موضوع حداقل محصول قابل استفاده یا همان MVP اولین بار توسط فرانک رابینسون تعریف شد و پس از آن توسط استیو بلانک و اریک رایز مشهورتر شد اگر بپرسید MVP چیست و به چه دردی می‌خورد، باید بگوییم طبق تعریف آن‌ها، حداقل محصول قابل استفاده عبارت است از: محصولی که فقط حداقلِ ویژگی‌های لازمی را دارد که مشتریان اولیه محصول شما یعنی آن‌ها که پیش از بقیه از محصول شما استفاده می‌کنند به آن‌ها برای استفاده از محصول نیاز دارند و بر آن اساس می‌توانند به شما بازخورد‌های مثبت یا منفی درباره محصولتان بدهند تا آن را در مسیر درست‌تری توسعه دهید.
حالا در این مقاله تپلیغ آکادمی، قصد داریم تا این تعریف -که اتفاقا ساده هم به‌نظر می‌رسد- را شرح دهیم.

MVP چیست

MVP، فقط به «حداقل ویژگی‌های موردنیاز کاربران» پاسخ می‌دهد!

معمولا وقتی در حال توسعه یک اپلیکیشن یا بازی موبایل هستید، یک لیست بلندبالا از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که می‌خواهید در محصول خود بگنجانید در دسترس دارید که احتمالا هر روز هم به تعداد موارد آن اضافه می‌شود. ما درک می کنیم که شما دوست دارید یک محصول جامع و بی‌‌کم و کاست داشته باشید، اما اگر بهخواهید در زمان مناسب و سر وقت محصولتان را منتشر و روانه بازار شلوغ اپلیکیشن‌های موبایل کنید، باید در مرحله نخست و پیش از اینکه فرصت و بودجه زیادی را چشم‌بسته هزینه کنید، یک نسخه اولیه با حداقل ویژگی‌های موردنیاز کاربران اولیه‌تان راهی مارکت کنید. در واقع باید ویژگی‌های مورد نظر خود را طبقه‌بندی کنید و بررسی کنید که اپلیکیشن شما بدون کدام یک از آن‌ها به‌دردنخور است، در این مرحله، برای طبقه‌بندی ویژگی‌های «اصلی» و «اضافی»، به دو موضوع فکر کنید: اول اینکه کاربران به کدام ویژگی‌های محصول نیاز دارند و برایشان مفیدتر، مهم‌تر و ارزش‌‌آفرین‌تر است و دوم، هزینه و زمان لازم برای ایجاد هر یک از قابلیت‌هایی که در لیست بلندبالای ویژگی‌های محصول خود نوشته‌اید. سپس این دو لیست را مرتب کنید، اشتراک آن دو را به دست بیاورید و در لیست سوم بنویسید. حالا زمان آن است که به یاد بیاورید که MVP‌ چیست و محصولتان را فقط با قابلیت‌های نوشته شده در «لیست سوم» روانه بازار کنید. برای اینکه راه را گم نکنید، لازم است هم‌زمان ۲ نقش را بازی کنید؛ یکی نقش اصلی خودتان به‌عنوان یک کارفرما (آن هم کارفرمایی که فقط بازگشت سرمایه، شناخته شدن محصول و از دست ندادن زمان برای مهم است) و دیگری نقش یک کاربر معمولی که قرار است محصول شما را روی موبایلش نصب کند. شما باید توقعات هر دو کاراکتر را برآورده کنید وگرنه ممکن است خیلی زود شکست بخورید. هر وقت می‌خواهید یک قابلیت را در نسخه MVP خود بگنجانید، خود را جای کاربر بگذارید و ببینید که او واقعا بدون این قابلیت، محصول شما را از موبایلش حذف می‌کند؟ اپلیکیشن شما بدون آن قابلیت، ارزشش را از دست می‌دهد؟ اگر پاسخ به این سوال‌ها منفی است، شما باید فعلا و در نسخه MVP، قید آن قابلیت را در «حداقل محصول قابل ارائه» خود بزنید.

MVP چیست

یک MVP چیست و به‌ چه درد می‌خورد اگر رضایت مشتریان قدیمیتان را برآورده نکند!؟

قرار نیست قید همه چیز را بزنید و چنان سهل‌گیر شوید که یک محصول به‌دردنخور و ناکارآمد به بازار عرضه کنید. فراموش نکنید که یک MVP قرار نیست یک نسخه بی‌فایده و پر از ایراد باشد؛ بلکه نسخه MVP باید یک محصول خوب، خوش‌ساخت، کارآمد و البته ساده باشد. اگر قرار است یک نسخه اولیه از یک بازی عرضه کنید، این بازی باید به اندازه کافی سرگرم کننده باشد و اگر از MVP یک کسب‌وکار یا استارتاپ خدماتی حرف می‌زنیم، باید حواسمان باشد که این نسخه MVP‌ هم باید بتواند رسالت اصلی آن مجموعه را انجام دهد و ارزشی برای کاربران بیافریند. هیچ کاربری -حتی وفادارترین مشتریانی که می‌شناسید- مشتری یک سرویس بی‌خاصیت نخواهند بود. کاربران لزوما نمی‌دانند نسخه‌ای که در دسترس آن‌ها قرار گرفته است یک MVP است، آن‌ها توقع دارند که محصولی که در دست دارند، از همان روز اول تأثیر مثبتی در زندگیشان داشته باشد. وقتی در فکر ایجاد محصول جدیدتان هستید، همواره به این فکر کنید که با یک تعریف منطقی و واقعی، MVP چیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد.

یک MVP به‌راحتی به کاربران اجازه ارائه بازخورد می‌دهد!

یک مدیر محصول (پروداکت منیجر) نیاز مبرمی به دانستن نیاز‌های کاربران دارد؛ زیرا این موضوع تأثیر بسزایی در استراتژی ادامه راه آ» محصول دارد. در واقع شما به‌عنوان پروداکت منیجر، باید مکانیزم‌ها و فرآیند‌های درستی برای رصد کردن و اندازه‌گیری مقدار درگیر شدن کاربران (Engagement) و نحوه تعامل آن‌ها با محصول خود دارید. تعامل‌هایی که در کانال‌ها وفروشگاه‌های مختلفی که محصولتان را در آن عرضه کرده‌اید اتفاق می‌افتند. سیستم‌های آمارگیری از راه دور و Trackerها، این امکان را به شما می‌دهند تا آمار و نتایج مربوط به محصولتان را بررسی کنید. البته این سیستم‌ها صرفا آمار عددی و کمّی به شما می‌دهند اما اگر بتوانید با به‌دست آوردن بازخوردهای کیفی، متوجه شوید که تجربه کاربری محصولتان برای کاربران چگونه است، نتایج بسیار خوبی در ادامه توسعه محصولتان کسب خواهید کرد. فراموش نکنید که MVP چیست و چرا باید حتما ابتدا با یک MVP شروع کنید؛ شما می‌خواهید از هدر رفتن زمان و بودجه جلوگیری کنید و برای این کار باید با ظرافت هرچه بیشتر، نحوه ارزش‌آفرینی محصولتان برای کاربران را بررسی کنید.

۵ نکته برای اوج گرفتن در تجربه اولیه اپلیکیشن موبایل
خواندن این مقاله

MVP چیست و چه چیز نیست؟

اگرچه پاسخ به سوالی شبیه به MVP چیست معمولا ساده به به‌نظر می‌رسد، اما بسیاری از افراد دچار اشتباهاتی در این مورد می‌شوند. معمولا همه فکر می‌کنند MVP یعنی یک نسخه آزمایشی و تقریبا به‌دردنخور از یک محصول است. درصورتی که تا همین‌جا نیز در این مقاله، بار‌ها و بارها اعلام کردیم که MVP چیست و باید بتواند برای کاربران ارزش‌آفرینی کند. در واقع می‌توان گفت:
یک MVP در واقع نمونه‌ای از نسخه اصلی محصول است؛ در واقع نخستین سیکل از چرخه زندگی یک اپلیکیشن.
ویژگی یک نمونه خوب MVP چیست
یک MVP خوب، تمرکز اصلی‌اش را بر کاربران می‌گذارد و نیاز‌ها و توقعات آن‌ها. MVP خوب صدای مخاطبانش را به‌موقع و می‌شوند و به آن صدا، به‌درستی واکنش نشان می‌دهد. یک «حداقل محصول قابل ارائه» خوب، مکانیزم‌های درست و محکمی برای بازخورد گرفتن از کاربران و مخاطبان فراهم می‌کند و همواره، گوش شنوایی دارد.

MVP چیست

فایده MVP چیست و چه‌طور به کسب‌و‌کارمان کمک می‌کند؟

۱. می‌توانید درباره محصولتان، رویاهای دور و دراز ببافید!

داشتن یک تصور از آینده محصول، نکته بسیار مهمی است و در رویکرد توسعه چابک محصول یاAgile Development، کاربرد بسیار زیادی دارد و البته، کمک بسیار زیادی می‌کند تا بتوانید درباره محصولتان، فکر‌های بزرگ در سر بپرورانید. در پشت‌صحنه، لیست بلندبالایی از مختصات محصول کاملتان تهیه کنید حتی ویژگی‌هایی که اضافه کردن آن‌ها به محصولتان بسیار زمان‌بر و گران‌قیمت است. به این ترتیب شما یک لیست طلایی و یک تصور کامل از یک محصول آرمانی دارید و فقط باید منتظر بمانید تا زمان مناسب برای پیاده‌سازی هر یک از آن قابلیت‌ها فرا برسد.

۲. حداقل‌ها، محصول خودتان را سرپا می‌کنید!

اگر بخواهید با ذهنیت‌های کمال‌گرایانه محض جلو بروید و فقط وقتی محصولتان را روانه بازار کنید، عملا هرگز محصولی نخواهید داشت، زیرا مفهوم «کمال»، ذاتا انتهایی ندارد و حتی اگر بودجه زیاد و تیمی حرفه‌ای داشته باشید، باز همخ نمی‌توانید تمام توقعات کمال‌گرایانه‌تان را برآورده کنید. شما باید به‌ هر حال اولویت‌بندی کنید و پس از اولویت‌بندی ویژگی‌هایی که برای مخصولتان در نظر دارید، آن‌هایی که پیاده‌سازی‌شان واجب‌تر است را در اولویت قرار دهید تا بتوانید هرچه سریع‌تر حداقل محصول قابل ارائه را روانه بازار کنید و منتظر واکنش و بازخورد کاربران و مخاطبان بنشینید تا از اینجا به بعد، آن‌ها شما را به سمت درست و به سوی خواسته‌ها و توقعات خودشان هدایت کنند تا محصول اصلی و نسخه کاملتان، «یک محصول برای کاربران» باشد. اگر بپرسید MVP چیست و چرا داشتنش ضروری است؟ یکی از پاسخ‌‌ها این خواهد بود که یک MVP، خیلی سریع شما را به بازار می‌رساند.

۳. با مشتریانتان ارتباط برقرار می‌کنید!

یک MVP‌ به شما این قابلیت را می‌دهد تا به سرعت با مشتریانتان در تماس قرار بگیرید و بازخورد‌های آن‌ها درباره محصول و خدماتتان را ببینید. فقط هنگام توسعه نسخه MVP، حواستان را به این موضوع جمع کنید که راه‌های متعدد و متنوعی برای بازخوردگیری از کاربران ارائه کنید؛ به‌طوری که همه آن‌ها، بتوانند به‌راحتی نظرشان را به شما اعلام کنند تا محصولا نهاییتان دقیقا همان چیزی باشد که مشتریانتان می‌خواهند. یک MVP باید تصویری از تمام اعمال کاربران در استفاده از محصول ارائه کند. در بسیاری از مواقع، رفتار و نحوه چرخش کاربران در یک بازی یا اپلیکیشن، آن طوری نیست که صاحبان محصول، پیش از ارائه آن به بازار تصور می‌کردند و ارائه یک نسخه MVP‌ به آن‌ها کمک کرده است تا به مفروضات درست‌تری درباره کاربران و درخواست‌هایشان برسند. همچنین شما می‌توانید با ارائه فُرم آنلاین و درخواست پر کردن آن از کاربران، به یک بازخورد کِیفی نیز از محصولتان برسید.

۴. زودتر وارد بازار می‌شوید!

نسخه MVP چیست ؛ یک نسخه کوچکتر ولی کاربردی از محصول اصلی و کامل! پس با داشتن یک MVP، می‌توانید خیلی زودتر وارد بازار شوید و تکلیف خودتان را روشن‌تر کنید. بر اساس رویکرد چابک توسعه محصول، شما می‌توانید کم‌کم قابلیت‌های مدنظرخودتان و مورد درخواست کاربران را به اپلیکیشنتان اضافه کنید، درحالی که خیلی زودتر از این‌ها، محصولتان را روانه بازار کرده‌اید و درحال بهره‌برداری از آن هستید.

حمیدرضا فریعقوبی

حمیدرضا فریعقوبی

می‌نویسم، ویرایش می‌کنم، پادکست ضبط می‌کنم و دوباره...

پاسخ دهید