جای تعجب ندارد اگر بگوییم هدایت ترافیک به وب‌سایت شما، کلید «نرخ تبدیل» (Conversion Rate) بیشتر و افزایش درآمد است. اگر مردم از کسب‌وکار اینترنتی شما بازدید نکنند، مطمئنا خرید الکترونیکی هم انجام نمی‌دهند.

جای تعجب ندارد اگر بگوییم هدایت ترافیک به وب‌سایت شما، کلید «نرخ تبدیل» (Conversion Rate) بیشتر و افزایش درآمد است. اگر مردم از کسب‌وکار اینترنتی شما بازدید نکنند، مطمئنا خرید الکترونیکی هم انجام نمی‌دهند.
بااین‌حال، به نظر می‌رسد هر کسب‌وکاری که در سال ۲۰۱۸ برای همه‌چیز بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) انجام داده است، ترافیک وب‌سایتش افزایش یافته است.
در حال حاضر، سئو یک استراتژی موثر در رشد دیجیتالی است. به گفته نت مارکت شیر، گوگل به‌تنهایی ۷۲ درصد از کل ترافیک جستجوی جهانی کامپیوترهای شخصی را در سال گذشته به سمت وب‌سایت‌ها هدایت کرده است؛ اما با رشد اینترنت و اضافه شدن شرکت‌هایی که برای رسیدن به رتبه یک در کلمات کلیدی مشابه مبارزه می‌کنند، شانس رتبه‌بندی و هدایت ترافیک، به مقدار زیادی کاهش یافته است. ازاین‌رو، برندهای برتر، باید روش‌های دیگری را برای افزایش ترافیک سایت پیدا کنند.
قبل از اینکه بازاریابان، یک کمپین جدید برای ترافیک سایت پیاده‌سازی کنند، ابتدا باید سهم خود را از ترافیک جاری، تجزیه‌وتحلیل و بررسی کنند. از ابزارهایی مانند Google Analytics و SEMRush استفاده کنید تا تعیین کند که ترافیک شما از کجا می‌آید، کاربران چه مدت سایت شما را بررسی می‌کنند، از کدام‌یک از صفحات و محتواهای شما بیشترین لذت را می‌برند و در چه مقطعی از سفر کاربری خود سایت را ترک می‌کنند. دسترسی به این اطلاعات شما را قادر می‌سازد تا یک استراتژی بهتر و قوی‌تر در کانال‌هایی که به‌طور بالقوه کلیک شما را افزایش می‌دهد، ایجاد کنید.

ترافیک وب‌سایت را می‌توانید با این پنج استراتژی افزایش دهید:

هدایت ترافیک
هدایت ترافیک

۱. نویسنده مهمان وبلاگ شوید

وبلاگ نویسی به‌عنوان مهمان در وب‌سایت‌های دیگر، شما را به اهداف متعددی می‌رساند. در مرحله اول، موجب تقویت روابط عمومی شده و اعتبار شما را به‌عنوان متخصص در صنعت و فضاهای عمومی افزایش می‌دهد. این کار سبب می‌شود برند شما شناخته‌تر شود و شرکتتان در معرض دید مشتریان بالقوه جدید قرار گیرد. به‌عنوان یک پاداش کوچک، این کار رتبه‌بندی سئو را از طریق بک لینک ها به سایت شما افزایش می‌دهد (اگرچه این هنوز هم نکته این مقاله نیست …).
وبلاگ نویسی مهمان به‌طور موثری، کسب‌وکارها و وب‌سایت‌هایی را برای همکاری پیدا می‌کند تا آنها، با به اشتراک‌گذاری مخاطبان و / یا صنعت هدفشان به‌اندازه کافی ترافیک دریافت کنند و ارزشمند باشند. اگر کسب‌وکار شما وبلاگ داشته باشد، می‌توانید با سایر متخصصان صنعت مصاحبه کنید و مصاحبه‌شونده‌ها و شرکت‌هایشان را تشویق کنید تا مصاحبه‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و صفحات مطبوعات خود به اشتراک بگذارند.

از معیارهای ماهانه آن‌ها بپرسید و ببینید اگر مقاله خود را در کانال‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی قرار دهید کدام دکمه‌های فراخوانی که کاربران را به سمت وب‌سایت شما هدایت می‌کند، به شما اختصاص می‌یابد.

۲. سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، یک بازار در حال رشد برای کسب‌وکارهای آنلاین است. طبق نظر شبکه اجتماعی Sprout، شبکه‌های اجتماعی به‌طور مستقیم ۷۴ درصد از تصمیم‌گیری خرید مصرف‌‎کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی می‌توانند هم به‌عنوان یک سازنده برند عمل کنند که بر وفاداری و ترافیک برند در بلندمدت و بر کلیک و ترافیک خیلی سریع تاثیر می‌گذارد.
فقط به پست‌های ارگانیکی که خودتان در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید تکیه نکنید. متاسفانه، بسیاری از الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی، پست‌های کسب‌وکار را در پایین مطالب خود می‌گذارند. لازم است شرکت‌ها برای تبلیغشان پول بپردازند تا توسعه پیدا کنند. بااین‌حال، شبکه‌های اجتماعی پولی مانند تبلیغات فیس‌بوک یکی از ارزان‌ترین انواع تبلیغات آنلاین است و اگر به خوبی اجرا شود، بازده خوبی در سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد – کلید کار، یافتن یک شبکه اجتماعی بزرگ است که بتواند به‌عنوان یک شرکت بازاریابی، استراتژی موثری برایتان ایجاد کند.

هدایت ترافیک

۳. از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید

اگرچه در مورد بازده دقیق سرمایه‌گذاری در بازاریابی ایمیلی، تفاوت‌هایی وجود دارد، اما منابع، همگی بر این باورند که یکی از ابزارهای مفید بازاریابی است و بازده زیادی در سرمایه‌گذاری دارد. برندها می‌توانند محصولات، خدمات و حتی طرح‌های بازاریابی محتوا را با یک ایمیل ساده یا خبرنامه تبلیغاتی تبلیغ کنند.
برای به حداکثر رساندن مزایای بازاریابی ایمیلی، تست A/B، انجام دهید، تقسیم‌بندی و شخصی‌سازی را امتحان کنید. این تاکتیک‌ها، رابطه شخصی‌تری را بین شما و مشتریانتان تقویت می‌کند و به مشتریان شما در تعیین خطوط محتوا و انتخاب موضوعاتی که آنها ترجیح می‌دهند کمک می‌کند. هنگامی‌که احتمال آن هست که مشترکین شما، ایمیل‌ها را هم باز کنند و هم با آن ارتباط برقرار کنند، برایشان ایمیل بفرستید.

هدایت ترافیک

۴. محتوای ویدیویی اضافه کنید

ویدئو، هنوز یک شکل بی‌نهایت موثر از بازاریابی محتواست؛ برای مثال، اگرچه بسیاری از کسب‌وکارها بر وبلاگ‌ها و فالوئرهای اینستاگرام تمرکز می‌کنند، اما ویدیوهای مبتکرانه، بیشترین نظرات و به اشتراک‌گذاری‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. طبق گزارش موسسه «هات اسپات استیت» از ویدئو مارکتینگ، ۷۶ درصد از بازاریابان می‌گویند که محتوای ویدئویی ترافیک وب‌سایت آن‌ها را افزایش داده است.

هدایت ترافیک
هدایت ترافیک

۵. تبلیغات آنلاین

درحالی‌که استراتژی‌های ارگانیک و بدون هزینه که ترافیک را هدایت می‌کنند، رویای هر برند است، اما گاهی اوقات شما نمی‌توانید به این طریق تبلیغ کنید. خوشبختانه، روزگار بیلبوردها و کمپین‌های «مرد دیوانه» را پشت سر گذاشته‌ایم. در عوض، به تاکتیک‌های منحصربه‌فرد تبلیغاتی مانند ریتارگتینگ (هدف‌گیری مجدد) و ریمارکتینگ (بازاریابی مجدد) توجه زیادی داشته باشید.
طبق نظر ریتارگترها، تنها در ۲ درصد از وب‌سایت‌ها، در اولین بازدید، تبدیل اتفاق می‌افتد. هدف‌گیری مجدد و بازاریابی مجدد، هر دو به کوکی‌ها که در مرورگرها قرار گرفته‌اند تکیه می‌کنند، تا کاربرانی که در اطراف وب می‌چرخند را پیدا کنند. ریتارگتینگ سپس تبلیغاتی را برای وب‌سایت شما در اختیار کاربران قرار می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا با دیدن آن مجددا به مقصد برسند. در همین حال، در بازاریابی مجدد، بر اساس فعالیت کاربران در وب‌سایت، ایمیلی به مشتریان ویژه ارسال می‌شود.

بااینکه بهینه‌سازی موتورهای جستجو موثر است و تمام کسب‌وکارهای آنلاین باید در آن سرمایه‌گذاری کنند، اما سئو پایان همه‌چیز نیست. با سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، پست‌های وبلاگ مهمان، بازاریابی ایمیلی منظم، محتوای ویدئویی و تبلیغات دیجیتال، مطمئنا می‌توانید ترافیک وب‌سایت را بدون رقابت مستقیم همراه با کلمات کلیدی سئو افزایش ‌دهید.

هدایت ترافیک
فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی

فاطمه ثقفی سال‌هاست می‌نویسد؛ ترجمه می‌کند و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی نگارش و ویرایش متون مختلف دارد. او پژوهش و وبلاگ‌نویسی را دوست دارد، به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است و از مقاله‌های این حوزه، ایده‌های جدیدی کشف می‌کند و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارد.

پاسخ دهید