در هنگام طراحی بدون رنگ تجربه کاربری وقتی به‌صورت سیاه‌وسفید شروع به طراحی کنید، واضح‌تر اندیشیده و اولویت‌بندی بهتری انجام خواهید داد.

برای موفقیت در این زمینه به ۴ دلیل زیر توجه کنید:

۱. روی طرح‌بندی و فضا‌سازی تمرکز کرده‌اید

در زمان شروع طراحی، از ترکیب رنگ‌های سیاه‌وسفید استفاده کنید، درنتیجه بیشتر زمان شما صرف این مورد می‌شود که چطور اجزا را در فضا قرار دهید تا باهم به شکل گروه درآیند. در این صورت شما به فاکتور‌های نامرئی اما مهم مثل خوانایی (ارتفاع، پاراگراف و تایپوگرافی خط‌ها)، مرکز توجه (دکمه‌های فراخوان و اندازه آن‌ها)، و خاصیت اسکن پذیری (گروهی از المان‌ها، فضا) فکر می‌کنید.

طراحی بدون رنگ

۲. مشتریان شما سؤالات صحیحی بپرسند

طراحی خوب زمان می‌برد. در مراحل اولیه طراحی، بیشتر طراحان از نشان دادن کار ناقص به مشتری خجالت می‌کشند و از بازخورد‌های اولیه بازمی‌مانند. من نمی‌توانم اهمیت گرفتن بازخور اولیه از مشتری را توصیف کنم؛ این کار جلوی تکرار و اتلاف زمان شما در جهت اصلاحات را می‌گیرد. بیشتر مشتریان حتی نمی‌دانند چه می‌خواهند و یا از دادن بازخورد سازنده عاجزند. نشان دادن نسخه‌های اولیه به آن‌ها که کمی از طراحی بامداد روی کاغذ پیشرفته‌تر است، باعث می‌شود آن‌ها را در جریان پرسیدن سؤالاتی قرار دهد که سازنده‌تر باشند.

شما ممکن است با این سؤال مواجه شوید که «چه رنگی برای این دکمه مناسب است» که قطعاً از «چرا این دکمه را زرد قرار داده‌ای» سازنده‌تر است.

۳. طراحی‌های شما واضح باشند

در طراحی بدون رنگ به شکل ساده و واضح، کار راحت نیست. زمانی که شما طراحی خود را به‌صورت سیاه‌وسفید انجام دهید، تمام تمرکز شما روی کارایی، فضاسازی، اندازه‌ها، لایه‌‌بندی المان‌ها، عملکرد‌ها و جریان‌ها معطوف می‌شود. اولین نسخه طراحی شما باید تنها روی سایه‌های سیاه‌وسفید بناشده باشد تا بتوان توازن وزنی بین المان‌ها را نشان داد.

طراحی واضح

۴. در طراحی بدون رنگ ثبات ایجاد کنید

بهترین حالت این است که از سه رنگ یا کمتر در طراحی خود استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های زیاد در طراحی ممکن است کاربر را گیج کرده یا توجه وی را به بخش‌های کم‌اهمیت‌تر جلب کند. زمانی که شما یک برند تک‌رنگ دارید و قصد دارید آن را در یک طراحی کاملاً سیاه‌وسفید به‌کار بگیرید، چشمان کاربر بیشتر به این بخش جذب خواهد شد.
بنابراین دفعه بعد که تصمیم گرفتید شروع به طراحی کنید، استفاده از رنگ‌ها را برای یک‌زمان مشخص فراموش کنید تا طراحی بدون رنگ خود را به‌صورت سیاه‌وسفید کامل کنید.

دیجیتال مارکتینگ با مدیریت شبکه های اجتماعی چه تفاوتی دارد؟
خواندن این مقاله
میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید