIF های موبایل
GIF های موبایل

نقطه اوج جستجوی گیف

در میان سه موتور برتر جستجوی گیف، موتور جستجوی GIPHY، اولین و بزرگ‌ترین موتور جستجوی گیف با ۳۰۰ میلیون کاربر فعال روزانه است که حدود ۱۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. گیف‌ها چه در Reddit باشند یا GIPHY یا Imgur، شگفت‌انگیزترین نوع از ارتباط محسوب می‌شوند که حتی پایشان به صنعت تبلیغات هم باز شده است.

گیف‌ها به عنوان زبان نمادگرایی نسل Z

گیف‌ها تقریبا شبیه زبان Meme نسل Z هستند که حتی برای خودشیفته‌های نسل قبل هم مقداری گیج‌کننده‌اند. گیف‌ها حتی سریع‌تر از وبلاگ و ویدیوهای پخش زنده همه‌گیر می‌شوند. این دقیقا همان چیزی است که نشان‌دهنده شکست یوتیوب و فیس‌بوک در نوآوری است.

GIF های موبایل

وب‌سایت‌های پرطرفدار شبیه ردیت، در حال حاضر بر شبکه‌های اجتماعی حکمرانی می‌کنند

در دنیایی که ویدیوهای فیس‌بوک خیلی موفقیتی کسب نکردند و فقط به‌عنوان شاخه‌ای از ویدیوهای اسپم همه‌گیر شدند، گیف‌ها و Memeهایی که از طریق پیام قابل‌انتقال بودند، در همه لحظات قابل‌دسترس و قابل‌توجه بودند. گیف‌ها یک جنبه ارتباطی بین همسالان را کامل می‌کنند. گیف‌های جمع‌آوری‌شده از کاربران فعال روزانه، بیشتر احساس هم‌دوره بودن ایجاد می‌کنند.حتی شبکه کسب‌وکار لینکدین در حال حاضر نمایش ویدیوهای نیتیو را افتتاح کرده است، که درواقع گیف‌اند. اگر یک میکرو ویدئو بتواند یک سرویس یا یک محصول را محصور کند و پوشش دهد، گیف آن می‌تواند در عرض چند ثانیه، آن را نشان دهد. قابلیت به اشتراک‌گذاری گیف‌ها بیشتر است و این مهم‌ترین نکته‌ای است که به گیف ارزش سرگرمی می‌دهد و همان چیزی است که نسل Z به ما می‌آموزد این‌که برندها باید بیشتر جنبه سرگرم‌کننده داشته باشند.

شما اخیرا با GIF ها چه کاری انجام داده‌اید؟

GIF های موبایل
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید