همه ما دیگر فهمیده‌ایم که نصف ترافیک ورودی به وب‌سایت‌ها از گوشی‌های همراه و با بهبود استراتژی موبایل است. باوجوداین اعداد و ارقام، نرخ تبدیل موبایل از نسخه کامپیوتر کمتر است.
دلیل این مسئله چیست؟ محققان بر این باورند که بسیاری از مدیران عامل در اولویت‌بندی صحیح موبایل شکست خورده‌اند چراکه استراتژی آن‌ها در این مورد به شکلی ناآگاهانه جواب نداده است و به قیمت از دست دادن مشتریان تمام‌شده است. افرادی که از یک وب‌سایت موبایلی تجربه منفی داشته‌اند به‌احتمال ۶۲ درصد در آینده از آن سایت خرید نخواهند کرد و برعکس؛ و این نکته اصلاً به این ربطی ندارد که کمپین بازاریابی شما تا چه حد زیبا و پرمحتوا باشد.
در بحث‌هایی که در مورد داشتن وب‌سایت موبایلی می‌شوند، معمولاً به این نتیجه می‌رسیم که وب‌سایت موبایلی تنها کافی نیست، بلکه باید بسیار سریع باشد و تجربه کاربری ساده و خوبی را فراهم کند. در ادامه پنج سؤال وجود دارد که به شما برای قرار دادن نسخه موبایل در کانون توجه، کمک می‌کند.

آیا بهبود استراتژی موبایل یک اولویت شرکتی برای شما است؟

قرار دادن یک تیم برای مدیریت استراتژی موبایل شما کافی نیست. بهبود تجربه مشتری باید مسئولیت همه باشد.
مدیر اجرایی باید بتواند روی تکنولوژی‌های درستی سرمایه‌گذاری کند و باعث ایجاد سود در سازمان شود. تیم‌های بازاریابی و تحلیل باید به‌صورت مداوم برای فرصت‌های درآمدزای جدید، به امر بهینه‌سازی و اندازه‌گیری بپردازند. توسعه‌دهندگان باید بر سرعت خود برای همگام شدن با آخرین ابزار‌های توسعه و تکنیک‌های آن بی افزایند. طراحان باید به‌صورت بنیادی با اصول طراحی تجربه کاربری موبایل آشنا باشند و به‌صورت تنگاتنگ با توسعه‌دهندگان کار کنند تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابند.
اما شما نمی‌توانید از بهبود استراتژی موبایل شرکت سخن بگویید مگر اینکه شاخص کلیدی عملکرد (KPI) ویژه‌ای را سامان داده باشید. برای مثال، آیا نرخ تبدیل موبایل شما با گذر زمان بهتر می‌شود و آیا این نرخ با میزان ترافیک سایت موبایل شما مطابقت دارد؟ اگر ۷۰ درصد از مشتریان شما به وب‌سایت موبایلی شما در ماه سر می‌زنند اما تنها ۳۵ درصد از طریق گوشی به خرید پرداخته‌اند، قطعاً شما مشکلی دارید.

بهبود استراتژی موبایل

آیا سرعت اجرای سایت شما مناسب است؟

یک سایت موبایلی به‌صورت میانگین ۱۵٫۳ ثانیه برای بارگذاری کامل زمان نیاز دارد و جالب اینجاست که نصف بیشتر بازدید‌کنندگان اگر زمان بار‌گذاری سایت شما بیشتر از ۳ ثانیه طول بکشد، سایت شما را ترک خواهند کرد. در بحث فروش،‌ می‌بینیم که یک وقفه یک‌ثانیه‌ای در بار‌گذاری سایت موبایل،‌ تا ۲۰ درصد روی نرخ تبدیل اثر می‌گذارد. اگر شما یک تیم را به امر بهبود استراتژی موبایل وا‌نداشته باشید، ممکن است بازی را به رقبای سریع‌تر ببازید.

مشتری کنجکاو شما، درباره همه‌چیز تحقیق می‌کند!
خواندن این مقاله

صفحه‌های سریع در زیر یک ثانیه بار‌گذاری می‌شوند.

آیا شما از راه‌حل‌های صحیحی بهره می‌برید؟

بهینه‌سازی سیستم‌های کهنه و قدیمی ممکن است تیم شما را به‌عقب برگرداند. تکنولوژی‌های جدیدی مثل صفحات موبایل سریع (AMP) و اپلیکیشین‌های وب پیشرفته (PWA) به شما اجازه می‌دهند سایت‌های با درگیری بهتر که ظاهر شکیل‌تری داشته و در هر دستگاهی به‌سرعت بار‌گذاری می‌شوند، بسازید. هردو این تکنولوژی‌ها به دانش خاصی نیاز نداشته و به تجربه کاربری بهتر کمک می‌کنند.

آیا شما مدام در حال آزمایش هستید؟

تنها راه فهم این مسئله که واقعاً کاربر شما چه می‌خواهد، قرار دادن چندین گزینه در جلوی راه آنان است تا بفهمید کدام‌یک را ترجیح می‌دهند. تقریباً می‌توان گفت در تمام شرکت‌های موفق از روش آزمایش A/B استفاده می‌شود. برای مثال، غول دنیای اینترنت یعنی آمازون روزانه قیمت کالاهای خود را بیش از ۲٫۵ میلیون بار تغییر می‌دهد.

آیا شما هم مثل مشتریان می‌اندیشید؟

در شرایط دنیای واقعی هیچ راه جایگزینی در بهبود استراتژی موبایل برای وارد عمل شدن به‌صورت مستقیم وجود ندارد. تمام مردم به اینترنت نسل ۴ (4G LTE)دسترسی ندارند و سرعت با توجه به مکان و فاکتور‌های دیگر متفاوت است. تیم شما باید پیوسته به آزمایش روی وب‌سایت موبایل بپردازد و نتایج را ثبت کند.
آزمایش سایت به‌نحوی‌که مشتریان آن را تجربه می‌کنند، نقطه خستگی آن‌ها را بیشتر از بسنده کردن به داده‌ها مشخص می‌کند. پس بار دیگر از تیم خود بپرسید: آیا واقعاً این چیزی است که مشتری بخواهد، اگر نیست، زمان تغییر رسیده است.
با بیشتر شدن گزینه‌های موجود، مردم هرچه بیشتر به بهبود استراتژی موبایل نیاز دارند تا هم سریع باشد و هم بدون استهلاک. همیشه مطمئن شوید که به توقعات مشتریان پاسخ می‌دهید و اهداف رشد وب موبایل شما با افزایش دانش در مورد اصول و سرمایه‌گذاری روی این اصول، تحقق می‌یابد.

میلاد شاه‌بابایی

میلاد شاه‌بابایی

میلاد یک مهندس مکانیک با باورهای غیرمکانیکی است که به خلاقیت در تمام کارها ایمان دارد. او در حوزه رباتیک و برنامه‌نویسی فعالیت‌های زیادی کرده و در زمینه‌‌های آهنگ‌سازی، طراحی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز فعال است.

پاسخ دهید